Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Čína – nebezpečí číslo jedna

Deník The Wall Street Journal přichází s komentářem amerického ředitele všech tajných služeb (Director of National Intelligence) Johna Ratcliffa, který nese název „Čína – nebezpečí pro národní bezpečnost č. 1“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mě to v podstatě nezajímá, už proto, že s tím těžko můžu něco dělat. A přátelům z USA, a to myslím vážně, protože jsem tuto zemi docela nekriticky miloval, bych doporučil, aby si své informace lépe hlídali a společně s ostatními západními státy vytvořili lépe fungující celek. Na liberálně sociální ideologií ať raději zapomenou. Jenže v tom je pravděpodobně ten hlavní problém. Západ je dnes více socialistický než Lidová Čína.

0 0
možnosti

Ratcliffe je sice "ředitel všech tajných služeb", ale až do února letošního roku seděl v kongresu za Republikány, to jen na vysvětlenou že zastávaná pozice a odbornost není jedno a totéž.

0 0
možnosti

Povinností daného potentáta je strašit, protože tím získá více prostředků. USA může mít problém v konkurování Číně, ale příčinou bude vyšší pracovitost i inteligence Číňanů.

0 0
možnosti

P92e63t25r 67P82r73u63n48e91r

4. 12. 2020 17:35

Názory pana Johna Ratcliffa jsou rozumné a podložené fakty a jeho obavy se budou naplňovat.

Názor NATO, že největším nebezpečím je Rusko není podložen věcnou úvahou, jen ideologií. Jak by mohlo slabé Rusko napadnout NATO ? Má jen zlomek vojenských výdajů NATO a zlomek jeho ekonomické síly. Války se přeci vedou, aby agresor něčeho dosáhl, nepamatuji, že by slabý napadal silného. Rusko může sloužit jedině jako strašák, aby se náhodou nevytvořila osa Berlín-Moskva ze které má USA strach, protože spojenectví zahrnující EU, Rusko a jeho spojence by bylo vážným konkurentem jak USA, tak Číně.

0 0
možnosti

Cituji Saturnina: Neco takoveho se nesmelo pred dedeckem ani naznacit.

0 0
možnosti

No asi ma autor jine informace. NATO pred nedavnem (minuly tyden) zverejnilo plan na 10 let kde se jasne rika ze nejvetsi nepritel jsou Rusaci.

0 0
možnosti

I autor píše, že Čína je jmenovaná na druhém místě, to se s vaším tvrzením nevylučuje.

0 0
možnosti

Aniž bych si dělal iluze o možnosti testování čehokoli na vojácích, totéž dělala USA v 50. a 60. letech s testováním účinků LSD na svých vojácích. A ne vždy se jednalo o dobrovolníky a ne vždy o tom vojáci věděli. Cílová myšlenka byla LSD aplikovat z letadel, to ale nevyšlo.

Podrobnosti lze nalézt ve zprávě tzv. Rockefellerovy komise z roku 1975.

0 0
možnosti

J27a26n 36V71a18c66e77k

4. 12. 2020 15:46

To neustálé hledání nepřítele, i když jsou na tom různé establishmenty zainteresovány, vede ke kolapsu. Je potřeba vidět možnosti spolupráce a spravedlivch mezinárodních vztahů a rozvíjet funkční státnost. Při cílevědomé erudované politice zúčastněných nemůže nikdo ve světě dominovat. Mohlo by k tomu snad dojít v případě, kdyby proti cílevědomému programovému přístupu významného subjektu jako je Čína stál na druhé straně chaos živený i pocitem vlastní nadřazenosti. Další vývoj se svými riziky i šancemi bude nepochybně vyžadovat cílevědomé programové strategie a funkční státnost. Přitom respektovat reality jak ve vztahu k přírodnímu prostředí, spravedlivé mezinárodní spolupráci apod.. tak i k tomu, že Čína se bude snažit zaujímat mezinárodní postavení, které odpovídá jejímu podílu na světovém počtu obyvatelstva. A zatlačování Číny v tomto smyslu bude jen toto úsilí posilovat s rizikem konfliktu.

0 0
možnosti

Jednoduše: bez nepřítele to nejde. Bez nepřítele se nedá žít. Bez nepřítele by nebyly dostatečné zisky. Nepřítel musí být i kdybychom si ho museli vymysleti. Asi tak. O čem bychom asi přemýšleli, kdyby nebyl nepřítel.

0 0
možnosti