Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Názory

Mobilizace. Válka na Ukrajině ukázala, že se vrací doba masových armád

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Foto: archiv 25. protiletadlového raketového pluku StrakoniceMAFRA

Názor
Prezident Petr Pavel v neděli prohlásil, že podporuje možnost zavést administrativní odvody do armády. Máme se tedy připravit na obnovu povinné vojenské služby nebo na nějakou mobilizaci?
  18:45

Ne, a už vůbec ne teď, byť to tak někteří budou vykládat. Ostatně to, že by šlo o předstupeň základní vojenské služby, popřel i sám prezident Pavel. Podle něj jde o zjištění toho, s kým může armáda v případě nouze počítat, a o to, aby se víc lidí připravilo na obranu státu. Proč je to nyní podle prezidenta, ale také vojáků tak důležité?

Válka na Ukrajině ukázala, že se vrací doba masových armád. Myšlenka, že válka bude záležitostí malých profesionálních vojsk vybavených moderní technikou, byla zkrátka jen přeludem.

Západ má deficit ve své obraně, řekl Pavel a podpořil odvody do armády

Útočící Rusko muselo přistoupit k částečné mobilizaci a ani bránící se Ukrajina nevystačí jenom s dobrovolníky. Na Západě se proto uvažuje o rozšíření dobrovolných záloh a třeba za deset nebo více let může začít nějaký povinnný vojenský výcvik občanů.

Jak nedávno řekl šéf britských vojáků, pravidelné armády války začínají, občanské armády je vyhrávají.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...