Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Názory

Přenastavme církevní restituce. Jak naložit s Damoklovým mečem v podobě inflační doložky?

Katedrála - ilustrační foto. foto: Správa Pražského hradu: Jan GlocMAFRA

Názor
Církevní restituce vždy vzbuzovaly velké emoce. Od těch, kteří říkali, že se má vrátit vše, co komunisté sebrali, až po ty, co by církvím nejraději nevraceli nic. Stalo se z nich nejednou i volební téma. Nyní je čas se na ně podívat střízlivýma očima.
  19:00

Rozhodně nerozporuji samotnou podstatu principu církevních restitucí. Pokud stát majetek nespravedlivě sebral, musí ho vrátit. Chci ale otevřít diskusi nad tím, aby se v případě církví postupovalo stejně jako v jiných případech.

Restituční zákon z roku 2012 obsahuje takzvanou inflační doložku. A právě ta nyní visí nad společností jako Damoklův meč. Je čas se nad ní zamyslet zejména v dnešní době, kdy máme vysokou inflaci a státu chybí peníze na to, aby důchodcům valorizoval penze, vláda osekává výdaje na školství, zdravotnictví, kulturu, prakticky se vzdává většiny investic. Právě dnes nejvíc cítíme, že se kvůli inflační doložce církevní restituce neadekvátně prodražují.

Pojďme zavítat do světa čísel. Na konci roku 2022 činil zbývající dluh církvím 48,5 miliardy korun, což již zahrnovalo navýšení o přibližně 1,5 miliardy korun, tedy o 3,2procentní inflaci z roku 2020.

Katolická církev chce víc exorcistů, nemůže je sehnat. Jejich nový šéf je Čech

V roce 2023 byla částka opět zvýšena o inflaci z roku 2021, tedy o 3,8 procenta. Tentokrát šlo už o zhruba 1,755 miliardy korun. Pro rok 2024 bude tento efekt ještě markantnější kvůli inflaci z roku 2022, která dosáhla astronomických 15,1 procenta. V propočtu dluhu vůči církvím to znamená dalších 6,749 miliardy korun. Pokud budeme předpokládat desetiprocentní inflaci v roce 2024, pak v roce následujícím musíme počítat s nárůstem o nových 4,789 miliardy korun.

Aby nespláceli i naši pravnuci

Původní záměr vyplatit církvím 59 miliard korun tedy v konečném důsledku kvůli inflační doložce bude znamenat, že jen s přihlédnutím k inflaci bychom za pět let měli proplatit církvím nad původní rámec dalších 15 „inflačních“ miliard korun.

Tato čísla jasně ukazují, jak inflační doložka významně prodražuje restituce církvím. Má to značné dopady na státní rozpočet i na ekonomickou situaci země. Navíc částka, která by se církvím podle restitučního zákona z roku 2012 měla vyplatit, místo toho, aby se snižovala o plánované splátky, tak ve skutečnosti neustále narůstá. Zatímco v roce 2022 zbývalo doplatit 48,5 miliardy korun, tak v roce 2025, přestože stát odesílal dohodnuté částky na účty církví, bude „dluh“ vůči nim činit zhruba 53 miliard korun.

Až díky Schwarzenbergovi vzali Češi šlechtu na milost, říká historik Šebek

A tady je potřeba se zamyslet. Vůči důchodcům si vláda v době krize nebere servítky. Vzoreček pro výpočet penze a její každoroční valorizaci bez jakýchkoliv výčitek svědomí jednoduše upraví. Dopadne to tak, že místo dnešních cca 48 procent průměrných mezd budou po deseti letech důchodci brát v lepším případě 40 procent.

Reálně tedy přijdou o osm procent příjmu, na který si šetřili v produktivním věku v podobě státem nařízeného důchodového pojištění. Podobně také u rodičovského příspěvku vláda přidala rodinám při třicetiprocentní inflaci (od roku 2020 do letoška) zhruba 16 procent. Zvedla ho z 300 tisíc korun o 50 tisíc, nikoliv o 100 tisíc, jak by velela inflace. Na druhé straně, v případě církví, tuto odvahu už vláda nenašla. Inflační doložka se stala nedotknutelnou.

Proto považuji za nutné, aby se ve věci restitucí církvím postupovalo podobně, jako se stát chová k seniorům nebo rodinám. Jinak dluh zaviněný komunistickým režimem budou splácet ještě naši pravnuci. A to je minimálně vůči nim krajně nefér.

Autorka je stínovou ministryní kultury a poslankyně za hnutí ANO

Autoři: