Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Názory

BABIŠ: Anatomie premiérových výmyslů. Není prolhanějšího politika, než je Petr Fiala

Premiér Petr Fiala a šéf ANO Andrej Babiš. (4. června 2023) foto: CNN Prima News

Názor
Petr Fiala je člověk, který se zaklíná slovy jako hodnoty, integrita, slušnost nebo čest. Ve skutečnosti lže jako ruská státní televize.
  5:00

Naposledy pan Fiala dostal volný prostor pro svou bájnou lhavost v interview na CNN Prima News, kde mj. tvrdil, že jsem v EU nehájil naše národní zájmy, že jsem prosadil Green Deal a neudělal nic proti ilegální migraci. Přitom přesně popsal výsledky vlastní „práce“, resp. katastrofálního českého předsednictví.

Takže pro pořádek. Žádný Green Deal jsem nepodepsal. Souhlasil jsem s politickou deklarací, že je třeba chránit životní prostředí a snižovat emise. Naopak jsem pro ČR vybojoval, aby se povinnost snížit emise o 55 procent nevztahovala na každý členský stát EU, ale aby šlo o celoevropský průměr. Na transformaci jsem vyjednal 1,5 bilionu korun z evropských peněz a také prosadil, aby jádro bylo považováno za bezemisní zdroj.

Romové – co chceme a co neumíme

Konkrétní opatření jdoucí jsou proti zájmům ČR prosadil premiér Fiala – tedy emisní povolenky pro auta a domácnosti, konec spalovacích motorů v roce 2035, normu Euro 7.

Povinné migrační kvóty jsem vetoval v červnu 2018 spolu s ostatními premiéry V4. Pozdější nápady na povinnou solidaritu v letech 2020 a 2021 jsem také smetl ze stolu. To až české předsednictví pod vedením Fialy v utajení připravilo migrační dohodu EU, která nám nařídí přijímat africké a blízkovýchodní migranty nebo platit každý rok výpalné (zatím) půl milionu korun za každého odmítnutého běžence. Teď dokonce mluví o tom, že brzy budeme připraveni na euro. Kdo tedy tady hájí zájmy ČR? Bruselsky tvárný Fiala, který opakovaně zradil zájmy České republiky a jejích občanů, to určitě není.

Nesplněné sliby občanům

Fialovy lži by mohly vydat na román. Lhal o tom, že naše vláda zarazila výstavbu plynovodu, když to nechtěli Poláci. Lhal o tom, že se za nás nestavěly silnice a dálnice, přitom tato vláda žije z naší práce. Lhal, že se odstřihne od ruské ropy, přitom ji Česká republika loni dovezla o 820 tisíc tun navíc. Lhal o tom, že naše vláda chtěla prosadit na dostavbu Dukovan ruský Rosatom, přitom za Nečasovy vlády, kde pan Fiala seděl, byl ve finále na rozšíření Temelína kromě amerického Westinghousu také ruský Rosatom.

Vyjde příští rok dovolená na Rhodosu podle přání?

Máme tu Fialovy nesplněné sliby občanům. Sliboval, že se nebudou zvyšovat daně, místo toho vláda předkládá drastické zvýšení daní. Sliboval, že se nebudou snižovat valorizace penzí, místo toho vláda chce odrbat důchodce. Sliboval, že srazí inflaci a zatočí s drahotou, přitom máme třetí nejvyšší inflaci v Evropě, nejvyšší pokles reálných mezd, drahé energie a potraviny. Sliboval, že bude šetřit, místo toho je na úřadech rekordních 44 politických náměstků.

Nesmím zapomenout ani na výmluvy. Může za to Babiš, může za to válka na Ukrajině, jsou už tak obehrané písničky, že jsou každému pro smích. Mnohem smutnější je fakt, že novináři, zvlášť ti veřejnoprávní Fialu s jeho lhaním vůbec nekonfrontují. Z někdejších hlídacích psů demokracie se v rámci boje proti Babišovi stali poslušní provládní mopslíci. Čest výjimkám.

Fialova politická kariéra je dlážděna jednou lží za druhou. Svým způsobem se na pana předsedu ani nezlobím. Někomu, kdo absolutně nezvládá hájit zájmy České republiky, neumí se samostatně rozhodovat a není schopen řídit stát, nezbývá nic jiného než se pokusit ze všeho se vylhat. Jak jinak by mohl Fiala občanům vysvětlit, že za 600 dní u vlády předvedl, slušně řečeno, velké nic.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...