Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Test Čínou. Řekne Západ předem ne? Válka na Ukrajině může skončit jako ta v Koreji

Máme brát vážně snahu Číny o mír na Ukrajině? Považovat Čínu za neutrála, ba možného partnera pro jednání, či za jasného nepřítele? Za spojence světa agresivity, autokracie a „nových pořádků“?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

Autor má pravdu , že většina válek v historii neskončila absolutním vítězstvím jedné strany ale spíše kompromisním mírem, protože obě strany se vzájmně vyčerpaly natolik, že už nikdo neměl dále zájem bojovat, protože neměl naději z toho něco získat. V některých případech jako byla třeba korejská válka k míru ani nikdy nedošlo a obě strany jsou technicky vzato stále ve válce i když se tam už nestřílí...Tento scénář je podle mne pravděpodobný i pro ukrajinskou válku. Rusko nemá na to aby Ukrajinu podporovanou západem celou dobylo a na druhou stranu Ukrajina ani západ nemá na to aby kompletně porazili Rusko. Vlastně stejně jako Jižní Korea, kde se na rozdíl od Ukrajiny, západ neomezil jen na materiální pomoc, ale US Army se přímo účastnila bojů se vším co měla...Ale ani tak to nestačilo na to aby vytlačila "čínské dobrovolníky" ze severu ...Bylo to vlastně naopak. Příměří se dohodlo v okamžiku , když Čína začala USA vytlačovat na jih za hranice ze začátku konfliktu...

0 0
možnosti
JR

J32a62n 33R31á12ž

15. 5. 2023 17:06

Války, které po roce 1945 skončily totálním vítězstvím, to jest vojenským,, ekonomickým i politickým vítězstvím jedné z bojujících stran, byly války ve Vietnamu a Afganistánu. Ostatní skončily nějakým smluvním kompromisem, jejichž hlavním cílem bylo ukončení krveprolití. Dá se očekávat, že takto skončí i Rusko - Ukrajinská válka. Musí se ale najít zprostředkovatel, kterého obě strany budou respektovat, což ani EU ani USA nejsou. Kdyby se stalo, že by to byla Čina, upadl by definitivně respekt k USA v tak zvaném "třetim světě" a s tím Spojené státy nemohou souhlasit. Takže musí tím zprostředkovatelem být někdo jiný.

0 0
možnosti
MP

No ona válka na Ukrajině je pro čínu takový kontrolní chroust, kterým si testuje, zdali by jí prošel Taiwan. A zdali by invaze na Taiwan prošla testem cost vs benefit. Podaří li se číně domluvit mír nevýhodný pro Ukrajinu, znamená to pro ni signál, že napadnout Taiwan se vyplatí a pak tu máme průkak globálního měřítk

0 1
možnosti
JR

J77a96n 59R20á22ž

15. 5. 2023 17:23

Čína nemá reálný důvod napadnout Taiwan. Vyhovuje jí současný stav, kdy tyto země spolu čile obchodují a taiwanské firmy v pevninské Číně hodně investují.

Dnes Taiwan slouží jako pískoviště na kterém dělají Američané a Číňané navzájem ramena a testují kdo má větší "koule" něco začít, ale ke skutečnému boji kdo z koho nedojde. Na a to jsou obě strany dnes shodně silné a vítězství jednoho nebo druhého bylo jako vítězství Pyrrhovo.

0 0
možnosti
VP

Řešení jako v Koreji by nefungovalo trvale. Rusko by zmobilizovalo nové vojáky, vyrobilo nové zbraně, poučilo se z dosavadních chyb a zaútočilo by na zbytek Ukrajiny znovu. A pak dál na Pobaltí, Finsko, Moldavsko, Kavkaz, Polsko, Slovensko, ČR, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko atd. Jediná cesta k míru je, aby Ukrajinci Rusáky porazili a vyhnali z Ukrajiny.

1 2
možnosti
AD

Blábol. Další co se bojí, že má Putina i ve skříni.

2 1
možnosti
Foto

Ta analogie není úplně přesná, Ukrajina by nezůstala rozdělená - její východní část by se bez debat stala součástí Ruska, tak jako Krym.

0 0
možnosti
EH

Samozřejmě, že to bude nějaký kompromis. A nemuselo k válce vůbec dojít, kdyby v NATO neseděli lidé jako Pavel a v Bruselu lidi jako von der Leyen, ale skuteční státníci.

6 6
možnosti
Foto

Koukám, že kremelská propaganda má další zářez. Zalez, ruSSkej švábe!!!

3 2
možnosti