Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Ne na mém dvorku. Jak Česko a Německo usnadňují důležité stavby

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Evropská komise zařadí jadernou energii mezi podporované zdroje a český velvyslanec ve Francii se diví, že se u nás nejásá. Proč?
  12:00

Snad i proto, že skeptický našinec si představí potíže provázející stavby elektrárenských bloků i jiných infrastrukturních projektů. Vsadili byste výplatu, že během dvacetiletého okna přízně se postaví více bloků než ten v Dukovanech? I proto vláda chystá Speciální stavební úřad, který má „vyhrazené stavby“ urychlit a usnadnit.

Nejsme v tom sami, jak dokládá Německo. My už legislativu máme, teď chystáme úřad. Vláda v Německu teprve chystá legislativu. Ale snaha urychlit a usnadnit „vybrané stavby“ je společná, ač platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Společný je princip zvaný „ne na mém dvorku“. Většina občanů ČR je pro rychlejší výstavbu dálnic, ale má-li vést dálnice jim za humny, vidí to jinak. Na totéž naráží energetická revoluce v Německu. Mnozí fanoušci energie ze slunce a větru mění názor, když zjistí, že budou mít za humny obří větrníky.

Přelomové rozhodnutí: jádro jako obnovitelný zdroj. Evropská komise chystá jeho uznání

„Prý dálnice jako svoboda pohybu,“ napsal loni publicista Miroslav Hudec. „Ale co moje svoboda pohybovat se normálně v okolí svého bydliště?“ Dost lidí v Německu to může vidět podobně: „Prý větrníky jako svoboda od exhalací i závislosti na ruském plynu. Ale co moje svoboda pohybovat se ve stavbami nezasviněné krajině?“ Proto vicekancléř Robert Habeck chystá balíky nové legislativy. Ta má pro projekty energetické revoluce vyčlenit dvě procenta území státu. Má zjednodušit schvalování jejich výstavby. A naopak zkomplikovat odpor vůči nim. Čímž se de facto přiznává, že odpor vůči politice Zelených nesílí jen mezi zarytými reakcionáři, ale i mezi milovníky a ochránci přírody.

V EU různé vlády postupují v lecčems podobně. Leč vzájemné pochopení nacházejí jen těžko. Dokážete si představit, že vicekancléř Habeck pochválí Prahu za to, že usnadní dostavbu Dukovan? Nebo premiér Fiala Berlín za to, že usnadní stavbu větrníků lidem za humny?

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat