Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Názory

Parta Motoristé sobě se chystá k duelu s partou Praha sobě

ilustrační snímek foto: iDNES.tv

Automobilismus je souputník demokracie. Kdysi ukončil nadvládu aristokratů v kočárech nad plebsem. Čekají-li auta na zelenou, stejná pravidla platí pro lorda v Jaguaru i šoféra v Austinu.
  20:07

Ale má-li teď auto každý, města jsou jimi zablokovaná podobně jako demokracie. Jako by se vracel feudalismus, pokud by směl vjet do centra jen ten, kdo si to zaplatí. Bohatí by měli opět navrch.

Václav Klaus mi řekl, ať to nepokazím, říká zakladatel nové strany Motoristé sobě

Snadné řešení tu neexistuje. Kdo řekne, že je proti privilegiím a že každý – motorista, cyklista i chodec – má stejný nárok ve volné soutěži, měl by dodat, jak vyřeší zahlcené ulice i parkovací místa. Tím spíš je to ideální téma pro kampaně, názorové barikády a kulturní války. Téma, která zdvihl Petr Macinka s partou Motoristé sobě. Je to jasný náběh k duelu s Janem Čižinským a partou Praha sobě. S tou, která se podle Macinky snaží vnutit Pražanům životní styl úzké skupiny lidí.

Bude to ryzí kulturní válka. Situace, kdy si volič nedělá iluze, že by Motoristé sobě měli urbanistickou vizi pražské dopravy, ale boj se povede mezi dvěma tvářemi a představami o životě. Vítejte v komunální volební kampani 2022.