Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Peňás: Zítra se bude aneb Slavkov nahoře i dole

Ostrov (nad Ohří) a Horní Slavkov jsou dvě poraněná města v Sudetech, jež jsou si v něčem podobná a v něčem dokonce totožná. Odsun a roky po válce jim zasadily drsné rány a bohatství, které měly v zemi a které jim kdysi přinášelo prosperitu, se obrátilo proti nim.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Kabát

10. 1. 2014 14:41
Ó ty Slavkove

Jsem obyvatelem tohoto města a musím na tento článek reagovat. Řekl bych, že se ve městě nezbořilo pouze dvě třetiny památek, řekl bych, že se sbořilo 90% památek. Na stav města neustále poukazujeme na městské radnici a žádáme, aby se začali komunistické zločiny napravovat. Avšak marně. Jediné, na co se město v historické části zmůže, jsou nové chodníky. Jinak umí maximálně budovat takové hovadiny, jako je např. planetární stezka. Porcelánka, o které se autor v článku zmiňuje, již nefunguje. Avšak není tomu dlouho, jsou to asi tři roky. Její obnovení je zřejmě v nenávratnu - areál koupil někdo z Prahy a vyboural a rozprodal vybavení. Co se týče kostelů, máme zde ještě jeden, na příjezdové cestě od Lokte - kostel sv. Anny. Mám takový pocit, že ten přežil i komunisty, a začal se demolovat až po revoluci. Dále jsme zde měli jednu z nějkrásnějších lokálek v čr. Poslední vlak zde vyjel v roce 1997. Abych však jen nekritizoval, něco se přece jen povedlo...

0 0
možnosti

J. Kabát

10. 1. 2014 14:49
Re: Ó ty Slavkove

Část naší trati se povedlo rekonstruovat, a v letních měsících po ní opět jezdí vlaky. Ovšem dalších 60% úseku je v brutálně dezolátním stavu a na rekonstrukci čeká. Jestli se někdy dočká, je ve hvězdách. Ale spíš ne. Dále se povedlo opravit a zpřístupnit věž kostela sv. Jiří, která se rovněž otvírá v letních měsících pro ty, kteří se chtějí rozhlédnout. Bohužel, jak se píše v článku, kostel zarůstá, a tak rozhledu z věže brání vysoké stromy. Když jsem na toto poukázal na radnici, bylo mi řečeno, že se s tím nedá nic dělat. Dále se postavil asi jeden měšťanský dům, ve kterém sídlí policie, a několik se jich rekonstruovalo. Je to však zoufale málo. Onen Pluhův dům, o kterém se zmiňujete v článku, opraven není. Má opravenou pouze fasádu a uvnitř jednu místnost - která je propojená s muzeem hned vedle. Jinak je zbytek nepřístupný. Zločinů vykonaných na Horním Slavkovu je hodně, nemluví se o nich, neví se o nich a nenapravují se. Obyvatelé města ubývají, co by je zde taky drželo...

0 0
možnosti

29. 11. 2013 7:38
Češi si ničí krásu

Pamatuji Krušnohorské pohraničí šedesátých let. Jaké trosky domů naši lidé udělali z původně krásných, stylově trámovím prokládaných, stavení odsunutých Němců. Později dokonce se na vesnicích stavěly paneláky pro násilně přestěhované cikány ze Slovenska a jen málokterý vesnický dům se zachoval v původním krásném stylu. Nejrůznější přístavby, přestavby, opravy, znehodnotily originalitu dřívějších stavení. Necitlivost ke kráse je tak typická pro Čechy, že až je s podivem, že se dnes přeci jen někde najde původní stavení, ačkoliv je uvnitř dobře a moderně vybavené.

Jakoby válka zničila i zdravý rozum pokračujících generací. Hlavně nezapomenout na bazén a zámkovou dlažbu s betonovými obrubníky a rýny z plastu, když opravená střecha má betonové tašky! Hnus velebnosti!

0 0
možnosti