Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Chceme kvalitní a srovnatelné maturity, nebo chaos?

Názory

  7:45
Obec Kovač má 250 obyvatel. Každý rok se v obci narodí nebo se přistěhují 3 obyvatelé. Každý rok 2 obyvatelé zemřou nebo se odstěhují. Vypočítejte, za kolik let se obec Kovač stane městem.
Maturita - ilustrační foto.

Maturita - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Takto uvádí oficiální webová stránka, věnovaná nové maturitní zkoušce, příklad chybně formulované úlohy. Kde je chyba? V tom, že schází definice města.

Je to pěkný a názorný příklad. Zkusme si na takové úloze ukázat současnou situaci kolem státních maturit. Český stát investoval do přípravy státní maturity už 250 milionů korun. Bude-li projekt o dva roky odložen, bude to stát dalších 259 milionů. Bude-li projekt zrušen, musíme vrátit do Bruselu 185 milionů a na odstupném pro zaměstnance dalších 6 milionů. Vypočítejte, za kolik let budou Češi uvažovat racionálně. I tady schází definice racionality, ale jen na první pohled.

Hledáme-li definici selského rozumu, z přístupu ke státním maturitám přímo čiší. Když už jsme do projektu vrazili čtvrt miliardy a jeho zrušení by stálo jednou tolik, postupujme tak, abychom minimalizovali škody. Za co vlastně demonstrují odpůrci státních maturit? Za své právo mít nekvalitní maturitní zkoušky?

Témata: Kovač, Maturita, Brusel