Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

Co chtít za poplatek? Kvalitu, veřejnoprávnost a vyváženost

Česká televize. foto: ČTK

Názor
Platit za televizi? Pro značnou část omladiny působí ta otázka předpotopně, jako z dávnověku. Vždyť život, informace či kulturu jim zprostředkovávají telefony, web a sociální sítě. Pro ty, kteří televizi sledují a jsou ochotni za to platit, bývá důležitá veřejnoprávnost.
  5:00

Jak říká pro Lidovky.cz producent Jan Štern: pokud televize tyto požadavky neplní, bylo by pro něj obtížné žádat občany o navýšení poplatku.

Kandidáti na šéfa ČT: chceme vyšší poplatky, platit by měla skoro každá domácnost. Zkusme německý model

Veřejnoprávnost je těžké definovat, ale lze ji vysvětlit. Když novinářský dorost v německé televizi ARD jmenoval své stranické preference, v procentech vyzněly takto: Zelení 57, Levice 23, sociální demokracie 12, konzervativci 3, liberálové 1. List Die Welt to shrnul: „Vymykají-li se politické preference redaktorů tak ostře preferencím koncesionářů, je skoro nemožné, aby stanice plnila své zadání – vyváženě informovat.“

Tesat do kamene. Má-li občan za televizi platit více, jediná protihodnota, kterou za to může požadovat, spočívá v kvalitě, veřejnoprávnosti, vyváženosti. Tyto věci nelze exaktně měřit ani dovádět do absolutna. Ale jejich nedostatek by neměl být takový, aby bil do očí. Potom by požadavek na vyšší poplatky působil jako drzost.