Co chtít za poplatek? Kvalitu, veřejnoprávnost a vyváženost

  5:00
Platit za televizi? Pro značnou část omladiny působí ta otázka předpotopně, jako z dávnověku. Vždyť život, informace či kulturu jim zprostředkovávají telefony, web a sociální sítě. Pro ty, kteří televizi sledují a jsou ochotni za to platit, bývá důležitá veřejnoprávnost.

Česká televize. | foto: ČTK

Jak říká pro Lidovky.cz producent Jan Štern: pokud televize tyto požadavky neplní, bylo by pro něj obtížné žádat občany o navýšení poplatku.

Kandidáti na šéfa ČT: chceme vyšší poplatky, platit by měla skoro každá domácnost. Zkusme německý model

Veřejnoprávnost je těžké definovat, ale lze ji vysvětlit. Když novinářský dorost v německé televizi ARD jmenoval své stranické preference, v procentech vyzněly takto: Zelení 57, Levice 23, sociální demokracie 12, konzervativci 3, liberálové 1. List Die Welt to shrnul: „Vymykají-li se politické preference redaktorů tak ostře preferencím koncesionářů, je skoro nemožné, aby stanice plnila své zadání – vyváženě informovat.“

Tesat do kamene. Má-li občan za televizi platit více, jediná protihodnota, kterou za to může požadovat, spočívá v kvalitě, veřejnoprávnosti, vyváženosti. Tyto věci nelze exaktně měřit ani dovádět do absolutna. Ale jejich nedostatek by neměl být takový, aby bil do očí. Potom by požadavek na vyšší poplatky působil jako drzost.

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...