Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Když schází pomník. Jak se před 80 lety Sověti družili s wehrmachtem

Z odmítání pomníků se stává hobby progresistů na celém Západě. I Praha si užívá patálie s maršálem Koněvem: Rusko trvá na optice roku 1945, své kanonizaci dějin a výhradní roli osvoboditele. Progresisté trvají na svém kádrování válečníků podle současných norem. Ale snad by se našel i jiný přístup. Pomníky nebourat, ale naopak stavět. Pěknou inspiraci nabízí nedělní 80. výročí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LP

Pobaltí tak činí dodnes. A na Ukrajině se tomu také tak děje.

0 0
možnosti
PH

jediná socha, která by vystihovala situaci...Stalin v objetí s Hitlerem, kdy Stalin šlape po polovině Evropy a hitler se udiveně kouká, jak mu naletěl.

0 0
možnosti
PA

P92a19v93e24l 31A96r77o74n

23. 9. 2019 11:34

Přiznám se, že už mě to účelové vykládání historie unavuje. Stále se zapomíná co vše smlouvě Molotov Ribbentrop předcházelo. To, že se SSSR snažil dohodnout do poslední chvíle s Francií a Anglií je snad dostatečně známo. Kdo to jednání zdržoval snad také. Že SSSR viděl evidentní snahu Západu nasměrovat Hitlerovu aktivitu na Východ je snad také známé. Proto ty ústupky Západu. A co se starší historie týče tak je třeba připomínat podíl Německa na vítězství bolševiků v Rusku.

0 0
možnosti
PH

když už Vás unavuje to

Vaše stálé účelové překrucování historie, tak to přestaňte dělat. Stalin se nikdy nechtěl dohodnout s anglií a Francií, vždy se chtěl dohodnout jen s Hitlerem, kdyby se chtěl dohodnout, nic by ho nezastavilo. stalin věděl, jak se tedy budou chovat anglie a francie a při jednání s hitlerem toho dokázal zneužít. stalin nasměroval hitlera na západ a jen čekal na vhodnou příležitost, kdy vpadne náckům do zad, jak to kreml umí dokonale, a jak dobude celou evropu a nikoli jen polovinu, jak se mu to nakonec povedlo. výsledkem tedy bylo, že onen statečný národ, který vyvolal druhou světovou válku získal, dobyl, ukradl a okupoval téměř polovinu Evropy, ale stále se bude účelově lhát, že je rusko největší oběť druhé světové války. Navíc se rusko i 80let po válce, kterou zahájil, snaží vnucovat své nároky a požadavky na bývalé okupované země východního bloku. možná by to chtělo, pane Arone, číst nějaké aktuální historické knihy o druhé světové a dění před ní, než ty ruskou

0 0
možnosti
JN

J71i33r55k30a 98N92o60v17ý

23. 9. 2019 6:44

My také nemáme žádný stát, se kterým bychom byli odjakživa zadobře a vzájemně si pomáhali.

"Krátce po podpisu mnichovské dohody začala separátní akce v režii Polska. Severní soused dal Československu 30. září 1938 ultimátum. Buď mu vydá Těšínsko, nebo si území vezme sám, což se nakonec i stalo. Těšínsko ale zůstalo pod správou Polska jen do září 1939. Poté připadla i tato část země nacistickému Německu. Když přišlo z Polska jasné ultimátum, československá vláda mu 1. října ustoupila. Do 11. října Poláci obsadili území od Bohumína po Hrčavu. Začaly se zavírat české školy, likvidovat české spolky a došlo i k zákazu českých bohoslužeb.

Od října 1938 muselo anektované Těšínsko opustit asi třicet pět tisíc Čechů a pět tisíc Němců. Mnohdy měli na vystěhování jen čtyřiadvacet hodin. „Vzali jsme si jen, co jsme unesli, a šli jsme pryč,“ vzomínala pro web Paměť národa Irena Valášková."

0 0
možnosti
AR

Máte pravdu. Chcu jen doplnit, že ony nešvary našinců s polskými usedlíky podél hraniční řeky Olše vznikly hned po vzniku ČSR počátkem r.1919. Tehdejší stanovení státní hranice právě tamní Poláci nechtěli uznat. Vláda ve Varšavě do toho moc nezasahovala. Francouzi tehdy prosadili, že ČSR potřebuje ovládat železniční trať ve spojení na Slovensko na trati Bohumín - Jablunkov - Čadca.

0 0
možnosti
TK

Francie - Anglie - odpradávna rivalové. Někdy válčily proti sobě (100 letá válka, fr. podpora americké rebelii), někdy byly spojenci. V dějinách běžné. Těch příkladů jsou spousty, když Habsburkové válčili s Turky, tak jim obvykle do zad vpadla (křesťanská) Francie... každý stát má se svými sousedy epochy přátelské i nepřátelské. Smlouvy se uzavíraly a pak zas porušovaly. Atd, to by se dalo psát donekonečna o dějinách světa.

0 0
možnosti
PS

... no a právě proto i dnes někteří ruští představitelé používají nacistickou terminologii: komouši a náckové byli a jsou v principu to samé. Jen pro zakrytí pravých cílů používají jiné pohádky.

0 0
možnosti
JN

J23i32r17k27a 63N17o98v65ý

23. 9. 2019 6:40

Akorát že ty pravé nácky, bývalé členy Waffen SS dodnes nevyplácí Rusko, ale kupodivu Německo. A to není pohádka.

0 0
možnosti
JS

V jiznich statech USA dnes zfanatizovana universitni levice kaci pomniky jizanskych politiku a generalu (R. Lee) z doby Obcanske valky pred 150 lety. Mozna ze dojde i na Mt. Rushmore,(obri hlavy prezidentu vytesane do skaly) ktere zlikviduji podobne jako Buddhovu sochu, kterou vyhodili do povetri Talibanci.

0 0
možnosti
JB

No Lee bojoval proti své vlasti tady za její rozbití a za udržení otrokářství

0 0
možnosti
JB

Nutno připomenout neznalým dějepisu, že Sovětský Svaz, uznal Mnichovskou Smlouvu, vypověděl československého velvyslance , uznal Slovenský Stát a navázal s ním styky na úrovni velvyslanectví. USA Mnichovskou Smlouvu neuznala a velvyslanectví tam fungovalo dál

0 0
možnosti
TK

Polsky stavovsky stat byl tak slaby, ze si ho jeho sousedi porad parcelovali. To ani tak nebyla chyba tech sousedu, ale toho nesmyslneho systemu, co si tam zavedli.

0 0
možnosti
JB

Porazil turky u Vídně

0 0
možnosti
VL

Z kontextu vytrhnuté jednotlivosti navonok dokážu čokoľvek... Nemohol by ten pomník zobrazovať scény s fotografií, na ktorých nadšení Pražania vítajú v marci 1939 defilujúci wehrmacht ulicami Prahy (ako sa Pražania družili s nacistami)? No, je to nefér, ale rovnako nefér je to, čo tu produkuje pán Petráček... Pisálkovia... Viac je trápne, že takéto výlevy "geniality" nájdu svojich vyznávačov.

0 0
možnosti

J19a46n 10Š92v15á37r44a

22. 9. 2019 23:24

Az na to, ze nacisty v Praze vítali pražští Němci a nikoliv Češi, se vskutku jedna o duchaplný příspěvek...

0 0
možnosti