Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Lekce o nenávisti. Neplýtvejme tím slovem tam, kde jde jen o obyčejné buranství


„Fotografie v New Yorkeru je dramatická a silná, ale takhle vypadám ve skutečnosti,“ napsal Salman Rushdie na Twitteru | foto: Twitter Salmana Rushdieho

Premium Názor
Zkuste si představit žebříček současných spisovatelů podle zvláštního kritéria. Podle poměru, jak proslulé je jejich jméno a jak široce se čtou jejich knihy. V popředí by se mohl ocitnout Salman Rushdie. Jeho knihy nepatří k široce hltaným, ale že Rushdie ztělesňuje pronásledovaného spisovatele a terč nenávisti, ví každý.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

I kdyby si někdo nepamatoval počátek této situace (v roce 1988 vyšel román Satanské verše a v roce 1989 nejvyšší ústavní činitel Íránu vydal na Rushdieho fatwu smrti), připomněl mu to loňský srpen, když se stal Rushdie terčem atentátu na besedě se čtenáři.

Indicko-britský spisovatel přežil. V pondělí vyšel v magazínu The New Yorker jeho první rozhovor po atentátu a v úterý měl vyjít jeho román Victory City. „Měl vyjít“, neboť člověk, který žije už 34 let pod policejní ochranou, a přesto ho loni málem dostali, člověk, který sice přežil, ale přišel o jedno oko (jeho snímek v brýlích se začerněným pravým sklem působí impresivně) a o cit v prstech, neoznamuje předem svůj detailní program.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat