Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Randák a jeho objekt

Názory

  8:21
Váží více loajalita ke skupinovým zájmům, či k zemi?

Karel Randák foto: ČTK

Až se budete divit, proč je naše část světa stále označována za postkomunistickou, vzpomeňte si na Karla Randáka. Bývalý šéf rozvědky se živí jako bezpečnostní poradce. O. k., to je normální i jinde. Bývalý šéf rozvědky pracuje na úkolu, který má rozkrýt sepětí politiků, byznysu a lobbistů. O. k., to pochopí i na Západě. Ale že bývalý šéf rozvědky dá snímky ze svého sledování novinám, to už je ryze postkomunistická scenérie.

Co je to za člověka? Komu vlastně věří? Jakou loajalitu pociťuje ke své zemi, k tajné službě, kterou vedl? Formovala ona jeho, nebo on ji? Ty otázky evokují dost pochmurné odpovědi, ale jiné člověka nenapadnou.

Obraz o tajných službách, o lidech, co je řídí i v nich pracují, si většina z nás dělá podle hrdinů typu Jamese Bonda. Není na tom nic špatného. Jejich literární otcové procházeli tajnými službami, třeba Ian Fleming nebo John Le Carré. Ale Randáka by za svého muže nepovažovali. Jestli totiž něco zdůrazňují i jako rozvědčíci v důchodu, tak loajalitu ke své zemi a vládě Jejího Veličenstva.

Pojetí loajality, jež čiší z lidí Randákova typu, je v protikladu k Bondovi. Když před dvěma lety BIS vyšetřovala skandál s únikem osobních dat, Randák říkal, co dělá kontrarozvědka špatně – ale neříkal to jí, nýbrž novinám. A teď to opakuje v politicky třeskutějším měřítku.

"Copak se nikdo nepozastaví nad obsahem těch fotek? Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," sděluje Randák médiím.

Bond sice disponuje "povolením zabíjet", ale fotky britských politiků by novinám nepředal. Randák sice právem nadává na bratrstvo kočičí pracky, ale sám ho odhaluje metodou bratrstva kočičí pracky. Uznává loajalitu ke skupinovým zájmům, ne k zemi jako celku. Právě to má společné s těmi, které sledoval. I u nich převládá loajalita ke skupinovým zájmům nad loajalitou vůči státu. Což není dobrá zpráva ani pro stát, ani pro prostředí jeho tajných služeb.