Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Názory

Pilíř stability Kissinger. Když jde do tuhého, je po takových lídrech poptávka

Americký exministr zahraničí Henry Kissinger s prezidentem USA Jimmym Carterem (15. srpna 1977) foto: Profimedia.cz

Názor
Henry Kissinger byl kontroverzní politik, jak se s oblibou říká. Jedni v něm viděli reakcionáře, který kašlal na hodnoty a ctil zájmy. Zájmy Ameriky, Sovětského svazu i Číny (hodil přes palubu Tchaj-wan, aby Moskvě odloudil Peking).
  19:00

Druzí v něm viděli muže, jenž USA vytáhl z vleklé války ve Vietnamu, ač to přineslo ostudu. Inspiroval se Metternichem, další kontroverzní postavou. Pro nás byl Metternich tvůrcem Svaté aliance a Bachova absolutismu. Pro jiné byl tím, kdo zastavil Napoleona a dal Evropě století míru.

Na osobnosti typu Kissingera či Metternicha se zhusta díváme podle situace. Když se daří, když kvete svoboda, jako po roce 1989, nadáváme na ně jako na padouchy a reakcionáře. Ale když jde do tuhého, když svět možná směřuje k velké válce či do ní pomalu zabředává, je po takových pilířích stability poptávka.

Od loňska sílila poptávka po názorech už stoletého Kissingera. Muže s gloriolou toho, kdo vytáhl Ameriku z vleklé války, a pověstí toho, kdo by zabřednutí do další takové nedopustil. Nabízí se někdo takový dnes?

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...