Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Dlouhodobý nedostatek řemeslníků? Mladé generaci vadí mizerně placené obory

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Kolik let slýcháme od podnikatelů, „kapitánů průmyslu“ i některých politiků naléhání, že máme podporovat zejména učňovské obory, protože zaměstnavatelům se nedostává kvalifikovaných pracovníků.
  19:00

Čísla však hovoří jasně, o nematuritní učební obory není zájem. Naopak gymnázia, na která naši pokrokoví politici pořádají štvanici, zažívají nebývalý nápor.

Řemesla žáky netáhnou, ukázaly letošní přijímačky. Učiliště bojují o každého zájemce, jaké obory jsou výjimkou?

Lze z tohoto hlasování nohama vyvodit nějaký závěr? Paušální těžko. Nicméně politici o vzdělávacím systému přemýšlejí chaoticky a žáci (potažmo rodiče) se řídí především tím, jaké mají absolventi vyhlídky na budoucí pracovní kariéru. Na automechaniky, instalatéry a elektrikáře je nával mimo jiné proto, že si dotyčný expert dost vydělá. V jiných oborech bývá často nahrazen levným nádeníkem a kvalifikace není náležitě ohodnocena.

Z dlouhodobého nedostatku řemeslníků nevyplývá, že by mladá generace nechtěla „makat“, ale spíš nechuť nechat se naverbovat do mizerně placených oborů. Tam totiž jen čekáte, za jak dlouho vás nahradí ještě hůř placená zahraniční síla.

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...