Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Názory

Marné kázání. Skutečným zlem je úplně tupý populismus

ilustrační snímek foto: Martin Hegr

Názor
Ať je zima nebo léto, ať vládne Pavel nebo Karel, česká politika dokáže předvádět neskutečné kousky. Obzvláště politici něco rychle zakázat a projevit tím svou ctnost.
  5:00

Na přelomu roku četné reportáže dokázaly, jak si i děti mohou koupit produkty s psychotropními látkami, pro snazší porozumění označované za „HHC medvídky“.

Ale místo toho, abychom dodržovali již existující pravidla a postarali se, aby si nedospělci nemohli kupovat krom tabáku a alkoholu další drogu, moudří nahoře zakázali všechny kanabinoidy jaksi komplet. Důsledek se pochopitelně dostavil – na trh míří další látky, které na seznamu vládou zakázaných nejsou a kolečko jede nanovo.

Česko potřebuje primárně změnit snadnou dostupnost tabáku, alkoholu, HHC a podobných drog pro děti, dospívající a mladistvé. Ale místo abychom důsledně bránili ty nejzranitelnější, skutečně kontrolovali prodej alkoholu a spol., skutečně nedovolili prodávat nebezpečné látky v automatech, tak jsme jednoho ďáblíka slavně zakázali – a otevřeli dveře dalším démonům.

Populismus není zlem sám o sobě, skutečným zlem je populismus úplně tupý.

Témata: drogy, alkohol, Česko, tabák

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč