Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Žádné volené zastoupení bez zdanění. Vyřešilo by to mnohé

Argumentační zákopy současného střetu o korespondenční volbu se vedou podél linie slučitelnosti takové volby s Ústavou ČR – v níž však požadavky na podmínky voleb nejsou nijak zmíněny. Jsou stanoveny v Listině základních práv a svobod, jež v § 21, odst. (3) uvádí, že „Volební právo je všeobecné a rovné a vykonává se tajným hlasováním. Podmínky výkonu volebního práva stanoví zákon.“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JR

J45a34n 86R78á29ž

26. 1. 2024 11:10

Souhlasím s tím, že by měl mít volební právo jen ten, kdo přispívá na chod státu daněmi a za má právo využívat jeho služeb. Takže by měl.mit i právo rozhodovat, kdo v jeho zastoupení stát spravuje Velkou chybou je však úvaha, že by se to omezení mělo vztahovat jen na platbu daně z příjmů. Je v ČR hodně lidí, kteří z různých důvodů v ČR daně z příjmů neplatí, ale kteří zde platí DPH ve všem co kupují, a jsou to i statisíce ročně, platí daně z vlastnictví nemovitostí, platí daně spotřební, platí daně, a ne malé energetické, daně za používání silnic, atd . Myslím si, že platícím těchto daní upírat volební právo by bylo hodně nefér. Ovšem byl by to silný a logický argument pro zmaření volebního práva občanům s trvalým pobytem v zahraničí.

0 0
možnosti

Otázka je potom kolik daní by měl člověk odvést aby se mu volební právo zachovalo i v důchodu. A jak by se mělo přistupovat k člověku co přišel o práci a do té doby pracoval, nebo změnil zaměstnavatele a trvale žije v ČR ale pracuje/podniká jinde, nebo je to implikace pro volební právo cizinců co v ČR pracují u české firmy a mají tu trvalý pobyt?

Tyhle úvahy jsou super na mentální cvičení "Domýšlení dopadů" než na implementaci protože časem se dostane každý do bodu "Kolik na daních (a kterých) je vlastně dost?" a "Koho můžeme ještě volebně diskriminovat a co už neprojde?".

S Odebráním volebního práva po pravomocném odsouzení za trestný čin (i na podmínku) takový problém nebude a mohlo by se to zavést.

0 0
možnosti
ZP

Přidal bych i třeba trvalý pobyt. Protože proč má o osudu mé země rozhodovat ve volbách i někdo, kdo v ní nežije?

2 0
možnosti
Foto

Velice rozumné, jen bych to upravil na ten kdo v ČR neodvádí daň z příjmu.

1 0
možnosti
JR

J18a54n 11R62á71ž

26. 1. 2024 11:14

Každý občan , který žije v ČR odvádí státu velké množství finančních prostředků ve spoustě jiných daní. To se musí také zohlednit. Seniorům a invalidům odpírat volební právo je nesmysl.

1 0
možnosti
Foto

Hehe, půvabné :-) Ale jediné, co mě k tomu napadá, je otázka: A čo také si, vojín Kefalín, predstavujete pod pojmom "zdanení"? :-) Daní je neurekom...

2 0
možnosti
MH

Žádné zastoupení bez zdanění - kdokoliv cokoliv nakoupí v ČR, platí daně - DPH, spotřební daň. A to i ti "bezdomovci", kteří si dají krabičák a něco k němu.

1 1
možnosti
Foto

Tak, tak. Obávám se, že takovýto pokus o "monetizaci volebního práva" nemá šanci nejen na úspěch, ale ani na to, aby se jím někdo hlouběji zabýval. Ještě tak možná úvahy o jeho odepření odsouzeným za konkrétní trestné činy, ale ani tady nevím, nevím. Ony zkratky (až na výjimky) mohou obecně vést spíše k ošklivým pádům na držku než k něčemu smysluplnému :-)

0 0
možnosti