Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Prezident Příště. Možná si Pavel jindy vzpomene na ty, kteří se nemají tak dobře

Prezident Pavel vysvětluje, proč se rozhodl podpsat konsolidační balíček foto: Sociální síť X / Petr Pavel

Petr Pavel podepsal vládní konsolidační balíček a národu své počínání vysvětlil ve videu na sociální síti X. Nechme stranou zbytečné, nepatřičné, primitivně marketingové podbarvení prezidentova monologu, které spíš evokovalo reklamu na pojišťovnu.
  13:23

Politické sdělení je jednoznačné, makroekonomický přínos pro rozpočet je rozhodujícím kritériem, dle prezidenta alfa i omega naší budoucnosti. Na srdci mu leží též nastartování ekonomiky, a proto hodlá bedlivě sledovat tvorbu nového rozpočtu. Hlavě státu asi někdo řekl, že jsou mezi námi i tací, kterým se nedaří tak báječně, tedy dodal půlvětu, že bude sledovat, aby rozpočet nezapomněl na ty, „kterých se úsporná opatření dotknou nejvíc“.

Republikáni mezi námi snad prominou, ale měli jsme jednoho takového panovníka, říkalo se mu král Bene. Vladislav II. Jagellonský si tuto přezdívku vysloužil tím, jak přikyvoval na všechny návrhy svých úředníků. Petr Pavel je prezident Příště. Příště možná zohlední i ty, kterým se scvrkává příjem před očima, kteří musejí žádat nedůstojně o dávky a kteří mají, často asi i oprávněně, pocit, že jsou na vedlejší koleji. Na ty si prezident určitě vzpomene. Ale až příště.