Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentská kampaň je nesmysl

Názory

  13:21
PRAHA - Prezidentský kandidát Švejnar zahájil volební kampaň ve velkém stylu. Sešel se s kardinálem Vlkem (nechápu, proč se kardinál nechal do té záležitosti zatáhnout) a teď bude objíždět republiku. Už dříve vyzval svého protikandidáta, prezidenta Klause, na televizní souboj. Klaus to odmítl, část veřejnosti mu to má, jak se zdá, za zlé.

Do boje o Hrad jde Jan Švejnar vyzbrojen mimo jiné originálním logem kampaně. foto: Hynek GlosLidové noviny

Ve skutečnosti je prezidentská kampaň v tomto stylu nejen nesmyslná, ale vlastně taky nekorektní. Prezidenta volí volitelé (poslanci a senátoři) a kampaň by se měla obracet k nim. Poslanci a senátoři mají k volbě mandát od veřejnosti, získali ho ve volbách. Mandát ovšem neznamená, že by poslanci a senátoři museli v každé záležitosti a v každém okamžiku jednat podle toho, co chce většina jejich voličů. Nedá se to ani zjistit. Voliči je nevolili proto, aby rozhodovali podle toho, co chtějí oni, ale podle toho, co považují za správné (orientovali se přitom podle stranického programu a předvolební kampaně). A vyjádřili jim důvěru, že to, co zvolení považují za správné, se bude shodovat s tím, co považují za správné jejich voliči. Pokud by se snad stalo, že se senátor nebo poslanec rozhodne proti vůli většiny (měl by to udělat viditelně, protože voličům odpovídá), má na to právo, rozhoduje se podle toho, co považuje za správné, ale musí o tom následně voliče přesvědčit. Když se mu to nepovede, nebudou ho příště volit.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.


Mandát získaný ve volbách je nezpochybnitelný. Na druhé straně šedesátitisícová demonstrace může signalizovat vůli většiny veřejnosti, ale taky třeba jen vůli organizátorů, kteří „demonstranty“ svezli zadarmo autobusy z celé republiky a ještě jim za to zaplatili. Pro reprezentativnost takové akce je určující jediné: představuje necelé dva poslanecké mandáty.

Akce, které chystá pan Švejnar, jsou zjevně akcemi tohoto druhého typu. Smyslem je vyvinout nátlak na oprávněné volitele, přičemž reprezentativnost toho nátlaku je sporná. Něco podobného by byla i spektakulární debata v televizi, Klaus měl právo ji odmítnout.

A v každém případě jde také o pokus udělat z prezidentské funkce něco významnějšího, než co doposud je, dodat jí touto velmi neformální cestou váhu, jako by z ústavy mít neměla. Takové pokusy u nás v minulosti bohužel vždycky padly na úrodnou půdu.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...