Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Proč hrozí velká válka. Nikdo ji sice nechce, ale může k ní dojít

Historiky ani čtenáře nepřestává fascinovat příběh propuknutí první světové války. Jak vůbec mohl atentát na rakousko-uherského arcivévodu v červnu 1914 v Sarajevu vtáhnout o několik týdnů později do konfliktu všechny mocnosti v Evropě, a nakonec dokonce i Spojené státy?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LS

Není pravda, že se všechny státy snažily 1.sv.v. odvrátit. Německo a Rakousko si ji přálo. Viz odkaz dole na článek od p. Kechlibara

https://kechlibar.net/2023/10/28/tenkrat-osmadvacateho/

1 0
možnosti
PK

P20e85t27r 78K34a69l82i27c45h

4. 11. 2023 23:04

Zajímavý článek. Je asi pravdou, že jistka už nevzdejde v Evropě, nebo mezi Ruskem a Evropou, obě strany si drží ještě špetky rozumu. Spíše to bude přesně někde na východě, kde důsledky neumí úplně domyslet, ale ekonomicky to západní svět nenechá být. No co, všichni víme, že to určitě přijde, je to jen o tom kdy.

0 0
možnosti
KV

Při současné rusofobii, podporované médii a podobné situaci na druhé straně barikády, se může stát cokoliv. Ale od novinářů je to chucpe.

0 1
možnosti
MP

Při vzpomínání na příčiny WW1 se moc o jedné nemluví. Tehdy docházelo nejen ke společenským změnám, ale i ke změnám technologickým. Jak se píše v knize Veleobři oceánů, v kapitole Kaiser tehdy světová loďstva přecházela z uhlí na ropu. To z toho důvodu, že ropa (nafta) je výhřevnější, pohotovější a líp se s ní manipuluje. A lodě na naftu byly rychlejší, což je u válečného námořnictva důležitá vlastnost. Angličané si tehdy v Arábii zajistili těžební práva na ropu, Němci chtěli udělat to samé přes Turky (Osmany). Němci začali stavět železnici, která jim měla ropu dovézt domů. To nemohli Angličané dopustit (vyrovnání sil)a následovala válka.

Situace je dnešku podobná nejen ve společenských změnách, dekadencí a tak. Ale i v odklonu od domácího uhlí k dovozovemu plynu. A EU má dnes plyn , stejně jako tenkrát Němci ropu domluvenou z nestabilního arabského regionu.

Aneb: kdo se ze svých chyb neponaučí prožije si je znovu.

4 0
možnosti
PP

P47e73t65r 51P64r71u29n85e30r

4. 11. 2023 11:27

Pan Macháček a pan Rachman nás realisticky, inteligentně a pravdivě informují o situaci, což v dnešním prolhaném světě není samozřejmé.

K analogii s 1.sv.válkou dodejme, že panovníci evropských velmocí byli namnoze v úzkých příbuzenských vazbách, ale přesto vlivové skupiny kolem nich si prosadily válku. Obdobná je ale situace i nyní, jen nevíme kdo chce až kam zajít

Vzpomínám na nešířenou historku, kdy americký prezident v syrské válce nařídil veliteli armády zaútočit a ten mu na to "hodil bobek" - eskalace se nekonala a pokud si dobře pamatuji, tak ani nebyl odvolán. Jenže od té doby jsou vztahy všeobecně horší.

2 0
možnosti