Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Ježíš v Koránu

Názory

  10:26
Ve vánočním mezičase vždycky poslouchám Bohuslava Martinů, Hry o Marii. Středověké legendy a texty lidové duchovní poezie dostaly v hudbě moderní, ale pokorné, drásavé i hladivé i obé zároveň nadčasovost touhy po štěstí i spáse i odpuštění. Když se ovšem člověk zaposlouchá do textů pozorně, zaslechne i verše: „Narodil se v chlévě z Panny, / pokřtěn vodou z Jordánu / přišel, aby splnila se slova Koránu“.
Korán - ilustrační foto

Korán - ilustrační foto foto: Shutterstock

Co to je?? To je vtípek Vítězslava Nezvala, který pro Bohuslava Martinů volně upravil text francouzského středověkého mystéria o pošetilých pannách a ženichovi. Nezval tím podle všeho nemínil žádné nové teologické mystérium. Nezvala prostě napadl zábavný a mírně rouhavý rým na „Jordánu“, a šup, už tam byl - a už je tam navěky. Zazní tak rychle, že se posluchač sotva stačí vytrhnout z hudebně zbožného rozjímání.

Jenže vtípek je trefnější, než Nezval tušil. V Koránu je totiž o Ježíšovi mnoho! Právě vánoční scény jsou v Koránu popsány velmi zbožně, docela v souladu se scénami biblickými a s velikou úctou vůči Marii. V súře Marie se píše, kterak k Marii přišel duch Boží a oslovil ji: „Já posel jsem Pána tvého, abych ti daroval chlapce čistého.“ Maria replikuje: „Jak bych mohla chlapce míti...“ - a tak dále. V súře Rod Imránův se „Vánoce“ dovádějí až k započetí Ježíšova kázání po světě.

Jindy se v Koránu polemizuje s křesťanským chápáním Ježíše (je slaven jako prorok, ale odmítá se jeho božství, i ukřižování se pokládá jen za zdánlivé). Ale toho společného je dost aspoň na to, aby bylo zřejmým, že jest nedorozuměním vyklízet z veřejného prostoru křesťanské Vánoce proto, aby se tím údajně muslimové neuráželi. Vánoce nejsou pro běžné muslimy ničím urážlivé. Zajisté, kdo nemá dobrou vůli, urazí se čímkoliv. Co že to zpívají andělé nad Betlémem? Pokoj lidem dobré vůle.

Prodej bytu 3+1 88 m2
Prodej bytu 3+1 88 m2

Generála Svobody, Chvaletice, okres Pardubice
2 595 000 Kč