Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Rodina je základ státu. Jen vláda si myslí, že jde o základ daňový

ilustrační snímek foto: Mateřská škola ChinCen

Názor
Vládní politici hodně mluví o podpoře rodiny a u jedné z vládních stran, totiž u KDU-ČSL, je podpora rodin s dětmi vlajkovou lodí její politiky. Jenže když se sečtou jednotlivé vládní kroky, nakonec z toho vychází politika protirodinná.
  11:30

Dobře to ilustruje to, že zřejmě vzrostou poplatky za školku a školní družiny. V okamžiku, kdy od nového roku platí to, že už si nelze takzvané školkovné odečíst z daní, je to pěkná rána do rodinných rozpočtů. Znamená to, že když žena půjde do práce, tedy zvedne se zaměstnanost žen, jak to vláda propaguje, bude rodina muset platit více než dosud.

Školky i družiny skokově podraží. Rodiče zaplatí i o několik stovek korun měsíčně více

Navíc vzhledem k tomu, že jde o plošné poplatky, které se platí za celý měsíc, bez ohledu na to, zda je dítě ve školce nebo ve školní družině dva dni v týdnu, či pořád, to velmi zasáhne i ty rodiče, kteří chtějí pracovat částečně. Už se to pak moc nevyplatí.

Nejde zřejmě o úmyslný záměr znesnadnit život rodinám s dětmi či snížit porodnost, ale výsledek je takový. Možná to plyne jen z toho, že vláda si špatně vyložila rčení rodina je základ státu. Myslela si, že se tím míní základ daňový, a tak prostě rodinám napařila vyšší daně a výdaje.

Autor: