Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ŠARAPATKA: Žít UJAK! aneb Hrdost na Alma mater

Názory

  9:51
Červená karta za mizerný výkon funkce už není jen doménou Miloše Zemana. Za pochybné fungování ji vyinkasovala i soukromá Univerzita Jana Amose Komenského. Nedostala ji však od naštvaných občanů, nýbrž od akreditační komise, která má na UJAK už nějaký čas spadeno.

Jan Amos Komenský, 1592-1670 foto: Reprofoto

Kývne-li na ni ministr školství, tisícovky studentů ze žižkovské Sorbonny zůstanou bez diplomu nebo si počkají, zda je vezmou na milost veřejné univerzity. Odejmutí státního souhlasu by pro UJAK znamenalo ránu do vazu.

Sekundovat sporu mezi školou a komisí je totéž, jako hltat pavlačové drby; žluč tu teče proudem a každá ze stran tvrdí opak. Liší se v číslech i v argumentech. Handrkování nad počtem kantorů speciální pedagogiky aspoň s nějakým titulem, na jejichž přednášky by se nestály fronty stejně jako na učebny, tu nebere konce. Jasno není ani v množství studentů, ještě včera jich tu bylo deset tisíc, dnes jen šest.

ČTĚTE TAKÉ

Za žižkovské Bermudy může zarytost akreditační komise, zuří univerzitní špičky. UJAK je jen strojem na peníze, výuka je tu až druhotná, kontruje akreditační šéfka Dvořáková. Jak s jejím tažením souvisí připravovaná novela vysokoškolského zákona, v níž se místo komise počítá s Akreditačním úřadem s profesními svazy a privátními experty, lze jen spekulovat. Ukázat ostré lokty teď může přijít Dvořákové vhod.

Stovky milionů ročně do kapsy majitele školy dávají tušit, že UJAK je strojem mistrovsky promazaným. Závist tu přitom není namístě; porevoluční troufalost, kterou leckdo neměl, přivedla defektologa Chaloupku k nápadu, jenž vynáší miliardy. Po čtvrtstoletí tvrdé práce, na níž tu každý není, se privatizace vzdělávání skrze tehdejší socialistické akademie ukázala jako zlatý důl.

Přesto se dnes ve sporu soukromé školy angažují politici; malér zajímá už i premiéra. Zda jde o laso bezprizorným studentům speciální pedagogiky, jež stát zrovna potřebuje, nebo spíš o lobby mocných, kteří tu studují a diplom si odtud odnesly i jejich rodiny, nejspíš zahalí státní tajemství.

Hvězdná pěchota politiky studuje na UJAK ráda. Před akreditační komisí ji bránil ministr Dobeš, jenž šéfce svého kabinetu smolil zápočtové práce. Paradoxy doby ilustruje i tamní studium první Nečasovy ženy Radky a druhé Jany i s dcerou pod jednou střechou.

Nad verdiktem komise se ofrňuje i socialista Škromach; i jeho tajemnice tu promovala. Stejně jako hejtmani či ministerští náměstci, když mělo Sládkovičovo plno, nebo hvězdy showbyznysu a novináři po maturitním martýriu kdovíkde a za kolik. Dnes ani nedutají; hrdost na alma mater a její obhajoba nikde. Čo bolo, bolo: terazky som magistrom!

Autor: