Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Jako hrob. Kdo vládě spočítá oslovinu s rodičovským příspěvkem?

Nejen rodinám s malými dětmi stát nabízí několik možností, jak si posílit příjmy rozpočtu domácnosti. Nově navíc došlo v této oblasti k několika změnám foto: Shutterstock

Názor
Senát schválil navýšení peněz pro rodiče, kteří jsou s prťaty doma. OK. Má to jeden háček: na mimino, které přijde na svět na Silvestra, budou rodiče dostávat o padesát tisíc méně než ti, kteří potomka zapíšou do matrik až na Nový rok 2024.
  5:00

Slušná oslovina, která navíc povede k mnoha uměle zadržovaným porodům.

Nejvtipnější je, že to samé zkoušel před pouhými čtyřmi lety Andrej Babiš. A dnešní vládní politici zuřili: „Není možné, když se někdo narodí 31. 12., aby nárok neměl, a když se narodí 1. ledna, tak ano,“ brojil Petr Fiala.

O příspěvek na bydlení mohou žádat i mladé rodiny v tísni. Co všechno musí na úřadu doložit?

„Od začátku říkáme, že má jít o zvýšení všem těm, kteří v tu dobu budou příspěvek čerpat,“ dštila síru Markéta Pekarová Adamová. A sám dnešní předkladatel zákona Marian Jurečka byl nejradikálnější: „Je nesmysl rozdělovat maminky, co porodí minutu před půlnocí a minutu po půlnoci.“

Premiér Babiš i s ministryní Maláčovou tehdy po kritice ze všech stran couvli, dávka se od prvního ledna zvedla všem bez ohledu na čas slehnutí. Dnešní koalice necouvne – mimo jiné proto, že nezávislá média, před čtyřmi lety onou oslovinou tolik rozhořčená, dnes ve vzácné souhře mlčí jako hrob.