Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku: Stín udání v pozadí Kunderova díla

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 117
  • Poslední: 18.10.2008 3:04
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
18.10.2008 3:04

Stín nestín! Jde o to, zda udával, či ne?

Kunderovo údajné jednorázové udavačské pochybení není zdaleka tak jednoznačně prokázané, jako permanentní honorované udavačství praktikované ústeckým udavačem Dlouhým Bidlem, smutně proslaveným zejména mezi severočeskými skauty a železničáři!!Ke Karlově majstrštyku patří také Kapitán Kid, kterého dostal za řeči o Husákovi na Ústecké Portě !!Rv;-D  Z ARCHIVU ÚSTECKÉ KRAJSKÉ SPRÁVY STB - ZE SPISU "BIDLO": Žadatel: vojín Karel Bidlo, nar. 1952 Věc: Přihláška do informátorské služby STB. Datum: 7. 11. 1971 "....... Chtěl bych poskytovat informace o mládencích ve vojenské službě nejen tzv. kontrášům i když jsem ještě na vojně, ale dnes bych chtěl poskytovat informace taky vám. Někteří neuvědomělí vojáci si se mnou chtěly vyřizovat účty pomocí najatých násilníků a když na to nesehnaly peníze, tak požadovaly alespoň abich dostal tzv. deku, což je porušením vojenského řádu! Nejsem žádný chudák paskřivec na těle i na duchu a nezplodil mně věčně ožralý syfilitik, níbrž můj soudruh otec je členem KSČ a pomocníkem SNB u nás v Ústí - Střekově. Moje mamka je známá žilinská komunistická aktivistka a ne špinavá smradlavá prostitutka, jak o ní hovoří někteří nepřátelé našeho socialistického zřýzení......" Ústí nad Labem, 26.3.2008 Předkládá: Mgr. Marta S. /počítačový přepis z Bidlova rukopisu je autentický - včetně gramatických chyb/. 

 

17.10.2008 13:15

great twist

hurá, ideologicky nejkovanější z kovaných dokazuje ideologickou pochybenost velkolepého génia, jejda, počkat, ale ideologie se změnily, ale malí a velcí zůstanou malými a velkými.

16.10.2008 13:39

nazor pana Tomského na dílo Kundery svědčí o jeho omezenosti

1. dokument, který se objevil zatím nebyl odborně zanalyzován, proto nejsou výroky "Kundera udal policii českého odbojáře" vůbec na místě. Vy jste u toho snad byl, pane Tomský?

2. to, jakým způsobem pak Tomský posuzuje Kunderovo dílo je skandální. i kdyby Kundera udal, nemůže to mít vliv na vnímání jeho literatury. není přece možné považovat jeho knihy s výjimkou Žertu za "nepříjemně nudné" Buď je pan Tomský všechny nečetl ( například v textu není jediný odkaz na Nesmrtelnost - jedno z nejlepších Kunderových děl.) nebo je nepochopil. Tomský kritizuje vykonstruovanost, očividně tedy nepochopil, že to je právě součást Kunderovy velmi dobře propracované poetiky. Možná byste si, pane Tomský, měl od Kundery také přečíst něco teoretického. A v závěru pak nepřímo přirovnáváte Kunderovo dílo k literární patologii. Tak to je opravdu silné tvrzení o autorovi, kterého uznává celý svět. Myslím, že podceňujete jak čtenáře, tak literární kritiky, pro které představuje Kundera coby autor osobu hodnou obdivu. Já k nim patřím a mohu prohlásit, že nejsem ovlivněńa ani módou, ani nepotřebuji z ničeho vystřízlivět!

16.10.2008 17:24

Re: ad.2

A´tsi posuzuje, je to jeho názor, na který má nakonec právo... Já bych řekl, že nechutné až skandální je jistě načasování toho hodnocení ...

16.10.2008 9:51

Výstižný pohled na Kunderovo dílo

Pane Tomský, když horujete pro radar, tak;-€, ale v tomto článku s vámi 100% souhlasím. Skvěle jste popsal pocity  z knih M. Kundery, nemám schopnost ten zvláštní nepříjemný negativní pocit z jeho hrdinů tak formulovat, vám se to podařilo  skvěle.:-)

16.10.2008 10:06

Re: Výstižný pohled na Kunderovo dílo

Mě  byste   pochopit   konzistentnost   jeho  postojů,  pro  radar  nehoruje  kvůli "žoldácké  mzdě",  ale   proto, že   vidí  dále,  stejně jako  v  připadě   Kundery

16.10.2008 9:24

Praskaci

Kdyz kundera praskal:

http://tinyurl.com/PraskacKundera

17.10.2008 0:28

Re: Praskaci

proc vsude musis cpat tejhle odkaz??? pripada ti to normalni???

Rv

16.10.2008 8:19

k článku

Je úplně jedno zda je Kundera pro svět Velkým spisovatelem nebo ne.Pokud udal člověka STB a vše nasvědčuje tomu že to udělal je to obyčejná malá česká svině ,která se schovala před svou minulostí do Francie a pro jistotu nevystrčila nos.na každou svini se vaří voda.kundera coby náruživý stalinista poslal člověka na smrt.Udat člověka sám od sebe bez nátlaku-to je ta největší svinárna ,bude za to pykat do konce svýho prohnilýho života .A nezachrání ho žádná velká spisovatelská díla.

16.10.2008 9:24

Re: k článku

statistiky vzato nejvíce udávali v době za války Holanďani, následovali Francouzové a bronzovou medaili získali Češi, s tím se asi nedá nic dělat ve společnosti kde se tápe, hledá, a je prázdno dodnes.

16.10.2008 18:15

Re: Uf...

Jako by na mne dých duch z minulého režimu. Bez myšlenky, ale za to více sprostých nadávek. Je vidět, pisatel byl vzorným občanem-soudruhem ČSSR.

17.10.2008 0:31

Re: k článku

tady nekdo nerozlisuje STB a SNB ;-D

16.10.2008 4:38

kunderu ano despekt ne

Doposud se mi podařilo přečíst si od Kundery jenom Žert, nyní si přečtu i ostatní knihy, Despekt už číst nebudu.

16.10.2008 1:56

Kunderův výsměch pamětníkům

K všeobecné diskusi zda na Západě mnohokrát oslavovaný spisovatel Milan Kundera, by byl býval schopen ve své vlasti udat někoho policii v 50. letech, bych ráda připomněla, že později jako tzv. disident, ve svém méně známém díle Kniha smíchu a zapomnění (68 Publishers,Toronto,1981,str.14-15)  napsal “Lidé byli nadšeni Ruskem, které vyhnalo ze země Němce, a protože viděli v české komunistické straně jeho věrnou paži, přenesli svou sympatii na ni. Tak se stalo, že se komunisté zmocnili v únoru 1948 vlády nikoli v krvi a násilí, ale za jásotu přibližně poloviny národa. A teď dávejte pozor: ta polovina, co jásala, byla aktivnější, chytřejší a lepší. Ano, namítejte si, co chcete, komunisté byli chytřejší. Měli velkorysý program. Plán úplně nového světa, v němž všichni najdou své místo. Ti, co byli proti nim, neměli žádný velký sen, nýbrž jen pár morálních zásad, obnošených a nudných, z kterých chtěli ušít záplaty na roztrhané kalhoty poměrů takových, jaké byly. Není proto divu, že ti nadšení a velkorysí lehce zvítězili nad kompromisními a opatrnými a začali rychle uskutečňovat svůj sen, tu spravedlivou idylu pro všechny.”

V době existence tzv. Železné opony svůj názor "o lepší půlce národa" v únoru roku1948 apod. servíroval Kundera západním a hlavně francouzským levicovým intelektuálům, zatímco v jeho vlasti lidé z té horší půlky, kteří měli "jen pár morálních zásad, obnošených a nudných"  hnili v basách a někteří přišli i o život.

 Já myslím, že lidé jako Milada Horáková a mnohé jiné oběti komunismu si zaslouží, aby se na takové citáty z tvorby našich velikánů při kritickém posuzování jejich tvorby nezapomínalo.

Nemyslíte?

16.10.2008 7:37

Re: Kunderův výsměch pamětníkům

určitě - děkuji za citát.

i mě zlobí - že zase půlka (a asi si zase myslí, ýe lepší) omlouvá kunderu dokonce prásknutí dvořáčka vidí jako spravedlivé. vždyť je to absurdní, aby bývalý budovatel komunismu byl pokládán za antikomunistu a skutečný hrdina za agenta - právě ta doteď bezejmenná statečnost vzepřít se demagogii by měla být hlavní výsledek kauzy - kdyby se tak chovala i ta "lepší" polovina, bylo by tu líp.

16.10.2008 9:32

Re: Kunderův výsměch pamětníkům

Diky za presny citat.  A analyzuV

16.10.2008 13:24

Re: Kunderův výsměch pamětníkům

Milan Jungmann ve svém traktátu KUNDEROVSKÉ PARADOXY, vydaném roku 1986 v Tigridově Svědectví píše (str 334) jednotlivci s živým svědomím trvají na svém právu připomínat svému

společenství, že jeho povinností je vědět přitom stále o rozdílu mezi charakterností

a podlostí, mezi čestností a padoušstvím

.A to tu jde, soudruzi.

(www.ucl.cas.cz/edicee/data/antologie/zdejin/4/a46.pdf)

16.10.2008 17:20

Re: Kunderův výsměch pamětníkům

R^ Výborně.

15.10.2008 23:20

komunista

komunista prof.JUDr. Zdeněk Jičínský, DrSc. Jak je vubec mozne ze Jicinsky sedi v Poslanecke snemovne?

Pripada vam to normalni? 

16.10.2008 9:26

Re: komunisté

sedí i v senátu, mají různobarevná trička, tropí rámus ale jinak je to stejnobarevné.

15.10.2008 22:59

ukazuje se

po krachu komunistu v CSSR mela byt provedena obdoba Norimberskeho procesu s nemeckymi fasisty  a to  s Komunisty. Meli byt odsouzeni mezinarodnim soudem za svoje zlociny a jejich nejvyssi predstavitele meli byt uvezneni.  Komunisty : Mlynar , Jakes , Stepan, Calfa, Adamec, Strougal, Dubcek, Klimova-Mlynarova, Kabrhelova a radu dalsich.

vsechny odsoudit a jednou provzdy s nimi zkoncovat.

15.10.2008 22:35

vite ze Vaclav Klaus

vite ze Vaclav Klaus usiloval o to aby byl prijat do Komunisticke strany ale jeho zadost na kandidata byla zamitnuta? 

15.10.2008 22:40

Re: vite ze Vaclav Klaus

Rita Klimova se za nej zarucila ale ani to mu nepomohlo. Byl odmitnut pro jeho nestranicke arogantni a individualisticke chovani ktere nedokazal maskovat ani kdyz se opravdu snazil a sliboval ze bude pracovat pro blaho socialisticke spolecnosti.

15.10.2008 21:41

"Byli jsme pomýlení" říká Milan Uhde

Byli POMÝLENÍ... A protože pomýlení, tak lhostejně přihlíželi křivdám, represím a popravám padesátých let. Akční výbory plné pomýlených, tisíce pomýlených - ruku v ruce, prapory revoluce po celé zemi rozvinem... Pomýleným mohl být buď vyložený idiot, nebo bezcharakterní kariérista bez svědomí. Život, postrádající čest, poctivost a smysl pro spravedlnost, je životem zbytečným a prázdným...

15.10.2008 21:40

vite kdo napsal toto?

vite kdo napsal tyto verse?=

Lenin /zkracene/ =Zvetraly trosky palacu, na prasklych sloupech, jez se droli, na konec slavy.==Pysny a hlucny zaznel krok to pod kremelskou zdi, prechazi straz, a desi Evropu a desi cely svet.= pak zvedl oci z hlubokosti snu a suchy list jejz stromu orval strom snasel se k zemi pomalu.== otevrte okna , bolest oci zavira, v pozadi rudych tkanin ==zvedli mrtveho a hrob se otvira je mrtev Lenin==davy se hnuly kracejte potichu spar bolesti se zatne

==pro smutek sveta, muj drahy basniku, slavici zpivaji spatne

17.10.2008 21:33

Re: vite kdo napsal toto?

Jaroslav Seifert, Slavik zpiva spatne. Ale myslim ze v te dobe ho prestehovali s nemocnym ditetem do vlhkeho sklepniho bytu. Takze tam nebyla uplne svobodna vule.

15.10.2008 21:24

ZEPTEjte se sveho oblibence Havla

zeptejte se Havla na jeho nazor.  S Kunderou se Havel velmi dobre znal ale jaksi spolu nevychazeli. Zato s Klimovou - Mlynarovou byli Vaclav HAVEL nejlepsi pratele.

15.10.2008 20:56

Günter Grass byl

na vojnu nakomandován. Jeho jediná alternativa byla nechat se zastřelit jako desertér. Narozdíl od Kundery, který udával zcela ze své iniciativy.  Jestli toto autor nechápe, neměl by psát články.

15.10.2008 22:17

NESMYSL

Nemas pravdu. K elitnim jednotkam SS nebyl zadny nemec a ani Günter Grass  nakomandovan.

O clenstvi v SS se nemci museli hodne zaslouzit.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...