Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padlí vojáci v Afghánistánu nejsou hrdinové, ale oběti, píše Stropnický

Afghánistán

  11:00
PRAHA - Místostarosta Praha 3 Matěj Stropnický ze Strany zelených polemizuje o tom, zda je možné zabité vojáky považovat automaticky za hrdiny. „Byl by hrdinou i havíř zasypaný při důlním otřesu?“ ptá se ve svém textu.

Matěj Stropnický na sjezdu v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ztráta lidského života ve válečném konfliktu je vždy tragická. Po červencovém teroristickém útoku v Afghánistánu takto zemřelo pět českých vojáků. Napsáno bylo o tom dopodrobna. Odstup více než tří týdnů dovoluje ale snad dnes už pohlédnout kriticky na to, jak byla tato smrt hodnocena. Státníci mluvili a novináři psali takřka výhradně – o hrdinství.

Nikdo nepochybuje o tom, že už volba povolání profesionálního vojáka vyžaduje odvahu. Fakt sám, že jde na rozdíl od povinné vojenské služby minulých dob vskutku o akt svobodné vůle, na věci mnoho nemění.

ČTĚTE:

Se smrtí je v této „práci“ nutno počítat, ale přece s ní počítat nelze. Také, ačkoliv český útvar v Afghánistánu nevede bojové operace, i tak je vystaven obrovskému psychickému tlaku všudypřítomného ozbrojeného konfliktu s nevyzpytatelným protivníkem. Každá smrt ve válce je smrtí v boji, i když pětice českých vojáků nezahynula v přímém střetu, ale v důsledku sebevražedného atentátu.

Ano, i vojáci z povolání musejí být odvážní, ano i nebojová mise je pořád válkou, ano, i smrt v týlu je stále zmařeným lidským životem. Je však voják hrdinou jen proto, že byl zabit?

Byl by pak hrdinou i havíř zasypaný při důlním otřesu. I on musí být odvážný, jeho práce je psychicky i fyzicky náročná a je ve stálém ohrožení života. Nikdy jsem však nečetl o padlých hrdinech důlního neštěstí. Hrdinou je horník, který zachrání někoho jiného místo sebe. Zasypaný horník je obětí.

Byl by pak hrdinou i pilot, jehož letadlo s cestujícími na palubě ztroskotalo. Není ale hrdinou, je obětí. Hrdinou je pilot, který při nouzovém přistání vynesl z hořícího stroje pasažéry a riskoval vlastní život pro druhé. Konečně i perzekvovaný politik, zatčený třeba a odsouzený ve vykonstruovaném procesu, je jen obětí represálií. Hrdinou se stává teprve tehdy, když svou při neodvolá, pokračuje v ní ve vězení i znovu po propuštění. Ne, výkon povolání není ještě hrdinstvím.

ČTĚTE TAKÉ:

Hrdinství je nasazení vlastního života pro vyšší smysl, než je obživa nebo sebezáchova. Třeba i ve válce. Smysl válce ale nedává voják svou obětí. Miliony lidí zemřely ve válkách zbytečných, hloupých, marných. Smysl války je v ideálech, jimiž a za něž je vedena. Tvrdit tak o padlých českých vojácích v Afghánistánu, že jsou to hrdinové, znamená tvrdit, že afghánská válka má vyšší smysl, že je to oprávněná a spravedlivá válka. Že je vedena ideály, pro něž stojí za to i zemřít.

Jenomže to nám právě nikdy nikdo přesvědčivě nevysvětlil. Než halasit o hrdinství, povinné úctě, řádech na prsou a povinnosti vytrvat v boji, který tito padlí vedli, je proto přiměřenější projevit tichou účast rodinám pěti obětí a urychleně hledat způsoby, jak vést tento konflikt opět politickými prostředky.

Pieta za padlé vojáky

Lidovky.cz vytvořily vzpomínkovou stránku na české vojáky padlé v zahraničních misích. Chcete-li i vy připojit kondolenci, klikněte sem.

Stačí vyplnit jméno, místo, případně bližší informace o vás. Poté můžete napsat smuteční vzkaz.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!