Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Padlí vojáci v Afghánistánu nejsou hrdinové, ale oběti, píše Stropnický

Afghánistán

  11:00
PRAHA - Místostarosta Praha 3 Matěj Stropnický ze Strany zelených polemizuje o tom, zda je možné zabité vojáky považovat automaticky za hrdiny. „Byl by hrdinou i havíř zasypaný při důlním otřesu?“ ptá se ve svém textu.

Matěj Stropnický na sjezdu v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ztráta lidského života ve válečném konfliktu je vždy tragická. Po červencovém teroristickém útoku v Afghánistánu takto zemřelo pět českých vojáků. Napsáno bylo o tom dopodrobna. Odstup více než tří týdnů dovoluje ale snad dnes už pohlédnout kriticky na to, jak byla tato smrt hodnocena. Státníci mluvili a novináři psali takřka výhradně – o hrdinství.

Nikdo nepochybuje o tom, že už volba povolání profesionálního vojáka vyžaduje odvahu. Fakt sám, že jde na rozdíl od povinné vojenské služby minulých dob vskutku o akt svobodné vůle, na věci mnoho nemění.

ČTĚTE:

Se smrtí je v této „práci“ nutno počítat, ale přece s ní počítat nelze. Také, ačkoliv český útvar v Afghánistánu nevede bojové operace, i tak je vystaven obrovskému psychickému tlaku všudypřítomného ozbrojeného konfliktu s nevyzpytatelným protivníkem. Každá smrt ve válce je smrtí v boji, i když pětice českých vojáků nezahynula v přímém střetu, ale v důsledku sebevražedného atentátu.

Ano, i vojáci z povolání musejí být odvážní, ano i nebojová mise je pořád válkou, ano, i smrt v týlu je stále zmařeným lidským životem. Je však voják hrdinou jen proto, že byl zabit?

Byl by pak hrdinou i havíř zasypaný při důlním otřesu. I on musí být odvážný, jeho práce je psychicky i fyzicky náročná a je ve stálém ohrožení života. Nikdy jsem však nečetl o padlých hrdinech důlního neštěstí. Hrdinou je horník, který zachrání někoho jiného místo sebe. Zasypaný horník je obětí.

Byl by pak hrdinou i pilot, jehož letadlo s cestujícími na palubě ztroskotalo. Není ale hrdinou, je obětí. Hrdinou je pilot, který při nouzovém přistání vynesl z hořícího stroje pasažéry a riskoval vlastní život pro druhé. Konečně i perzekvovaný politik, zatčený třeba a odsouzený ve vykonstruovaném procesu, je jen obětí represálií. Hrdinou se stává teprve tehdy, když svou při neodvolá, pokračuje v ní ve vězení i znovu po propuštění. Ne, výkon povolání není ještě hrdinstvím.

ČTĚTE TAKÉ:

Hrdinství je nasazení vlastního života pro vyšší smysl, než je obživa nebo sebezáchova. Třeba i ve válce. Smysl válce ale nedává voják svou obětí. Miliony lidí zemřely ve válkách zbytečných, hloupých, marných. Smysl války je v ideálech, jimiž a za něž je vedena. Tvrdit tak o padlých českých vojácích v Afghánistánu, že jsou to hrdinové, znamená tvrdit, že afghánská válka má vyšší smysl, že je to oprávněná a spravedlivá válka. Že je vedena ideály, pro něž stojí za to i zemřít.

Jenomže to nám právě nikdy nikdo přesvědčivě nevysvětlil. Než halasit o hrdinství, povinné úctě, řádech na prsou a povinnosti vytrvat v boji, který tito padlí vedli, je proto přiměřenější projevit tichou účast rodinám pěti obětí a urychleně hledat způsoby, jak vést tento konflikt opět politickými prostředky.

Pieta za padlé vojáky

Lidovky.cz vytvořily vzpomínkovou stránku na české vojáky padlé v zahraničních misích. Chcete-li i vy připojit kondolenci, klikněte sem.

Stačí vyplnit jméno, místo, případně bližší informace o vás. Poté můžete napsat smuteční vzkaz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!