Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

LÉKO: Temná věštba z Kremlu. „Omezení vývozu do EU přinese další cenový skok“

Technické zařízení v ruském Gazpromu foto: Reuters

Názor
Když se podíváme na vývoj ceny zemního plynu na nizozemské burze TTF, lze konstatovat, že letos v červnu situace nebyla vůbec dramatická, protože jedna MWh se obchodovala kolem 75 eur (1 MWh je 94 metrů krychlových), tedy jen o deset eur přesahovala předválečnou úroveň z loňského srpna.
  13:18

V červnu však politici EU čím dál více začali hovořit o nutnosti přestat odebírat zemní plyn z Ruska s argumentem, že Vladimir Putin z prodeje této suroviny financuje válku na Ukrajině. V reakci na tato silná prohlášení ruský plynárenský monopol Gazprom od poloviny června snížil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 o 60 procent a o pár týdnů později přišlo omezení o dalších dvacet procent. Na trzích vypukla panika, cena začala růst a nyní se pohybuje kolem 220 eur za MWh, což v přepočtu znamená, že za kubík se platí asi 57 korun.

Aby toho nebylo málo, Gazprom ve středu varoval, že pokud se trend nezmění, ceny v Evropě se mohou pro zimní sezonu zvýšit o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů za 1000 metrů krychlových (tedy zhruba 100 korun za kubík). Prohlášení ruského podniku uvádí, že se jedná o konzervativní odhad. Gazprom prakticky načrtnul, že omezení vývozu do EU přinese další cenový skok. Jedná se o mnohem vyšší cenu, než se kterou pro zimní sezonu kalkulovali účastníci trhu a politici.

Ceny plynu mohou v Evropě vzrůst o dalších 60 procent, varoval ruský Gazprom

Otázka zní, zda je třeba brát oznámení Gazpromu vážně, nebo jej označit za pouhé strašení. Koneckonců je to jedno, jelikož trhy v kritických situacích na různé – často nepodložené – zprávy zpravidla reagují hystericky, což dál žene ceny nahoru. Někteří experti upozorňují, že ruské věštby ohledně plynu se po uplynutí pár měsíců vesměs staly realitou.

Připomínají ostrou reakci bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva z 22. února 2022, tedy dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu, na prohlášení kancléře Olafa Scholze o tom, že německé úřady pozastavily schvalování plynovodu Nord Stream 2. „Vítejte v krásném novém světě, v němž Evropané brzy budou platit 2000 eur za 1000 kubíků plynu,“ tvrdil tehdy Medveděv.


Autor: