Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Názory

Trump dal výstrahu Evropě. Nemá v něčem pravdu?

Donald Trump během kampaně ve státě New Hampshire (21. ledna 2024) foto: Reuters

Názor
V Evropské unii se s oblibou používá výraz ambiciózní. Nyní třeba Evropská komise doporučila snížit emise uhlíku o 90 procent do roku 2040 (oproti roku 1990). Což vyvolává otázky. Je to dost ambiciózní? Ale i opačné. Proč není Evropa stejně ambiciózní i jinde, třeba v obraně? Kdyby víc evropských zemí dávalo na obranu dvě procenta HDP, neměl by Donald Trump nahrávku na smeč.
  19:00

Nebudou-li členské státy NATO dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Američané pod jeho vedením na pomoc nepřijdou, řekl Trump v kampani v Jižní Karolíně. Ten výrok působí jako zrada Západu a gesto sympatií k Putinovi. Ale nemá Trump – ač to říká arogantně a hrubě – v čemsi pravdu?

Zkuste se na problém podívat takhle. EU má 450 milionů obyvatel, USA 335 milionů a Rusko 145 milionů. Lidnatostí je tedy Evropa téměř na úrovni USA a Ruska dohromady.

Země, které v NATO dost nepřispívají, bych nechal Rusku napospas, řekl Trump

Tak proč na nich závisí bezpečnostně i jinak? Proč nechá odcházet evropské firmy za moře, aby se mohla sama chlubit, že je mistrem světa v zelené transformaci? Proč není stejně ambiciózní i v obraně? I toto poselství v sobotu sdělil Donald Trump.