Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polem, nepolem do Švestkovny

Starostové píší

  1:19
ÚHOLIČKY (Praha Západ) - V Úholičkách je každý rok něco nového, obec zatraktivňujeme průběžně. Nemáme žádnou pamětihodnost, rozhlednu ani se zde nenarodila žádná VIPka. Přesto máme pár minut od hlavního města co nabídnout.

Úholičky - obří houpačka foto: Archiv obce

Krásnou přírodu, kterou byste tu nečekali. Dostanete se k nám vlakem nebo autobusem, přes prázdniny funguje denně obnovený přívoz do Řeže a výletním parníkem se můžete dopravit do trojské ZOO nebo se připlavit z Prahy k nám. Lodní dopravu stejně jako život na březích podporuje Dobrovolný svazek obcí Údolí Vltavy.

Od břehu Vltavy se můžete vydat údolím Podmoráňského potoka po pravé straně podél lomů do Sedlišť, kde je původní trampská chata, památný dub a do centra obce vstoupíte bývalým přírodním divadlem, kde je dnes obří houpačka. Zvolíte-li si levou stranu, vyšplháte se na Stříbrník – vrch, odkud je vyhlídka na meandr Vltavy. Polem, nepolem dojdete do Švestkovny, kde je přírodní lanové hřiště s altánem pro grilování a spoustou jiných atrakcí včetně lanovky. Pokud nemáte buřty s sebou, na náves už je jen kousek a té dominuje nově zrekonstruovaný statek, ve kterém se krom jiného nachází od letošního roku obecní hospoda.

Stezky kolem obce i po březích Vltavy udržujeme vlastními silami: nárazově mimořádným úklidem občanů, v létě brigádníky z řad místních studentů a celoročně pracovníky zeleně. Hlavně mladí brigádníci se nám osvědčují: Kdo vyseká břeh a vysbírá odpadky, zaručeně do potoka nic nezahodí. Kdo vyrobí zábradlí na stezce z kmenů, které si sám vytahá z lesa, těžko pochopí, že ho někdo vyvrátí a rozlomí, natož aby to někdy udělal sám. Zapojení co největšího počtu lidí do práce pro obec je cesta, jak obec udržet hezkou a pro jednodenní turistiku nebo cyklovýlet atraktivní.

Terezie Kořínková, starostka obce Úholičky, STAN

 

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...