Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Názory

Jak nejít na Moskvu. Ze strany Macrona šlo o vyjádření, které Ukrajině nepomůže

Emmanuel Macron na pařížské konferenci o pomoci Ukrajině (26. února 2024) foto: AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyloučil vyslání západních vojáků na Ukrajinu. Neřekl ale blíže, co tím vlastně myslí. Proč?
  20:33

Určitě nešlo o přeřek. Pravděpodobně některé země skutečně zvažovaly vyslání vojáků, ale asi v nebojové roli. Prezident Macron však zřejmě nechal svoji odpověď na novinářskou otázku otevřenou i ohledně bojových jednotek.

Patrně doufal, že tím vystraší Rusko a zabrání mu tak v rychlém obsazování dalšího rozsáhlého ukrajinského území. Říká se tomu strategická nejednoznačnost a používají ji třeba v USA v případě Tchaj-wanu a Číny. Peking neví, zda by napadenému USA pomohly, tak raději neútočí. V případě Moskvy a Evropy to nefunguje.

„Už samotná debata je nebezpečná.“ Čeští vojenští experti komentují úvahy o vojácích NATO na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin má Evropany za ty, kdo vždy couvnou. Vždyť dlouho odmítali dodat Kyjevu i jen moderní zbraně, aby nedráždili Rusko. Kdyby opravdu Západ poslal vojáky, a to zatím všichni odmítli, Putin na ně klidně zaútočí, a bude předpokládat, že se s ostudou stáhnou.

Ze strany Macrona šlo o vyjádření, které jen podporuje Putinovo tvrzení, že proti němu válčí Západ, a Ukrajině to nepomůže.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...