Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Velká důchodová nereforma. Nutnou změnu systému nechce vláda ani opozice

Vláda slavnostně oznámila takzvanou velkou důchodovou reformu. Bude ji projednávat i s opozicí. Už teď je ale jasné, že opoziční strany s navrhovanými změnami současného systému nesouhlasí. Shodnou se s kabinetem jen na tom, že se systém jako celek nezmění. Nejspíš do doby, než se zhroutí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

J70a45n 57N63ě23m98e71c

4. 3. 2024 10:37

Zhroucení průběžného systému nastat nemusí. Stačí když se do něj bude vkládat tolik peněz, kolik se bude vybírat. Na mizerné důchody na přežití to stačit bude. Na dobré důchody v 60 letech to stačit nebude.

Celkem banální tvrzení, ale spousta lidí se tváří, že ani tohle nechápou.

0 0
možnosti
VM

Ano, změny parametrů jsou nutné i to opisování o důchodech z doby před " sametem "/kategorie podle obtížnosti zaměstnání.

Důsledněji by měla být posuzována i délka/množství odpracovaných let, no a zajišťovat příjem na důchody i z jiných zdrojů, že

0 0
možnosti
VP

Pan Marek Hudema píše nesmysly. Žádné "zhroucení" nebo "bankrot" současného systému a "nepředstavitelná tragédie" ani v daleké budoucnosti nehrozí. Jak on sám správně píše, tak pokud se budou vybírat nějaké daně, tak bude i na nějaké důchody. Nanejvýš si lze představit, že důchody budou nižší, a kdo si nebude sám šetřit, tak ve stáří nebude mít na auto, chatu a dovolenou u moře - ale na základní životní potřeby bude mít vždy. Já jsem dokonce přesvědčen, že neustálý technologický pokrok zajistí, že reálné důchody budoucích důchodců přes to všechno stále porostou, byť asi trochu pomaleji než platy budoucích pracujících. Technologický pokrok to zajišťuje už 150 let a nevidím důvod, proč by měl přestat. Pokud ovšem nebude válka.

1 0
možnosti
VP

A ještě: Pan Marek Hudema píše, že je nutná(!) "skutečná reforma důchodového systému", kterou definuje takto: "Jediným řešením je, aby si lidé na penzi sami víc šetřili či za ně šetřil stát. Aby část prostředků vybraných od člověka na důchodovém pojištění šla na jeho penzi." Pokud toto spoření na penzi bude povinné, tak je to prostě další daň - neboli zvýšení daní. Pokud nebude povinné, tak část lidí si spořit nebude a část lidí si spořit bude (a stát je bude podporovat z daní i těch, kteří si spořit nebudou). To ovšem není žádná reforma, vždyť už i nyní si mnoho lidí různými způsoby spoří na přilepšení k důchodu, takže pouze přibude další možnost. A stát se bude muset dávkami postarat i o ty, kteří si nespořili. Pokud by "část prostředků vybraných od člověka na důchodovém pojištění šla na jeho (budoucí) penzi", tak tyto peníze budou chybět v současném průběžném důchodovém systému a stát je bude muset dorovnávat odjinud. A klidně se může stát, že inflace tyto vybrané a uložené peníze za desítky le

1 0
možnosti