Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Vidoucí justice. Chystaná novela trestního zákoníku může nabourat důvěru občanů v systém

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Je nutné posílat odsouzené „do tepláků“? Neřešila by leccos pokuta? Taková úvaha má svou racionalitu. Jenže navrhuje-li resort spravedlnosti možnost pokuty pro jakékoliv trestné činy, tak širší racionalitu opouští.
  5:00

Záleží samozřejmě na optice. Brýlemi přeplněných věznic by to bylo plus. Nebo i z pohledu na rychlost nápravy majetkových nároků. Ale zůstala by justice nadále slepá, jak je zobrazována již od antických dob?

Za vraždu jen pokuta? Nebezpečnou změnu zákona kritizuje Nejvyšší soud, státní zástupci i advokáti

Toto je zásadní a nejdůležitější bod. Spravedlnost nemá jen trestat, ale též utvářet obraz společnosti, její hodnotový žebříček, důvěru občanů v systém. Tvrdí to i Nejvyšší soud. Leč chystaná novela trestního zákoníku může právě tuto důvěru nabourat. Jistě se v praxi nebudou řešit případy vražd pokutou. Ale už samo otevření debaty na to téma může vést ke zpochybnění i otázkám.

Bude o pokutách rozhodovat justice slepá, nebo vidoucí? Nenahraje vidoucí justice těm, kteří „na to mají“? Nedopadne to tak, že si budete moci na trestný čin našetřit? Tyto otázky jsou myšleny v nadsázce. Ale už fakt, že vznikají, že návrh novely zvažuje možnost pokuty za jakýkoliv trestný čin, by měl dát jasný signál, jak se dnes říká. Dámy a pánové, brzděte.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...