Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbroušená minulost

Názory

  8:31
PRAHA - Pozdní radikalismus vedl místostarostu Brna-Králova Pole k poničení pomníku rudoarmějců. Prý na něj nepatří srp a kladivo. Kdyby prý památník neponičil, neví, co by řekl svým voličům a dětem.
srp a kladivo (ilustrační foto)

srp a kladivo (ilustrační foto) foto: ČTK

Vše nasvědčuje tomu, že pan místostarosta se chystá lhát. Chce snad svým dětem vykládat, že rudoarmějci neměli na čepici rudé hvězdy? Že neměli na praporu srp a kladivo? Že nezemřeli při osvobozování Československa? Že si nezaslouží naši úctu a vzpomínku?

Čtyřicet let tu vládli komunisté jako bezduché loutky sovětského Ruska, proto je alergie na srp a kladivo pochopitelná. Imperiální praktiky stalinského či Brežněvova Ruska na našem území hodnotili a hodnotí historikové. Nikdo však nic nezmění na faktu, že sovětští vojáci osvobodili Brno-Královo Pole.

A jestli mužové v čele Králova Pole nehodlají respektovat historická fakta, snad by mohli (i vzhledem k tomu, že jsou z ODS) chápat alespoň mocenskou aritmetiku. Rusko druhou světovou válku vyhrálo. Proto jsou ve střední Evropě pomníky se srpy a kladivy, a nikoli se svastikami. Odstraňování památníků mrtvým osvoboditelům je nejen neuctivé, ale i dětinské. Jak Brněnským pomůže vyfrézovaný srp a kladivo? Asi stejně jako všechny povalené pomníky a sochy na našem území.

Jak odstřelení Stalinova pomníku na Letné kultivovalo „socialistické“ Československo Antonína Novotného? Samozřejmě nijak. Zboření pomníku většinou funguje jako alibi pro ty, kteří se od „starého“ chtějí distancovat, a přitom proti němu moc nevystupovali. Ničení pomníků je spíš téma pro kolektivní psychoanalýzu než pro „politickou“ debatu.

Jestli se někdo osobně nemůže přenést přes svou nenávist vůči sovětským vojákům (což je nutno respektovat, už kvůli dvacetileté okupaci), neměl by vykonávat veřejnou funkci, protože náš stát se zavázal památku vojáků padlých na našem území respektovat. Pan místostarosta Králova Pole by se měl buď umravnit, nebo rezignovat na svou funkci. Zločinnost sovětského režimu nesmí zatemnit naše mozky do té míry, abychom ignorovali tisíce mrtvých osvoboditelů.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...