Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zkáza lodi Wilhelm Gustloff

Polský tisk a polská veřejnost se podle zprávy z včerejšího Práva podrobně a velmi kriticky zabývá filmem o potopení lodi Wilhelm Gustloff. Považují ho za tendenční a falšující dějiny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vážný

20. 3. 2008 17:43
Genocida

Když si přečtete zprávy Přemysle Pittera, vlastence, socialisty a pacifisty, zachránce řady židovských a později českých a německých dětí, evangelíka, tak zjistíte, že situace v českých internačních táborech po 2. světové válce, kam bylo ve vnitrozemí (třeba Praha) zahnáno všechno německé obyvatelstvo byla stejná jako v židovských ghettech za války.

To že nedošlo úplně k nejhoršímu je jen vlivem délky trvání (do 2 let) ale nikoli poměry v těchto zařízeních. Ale stačilo to k tomu, aby třeba úmrtnost dětí byla mezi 50%-100%.

Když toto Pitter kritizoval, byl nejprve vyslán Zemským národním výborem do sociální komise jako inspektor těchto zařízení, ale pak rychle vyhozen a dokonce pro své zprávy stíhán Národní bezpečností ještě před rokem 1948!!!

Takže podle shodných informací německých protifašistických sociálních demokratů a tohoto vzácného muže jsem dnes přesvědčen, že jsme se dopustili skutečně genocidy českého německého obyvatelstva. Nebylo to asi přímým cílem, ale bylo to způsobeno šílenými poměry zásobovacími a pomalým odsunem. (Pitter si toho byl vědom a působil pro jeho zrychlení!!!)

0 0
možnosti

žaba(k) na prameni

21. 3. 2008 12:41
Re: Genocida - nesmysl, jen lidské chování

Vážený Vážný, račte si laskavě uvědomit, že v roce 1945 a pár let po válce, měl jakýkoli Němec tak akorát hodnotu použitého toaletního papíru. Prostě tak to tehdy bylo.

Tvrdé a kruté chování k Němcům po WW2 a během ní, a zpětně chování Němců k ostatním neněmcům, "méněcenným rasám"  během WW2 není vlastností českou, nebo německou, ale je to lidskou přirozeností, bohužel.

Chcete připomenout?

Západní spojenci po vylodění v Normandii a pár let po válce používali německé zajatce na čištění minových polí. Když milý německý zajatec šlápl na minu a vybuchl, byla ta mina dokonale zneškodněna. Racionální, ne?

Rusové zase propustili německé zajatce z lágrů až 10 let po válce. Příklad: - z 90.000 zajatců od Stalingradu jich přežilo něco okolo 5.000. O tom jak se Rudá armáda chovala k německým civilistům na dobytém území už bylo popsáno mnoho papíru.  No a pak Němci začali na sobě pracovat,  některé válečné zločince odsoudili,  s minulostí se jakeš-takeš vyrovnali, no  a postupně si lidé začali Němců zase vážit. Proto tvrdím: Zabití (či zavraždění)  Němce v roce 1940 až 1946 či 48 byl úplně jiný čin, než zabití Němce v roce dejme tomu 2008. A vvo ttom to je !!!

0 0
možnosti

Mirco1

18. 3. 2008 15:01
Ach ta páně Doležalova...

... kritika, či spíše výsměch "teorie příčin a následků". On tedy nikdy přesně neřekl, co podle něj na nesmyslná teorie přesně obnáší (v tom se neliší od kreacionistů, kteří také tak uplně nevědí, co si evolucionisté pod pojmem evoluce představují, ale o to víc kritizují SVOU představu toho, co si myslí, že si evolucionisté myslí), ale zjevně asi nekritizuje obecnou kauzalitu, která je jednou ze základních vlastností našeho časoprostoru - zkrátka že existuje jakýsi zákon akce a reakce a že nějaké příčiny a následky jsou.

Doležal konkrétně kritizuje to, co se stalo je ho oblíbencům, sudetským Němcům a jak se podle něj k tomu Češi a další okolní národy staví.  Krizituje samotný odsun jako princip (nikoli např. excesy atd). Nepamatuji si, že by Doležal někdy do detailu napsal, jak by mělo vypadat z jeho pohledu jak těsně poválečné, tak i současné řešení.

Co se odsunu a příčin a následků týče, Doležal coby historik selektivně vybírá, co zveřejní, a co nikoli, případně to relativizuje. Např. prakticky všude nestále vytváří dojem, že odsun byla jakási specifická česká či česko-polská lotrovina. Nicméně: Chamberlain ještě za války na závěr života usoudil, že případné poválečné problémy se Sudetskými Němci by měly být řešeny transferem obyvatelstva (měl zkušenosti s transferem Turků a Řeků), odsun proběhl i z Francie (Alsasko-Lotrinsko), Nizozemí (operace Černý tulipán), Jugoslávie (podunajští Švábové),  Maďarska - tedy ne ve všech případech ze zemí pod sovětským vlivem.

Někdy Doležal, vědom si těchto věcí zkouší přístup "snad nemusíme to špatné dělat stejně jako ostatní". Každopádně co se příčin a následků týče, principem bylo, že obyvatelé určité části státu a základě etnicity provedli na tomto státu vlastizradu a pokusili se část historického území "vzít sebou" do jiného státu.

Mým postojem je, že nemáme být hrdí na odsun a klidně se omluvit za excesy, ale k odsunu samotnému spolu se Schwarzenbergem krčím rameny "když se prohraje válka, obyvatelstvo se vyhánívá".

0 0
možnosti

Petr

17. 3. 2008 3:14
Teoreticky byste mohl mít pravdu, pane Doležal.

Ovšem jen za předpokladu, kdyby dnes Němci nepředstírali, že oni jsou vlastně obětí války, a že ji tak nějak ani neprohráli.

0 0
možnosti

ERK

14. 3. 2008 10:03
Vulgarizace slovníku už i od officiálních psavců?

;-€Obsah článku je vážný a tragický. Já se chci vyjádřit jen k formě: slovo "vyčůraný" by snad i nadále mělo zůstat rezervováno jen pro zamindrákované přispěvovatele do diskuzí, oficiální psavci by se k tomuto slovníku neměli za žádných okolností uchylovat, pracují tak na dalším zhrubění slovního prostředí češtiny. ;-€

0 0
možnosti

honzak

14. 3. 2008 9:38
doležale, doležale!

chce se mi napsat "do roka a do dne!". Vzpomeň Čechů, vyhnaných ze Sudet a ordnerů, kteří jim škodili jak mohli. Kolik starých lidí asi zemřelo "přirozenou smrtí", když se museli odstěhovat z "rodné hroudy"????

K tomu ruskému kapitánovi - dělal svoji práci, s největší pravděpodobností byl hodnocen od "potopené tonáže". Jak byl hodnocen velitel zásahu v Lidicích? Od spálené lebky?

0 0
možnosti

Hanák

14. 3. 2008 11:16
Re: doležale, doležale!

Jak v samotném filmu, tak i v následující diskuzi po jeho uvedení v TV nebyla ani ta nejmenší výtka proti zásahu ponorky, naopak bylo výslovně zdůrazněno, že torpéda byly odpáleny zcela regulérně, a vina padá především na německou stranu. Kapitán ponorky ovšem nebyl nijak hodnocen. Zavinil (k vůli své opilosti) zpožděné vyplutí ponorky, a "tonáž Gustloffa" mu nebyla započítána. Dlouho vládlo přesvědčení, že loď potopily letadla. Teprve po dlouhé době (desetiletí) byl kapitán vzat "na milost". Reakci Poláků zcela nechápu.

0 0
možnosti

Přihlížející

14. 3. 2008 9:31
Co je také důležité na lodi bylo cca 30

nově vycvičených posádek ponorek a ti šli taky k čertu!

0 0
možnosti

ringo

13. 3. 2008 14:13
Upresneni

Tim jsem myslel autory prispevku, ne Vas, pane Dolezale.

0 0
možnosti

ringo

13. 3. 2008 14:11
blablablablabla

No jen se vyzvante, tluchubove! A nezapomente tema znovu nadhodit vecer v hospode. K certu s vami!

0 0
možnosti

žaba(k) na prameni

13. 3. 2008 13:39
No co, co, jedna loď

K potoponí  lodi  W.G. lze pouze konstatovat:

Ponorkový kapitán 3. třídy A. Mariněško, co W.G. poslal ke dnu, původem z Oděsy uměl dobře své řemeslo. Trefil se třemi ze 4 vypálených torpéd, přestože W.G. byla pod ochranou clonou torpédoborců a minolovky. Taky za  potopení téhle lodi dostal metál a povýšení, jak to bylo u Rusů dobrým zvykem. Byl to dobrej borec.

No a na lodi (přesněji v mrazivém Baltu) zahynuli jenom samí Němci. A loď byla německá.

Takže se vlastně  nic nestalo, žádná škoda nevznikla (jen ta torpéda stála nějaký ten rublík).........

0 0
možnosti

žaba(k) na prameni

13. 3. 2008 15:28
Re: No co, co, jedna loď - dodatek

1) Torpéda mohla být i americká - takže stála nějaký ten dollar, nikoli rubl,  ale Rusové dodávky válečného materiálu od západních spojenců platili obvykle zlatem. Takže to torpédo mohlo ty Rusy stát i nějaký ten nuget , třeba z Jakutska.

2) Kapitán sovětské ponorky S-13, Alexander Mariněško velmi dobře věděl co dělá a na co odpaluje svá torpéda !! Zachovalo se jeho hlášení. Pálil záměrně na "velkou dopravní loď". Nepovažoval za rozumné plýtvat cennými torpédy (ponorky jich uvezly jen omezený počet)  na nějaký méně významný cíl, jako torpédoborec, korvetu či minolovku.

3) Loď W.G. byla německá, a byla pod ochrannou clonou jiných německých válečných  (a těžce ozbrojených) plavidel a přepravované osoby byli výhradně Němci - takže to byl naprosto legitimní cíl.

Je taky známo, že ten ponorkový kapitán po potopení W.G. zaútočil na jeden doprovodný torpédoborec. Ten ale nedostal. Naopak, měl co dělat, aby sám unikl a ponorku dostal do bezpečí. Prostě byl to frajer, klobouk dolů.....

0 0
možnosti

Sirka

13. 3. 2008 12:46
Tak nevím...

Tak kdo vlastně začal tu II. světovou válku?

0 0
možnosti