Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Prague pride aneb Pražská koalice

Názory

  13:01
Po sobotním pochodovém cvičení v centru Prahy trochu zapadl fakt, že v průvodech proti sobě demonstrovali příslušníci komunální koalice.

Prague Pride 2014 a vlajka ČR a gay komunity. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na jedné straně se Pochodu pro rodinu zúčastnil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, aby v projevu zdůraznil, že to není pochod proti něčemu. Ovšem proč jej tedy Mladí křesťanští demokraté neuspořádali jinde a jindy, nad tím se nenamáhal přemýšlet. To by přeci vyloučilo jakékoli myšlenky o konfrontaci, takhle to konfrontace byla a záměrná. V pochodu Prague pride pak byli hojně zastoupeni zelení, kteří měli na akci i stánek.

K TÉMATU:

Vidíme tu tedy podobný programatický rozpor, jaký nám naservírovala svého času Čtyřkoalice, když její umírající člen, Unie svobody pod vedením Pavla Němce, spustil kampaň za legalizaci marihuany. Spor o toleranci respektive „exkluzivitu rodiny“ je spíš pseudosporem a dílem marketingových gest z obou stran a na komunální politiku, ani na kandidáty nemusí mít žádný dopad. Nicméně ukazuje, nakolik se v dnešním světě cení zdrženlivost a racionalita.

Čtyřkoalice se nerozpadla kvůli programovým sporům, ale z důvodu osobní řevnivosti. Nynější pražská koalice zelených, starostů a lidovců bude zdá se velmi úspěšná v komunálních volbách. Na její trvanlivost žel sázet nelze, vždyť se pro ni nehodlají omezovat ve veřejných projevech ani samotní aktéři.

FOTOGALERIE Z PRAGUE PRIDE

Prague Pride 2014 na Václavském náměstí