Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Suchary a nic. ODS obměnila vedení, nikoli rétoriku

Názory

  11:34
Miloši Zemanovi je nutno přitakat v tom, že v čele politické strany je lepší poctivý suchar než charismatický lump. Ano, Petr Fiala není věru ani rozverný kumpán, ani plamenný rozněcovač davů. Je však v této chvíli pro ODS asi jasnou volbou, protože každým dnem, kdy je v čele strany, platí méně a méně, že modří jsou stranou tunelářů či – jak říká místopředseda vlády Babiš – těmi, kdo „kradnú“.

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu ODS. foto: MAFRA - František Vlček

Dnes kradou jiní a jinak. To ovšem volby žádné opozici samo nevyhraje. A jsme u podtextu prezidentské pochvaly pro pana Fialu. Dokud bude ODS na štíru s popularitou, nemůže prezidenta Zemana ohrožovat, natož jej obtěžovat. A to je odvrácená strana sucharství.

ODS si volí nové vedení. Předsedou bude Fiala, první místopředsedkyní Udženija

Předseda suchar může fungovat, pokud bude obklopen týmem neumdlévajících kritiků, trefných glosátorů vládních přešlapů a těch, kteří nabízejí alternativní řešení reálných problémů. V takovém případě může sucharský předseda působit jako klidný suverén. Jenže pan Fiala se doposud nutil do pozice stále rozhněvaného paušálního negativisty, kterému není nic „recht“, navíc bylo vidět, nakolik je mu dryáčnický styl osobně nepřirozený.

ODS obměnila vedení, nová první místopředsedkyně paní Udženija může být tou, která straně udělí impulz, avšak vysmívat se chorvatským socialistům za to, že jsou v opozici, by snad šlo po vítězných volbách, takhle to působilo dojmem uštěpačné poznámky vozíčkáře na adresu kulhajícího spolubližního. Tudy cesta nevede.

Občanské demokraty kritizuje ČSSD i ANO. Sobotka: Děsí mě, že by se ODS vrátila k moci

Je kupodivu, nakolik se ODS drží boje proti elektronické evidenci tržeb, když je zřetelné, že to popularitu nepřináší. Z nominačního projevu pana Fialy je zřejmé, že EET zůstává tématem číslo jedna. Vymezovat se stejně sveřepě vůči rozpačité evropské a migrační politice vlády či obrovským průšvihem zavánějící školní inkluzi by asi bylo politicky racionálnější. Jenže co chtít od předsedy strany politologa – kde měl mluvit nejdéle patnáct minut, mluvil víc než čtyřicet. Přejme ODS více štěstí na témata, silnou opozici potřebujeme.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...