Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Německá energetika: Atomu zády, slunci a větru čelem

Bylo by naivní si myslet, že čtvrtou největší ekonomiku světa lze přepnout na zelený proud jako vypínač u dveří, píše Jakub Kučera.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Energetik_Tom

15. 12. 2013 12:25
vyčpělé, již vyvrácené a
vyčpělé, již vyvrácené a neplatné. Mám ještě něco novějšího:Stát už má připravený nástroj, jak vykupovat elektřinu z dostavěného Temelína. Nově se také mluví o tom, že garantovaná cena by dle "britského vzoru" měla být 100 eur za megawatthodinu.http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61443100-stat-ma-nastroj-vykupovat-elektrinu-dostaveny-temelin Chybí; tam ale tradiční hořekování "našich" továrníků a průmyslníků, že to ohrozí jejich konkurenceschopnost. Nebude to náhodou tím, že to všechno zatáhnou občané z daní ?
0 0
možnosti

Energetik_Tom

17. 12. 2013 10:55
Většina vašich odkazovaných
Většina vašich odkazovaných článů je napsána v budoucím čase nějakého škodolibého a demagogického očekávaní. Realita je ovšem jiná:http://oze.tzb-info.cz/8455-vitr-a-fotovoltaika-v-nemecku-v-roce-2012Německý; vývoz elektřiny láme rekordy. „Atomexitu“ navzdory:"Nejvýrazněji stoupl vývoz elektřiny z Německa do Nizozemí. Tamní majitelé plynových elektráren podle sdružení často snižují produkci, protože dovoz z Německa vyjde laciněji. Tento trend serveru Manager Magazin Online potvrdil i mluvčí výrobce energie RWE."http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemecky-vyvoz-elektriny-lame-rekordy-atomexitu-navzdory-931217Německo hlásí rekordní zaměstnanost, pracuje zde nejvíce lidí v historii:http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/nemecko-hlasi-rekordni-zamestnanost-pracuje-zde-nejvice-lidi-v-historii-943159 V Německu se od roku 2008 instalovaný výkon obnovitelných zdrojů zdvojnásobil a cena podpůrných služeb klesla o 40 procent. Naproti tomu české ceny stagnují. V Německu byl pokles cen způsoben zejména reformou systému organizace trhu s podpůrnými službami, která vedla ke zvýšení konkurence.http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/jan-ondrich-kolem-trhu-s-elektrinou-jsou-zbytecne-tajnosti-1043700 Více než 16 000 Němců protestovalo proti změnám v podpoře zelené energie:Nová německá vládní koalice stran  SPD a CSU/CDU se rozhodla omezit podporu obnovitelným zdrojům energie od roku 2014. Zatímco SPD požadovala, aby podíl zelené elektřiny na německé spotřebě do roku 2030 činil 75 procent, konzervativci z CSU/CDU chtěli 50 - 55 procent. Dohodnutá varianta představuje kompromis, který počítá s 55 - 60 procenty.Omezení podpory zelené energie v Německu se dotkne hlavně větrníků, jejichž podpora se výrazně sníží. Do roku 2020 se má výstavba větrných parků na moři omezit stropem 6,5 GW. Pokud se jedná o fotovoltaiku, pak asi největším překvapením je chystané zavedení poplatku za vyrobenou solární energii pro vlastní spotřebu (v ČEZku standard). Tento poplatek mají hradit jak majitelé ostrovní elektráren, tak i provozovatelé elektráren napojených do sítě.Proti chystanému omezení podpory OZE v sobotu v Berlíně protestovalo asi šestnáct tisíc lidí.Za vytrvalého deště se demonstrace vydala ke kancléřství. Hitem demonstrace byly „fotbalové“ šály s větrnými elektrárnami a nápisem „100 % Energiewende“. Zelenobíle halily krky starších občanů i mládeže.Na tyčkách zelené molitanové ruce s nápisem „Obnovitelná energie v rukou občanů“. Děti s namalovaným sluníčkem a větrnou elektrárnou na tvářích. Les žlutočervených protiatomových vlajek. Profesionální i doma vyráběné transparenty. Spousty stánků s odznaky, čepicemi, vlaječkami, knihami a dalším infomateriálem. Demonstranti nové vládě vzkazovali: „My si nenecháme naši energetickou proměnu od vás vzít!“Německo se velmi pozitivně zapsalo do celosvětové kampaně za obnovitelné zdroje, když původně německý zákon EEG (Erneuerbare Energie Gesetz) byl do dnešního dne přijat ve více než 70 zemích na světě.
0 0
možnosti

17. 12. 2013 22:54
Koukám, že máte úplně vymytý mozek.
Ani jste nepokusil vyvrátit skutečnosti uvedené v odkazovaných článcích. Místo toho se oháníte propagandou sepisovanou známým solárním tunelářem bechníkem a známou lobbystickou firmou candole partners, kterou zaměstnává bursík, autor tohoto tunelu století v ČR.    Takže si ty fakta znovu zopakujeme. Dotace do tzv. oze vede ke zvýšení nezaměstnanosti. Tvorba tzv. zelených míst souvisí pouze s dotacemi, přičemž využití těchto dotací v jiných oblastech ekonomiky by bylo mnohem efektivnější. Což dokazuje i následující studie. http://www.scienceworld.cz/aktuality/negativni-dopady-podpory-obnovitelnych-zdroju-energie-5512/. Dotace na tzv. oze vedou ke zvýšení cen elektřiny. V Bulharsku růst cen elektřiny způsosobený zavedením podobného tunelářského zákona jako v německu a ČR vedl k pouličním nepokojům a pádu vlády. Německo zvyšuje výrobu elektřiny ve špinavých uhlených elektrárnách a zvyšuje dovoz uhlí a staví nové uhlené elektrárny.  Naproti tomu ČR podíl z uhlí vyrobené elektřiny výrazně snižuje - energetika ČR se tak stvá daleko ekologičtější než energetika německa. Nekonkurenceschopnost plynových elektráren a jaderných elektráren je způsobena pouze tím, že na rozdíl od oze nejsou dotovány, německá síť se však bez jejich stabilizačního a regulačního potenciálu neobejde, zvlášť když je německá sít díky zvyšujícímu se podílu oze nestabilní, proto je německý síťový operátor nucen dotovat i plynové zdroje. Výše dotací do tzv. oze se v Německu zvyšuje a ceny nových větrných instalací překračují naplánované rozpočty.    Uvedené odkazy (ty výše, které jste se ani nepokusil vyvrátit, stejně jako ty níže, u kterých předpokládám to samé) jasně dokazují pravdivost těchto tvrzení.   http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelena-energie-vede-evropu-k-prumyslovemu-masakru-rika-eurokomisar                   ; http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-jak-k-bezemisni-elektroenergetice-fka-/p_ekonomika.aspx?c=A130714_203457_p_ekonomika_wag                                  ; http://neviditelnypes.lidovky.cz/energetika-jak-se-merkelova-stala-uhelnou-kanclerkou-p03-/p_ekonomika.aspx?c=A130616_232025_p_ekonomika_wag                                  ; http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-musi-omezit-neunosne-naklady-zelene-energie-tvrdi-tamni-energetici
0 0
možnosti