Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Odlišnost je jen v názvu, barvě krabičky a ceně

Stanislav Havlíček

UKONČENO

Část reformy, která měla ulehčit pacientům od doplatků, selhává. Lidé spoléhají na recepty od lékařů, a tak často platí za léky více, než je nezbytně nutné. Nakolik je záměna léků v lékárně možná jste se ptali 9. května v 11:00 prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka.

položených otázek: 32 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.5.2008 16:47) Radek
Pokud moc rozhodovat ktere generikum pacient dostane bude na lekari, musi farmaceuticka firma uplacet lekare. Pokud lekar bude predepisovat pouze ucinnou latku a rozhodnuti bude na lekarne, bude muset firma uplacet lekarniky. Ptam se, jak zaridit aby farmaceuticka firma zacala "uplacet" primo zakaznika, tedy nabizela levne generikum primo pacientovi, ktery se rozhodne pro nejvyhodnejsi variantu obsahujici potrebnou ucinnou latku.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 12:53)
V současné době má "moc" rozhodovat o druhu generika především pacient. Lékař zvolí účinnou látku, lékárník může doporučit různé výrobce a pacient si vybere.
OTÁZKA (8.5.2008 22:16) Darja
Nebyla by namísto generické substituce, které se lékaři ze zjištných důvodů brání rovnou generická preskripce? Tedy, že lékař napíše účinnou látku a značku si vybere pacient?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 12:54)
tento způsob předepisování je od letošního roku možný
OTÁZKA (9.5.2008 7:13) M.Gretschel.st, Brno
Nedávno jsem se na internetu dočetl o průzkumu, podle kterého lidé mnohem více věří lékařům než lékárníkům. Zkuste vysvětlit, proč tomu tak je.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:01)
Jak to máte vy? Nemyslím, že by šlo o seriózní údaje. Celá řada pacientů do lékárny chodí s důvěrou pro radu a velká část se ptá na své léky. Setkávám se i s pacienty, kteří si nechají vše vysvětlit, ale pak raději doplatí více, aby se pan(í) doktor(ka)nezlobila. Myslím si, že důvěra je založená na vzájemném pochopení. Naštěstí máme možnost si vybrat lékaře i lékárníky. Nechodil bych za těmi, ke kterým nemám důvěru. No a předpokládám, že ostatní jsou na tom stejně.
OTÁZKA (7.5.2008 20:02) DEDEK
Nechci se ptát, ale připadá mi to stejné, jako když jeden občan dostane u soudu OPRAVDU NEZÁVISLÉHO A ČESTNÉHO SOUDCE a jiný občan "NEZÁVISLÉHO " na zákonech soudce! OBA DVA JSOU SOUDCI, ALE ROZDÍL MEZI NIMI JE VELICE ZŘEJMÝ! Takto stejné to je i s těmito "stejnými" léky!
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:03)
Ani nevím, jak odpovědět. Snad jen, že pokud dojde v lékárně ke změně za jiný NÁZEV léku, vždy je to lék, který na stejnou chorobu dostalo už spousta jiných pacientů.
OTÁZKA (8.5.2008 9:16) Vážný
Jak by mělo dle Vašeho názoru fungovat vydávání dokladu chudoby pro sproštění poplatků. Mám příbuznou která platí náklady bydlení 6000 Kč (1+1) a má důchod 7000Kč. Část cesty jsme s ní absolvovali: cca16 stran formulářů + asi 8 dokladů na příspěvek na bydlení. Co 1/4 roku. (Paní už to sama nezvládá.) Dál už jsem neměl sil ani já: Doplatek na bydlení, přibližně stejný rozsah co 1/4 roku, příspěvek na živobytí - co 1/4 roku - také a pak už stačí každý měsíc zažádat o papír na odpuštění poplatků u lékaře. Šílenství.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:09)
Zdravotní reforma se rozjíždí, uvidíme co přinese reforma sociální a důchodová. V současném systému je možné pobírat sociální dávky i s miliony na účtech. Asi je šitá na míru těm, kteří umí vyplňovat formuláře.
OTÁZKA (8.5.2008 10:23) OREL
ZADNE ATB BEZ RECEPTU NEVYDAVAT!!!PREVENCE A LECBY MYKOZ DOSTUPNA BEZ RECEPTU V LEKARNE!!!VETRNIK SE SLEHACKOU ZUSTAVA!!!PAPAPA
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:09)
myslím, že souvislost mezi mykózou a větrníkem se šlehačkou uniká i některým zasvěceným.
OTÁZKA (8.5.2008 14:08) pepe
Dobrý den, rád bych se podělil o osobní zkušenost. Potřeboval jsem léky na chronické onemocenění. V lékárně mi vydali jen jedno balení s tím, že už druhé nemají a že je ani nemohou objednat a že si musím vzít jiný lék stejného složení, na který jsem však musel doplatit 60 korun na balení. Mohou si toto lékárnící dovolit? Jak pak mohu věřit vyjádřením, že pacient nebude tlačen do podobných situací? Já ty léky skutečně potřebuji a neumím si zjistit, zda lékárník mluví pravdu, nebo lže a vnutí mi lék, za který má více peněz. děkuji.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:16)
Pokud jste dostal první balení správně a další nebylo v lékárně k dispozici ani na objednání, mohl jste získat tzv. výpis z receptu na zbývající balení. Tato jste si mohl vyzvednout v jiné lékárně. Regulační poplatek se v tomto následném výdeji na výpis neplatí.
OTÁZKA (9.5.2008 8:05) Karel S. Bidlo z Ústí nad Labem
Nabýzým skušenostě zpravodajce STB níbrž juž ale dobře vým že socyalysmus bil nesprávní níbrž správní jest jedině kapytalysmus! Mohl bych sepysovat hlášení o pacientech aj lekárnících kerý pomlouvají naše správní Julínkovy reformy aj s jejich jménama. Kolyk byste my platily a komu bich měl hlášení předávat abi o mně občani nevjeděly - idě o rozvvjedčickou činosť kerá musy biť tajná!
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:18)
jako lékárník si poradím s většinou rukopisů, ale tohle je nad moje síly :)
OTÁZKA (9.5.2008 8:19) Rejpal
Co říkáte dopisu prezidenta ČLK, zveřejněnému na http://www.lkcr.cz/ 7.5. 2008 pod názvem "Byznys století - Julínkova reforma v zájmu vlastníků zdravotních pojišťoven na úkor lékařů i pacientů" ?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:23)
ještě jsem to nečetl, ale podívám se na to. pokud se mohu vyjádřit alespoň k názvu: Každý pacient má právo kontrolovat svůj "účet" u zdravotní pojišťovny. pokud by toto každý zodpovědně dělal, měli bychom velmi rychle přehled kolik a za co se z těch peněz platí. do té doby můžeme nadávat, jak s nimi osatní plýtvají. na úkor pacientů a lékařů prý tomu tak už je dnes. Údajně se staví paláce a rozdělují se bohatýrské odměny, možná je to tak v pořádku.
OTÁZKA (9.5.2008 9:51) pavlik
Rozhodně bych lékárníkům nevěřil, jiné léky mají jiné vedlejší účinky. Lékárník nemá k dispozici zdravotní kartu pacienta, když berete kombinaci více léků tak dobrý lékař zkouší kombinace, abyste to přežili. Lékárny parazitují na našem zdravotnictví, zůstává jim příliš velká marže, je absurdní že v Boskovicích (asi 30000 obyvatel) je 5 lékáren ... Co se týče jejich odborné úrovně, už jsem zaznamenal že mamince prodali prošlé léky, majitelům lékáren jde jen o peníze, lékárenská lobby jsou příživníci a pijavice.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:31)
lékárníků, majitelů lékáren je v této zemi zhruba 850. ostatní majitelé nejsou lékárníci. Česká lékárnická komora sdružuje všechny lékárníky a to jsou především zaměstnanci. Vaše prohlášení může vypadat i takto:
Banky parazitují na našich platech, v 10000 městě jsou 4 banky. Majitelům bank jde jen o peníze a ty lidi za přepážkou jsou příživnice a pijavice.
Pokud jste si jist, že jste obdržel prošlé léky, podejte stížnost přímo na státní úřad pro kontrolu léčiv a v kopii i do České lékárnické komory. Věřím, že se nám společně podaří účinně ovlivnit kvalitu poskytované péče a zamezit nekalému podnikání osobami, které nemají s farmacií nic společného. Ale možná Vás jen baví si stěžovat a urážet a nic nám nepošlete.
OTÁZKA (9.5.2008 11:46) škrabal antonín
Jsem pacient dlouhodobě užívající léky na tlak a tuky. vzhledem ke svému zdravotnímu stavu jich mám 5druhů. Od ledna díky spolupráci s lékárnou doplácím výrazně méně - nabídli mi totiž výměnu za jiné přípravky. Proč mi něco takového nenabídnul lékař již dávno?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:35)
Děkuji, že jste potvrdil mé odpovědi výše. Nechci omlouvat vašeho lékaře, nedokážu zhodnotit jeho důvody, nicméně se ukazuje, že lékař má své místo v diagnostice onemocnění a volbě vhodné terapie. Lékárník se uplatní jako specialista na problematiku léků např. při minimalizaci jejich vzájemných nežádoucích účinků (5 druhů léků = 50% že se 2 z nich nesnesou) společně s pacientem tvoří lékař a lékárník tým, který pečuje o jeho zdraví
OTÁZKA (9.5.2008 10:04) pavlik
Kde byli ti odvážní stávkující lékárníci, když po Černobylu zakázali komunisti vydávat lidem jód?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:36)
Někteří v komunistické straně a většina v lékárnách. Někteří z těch současných ještě v mateřské školce.
OTÁZKA (7.5.2008 22:58) Alois
V záhlaví této on-line diskuse se píše: "Lidé spoléhají na recepty od lékařů, a tak často platí za léky více, než je nezbytně nutné." Otázky: 1) Myslíte si, že lékaři předepisují záměrně dražší léky? Pokud ano, co je hlavním důvodem? 2) Domníváte se, že když lékárník sdělí pacientovi, že mu dá levnější lék, lékař pak pacientovi řekne, udělal jsem chybu, pan lékárník má oravdu?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:38)
1. Cena léků (i doplatek) se v minulosti měnila 2x ročně. V současnosti se může měnit 1x měsíčně. Pro předepisování používají lékaři každý zhruba 150 názvů. Takových názvů je u nás registrováno více než 8000. Lékaři předepisují především léky jejichž názvy znají. Vývoj cen tedy dokáží sledovat jen orientačně. Jestli je v tom nějaký záměr nedokážu posoudit. 2. Lékárník nabízí pacientovi STEJNÝ lék s JINÝM názvem, který má nižší doplatek, pokud takový lék existuje. Pacient má možnost (a právo) se rozhodnout. Hovořit o chybě lékaře není na místě. Jde pouze o horší orientaci ve změnách cen.
OTÁZKA (8.5.2008 4:03) Petr
Jsem dealer farmaceuticke firmy, utratim slusny penize za to, aby mi doktor nasadil pacienta na generikum od nasi firmy , pacient dojde do lekarny a ta mu lek vymeni za stejny od jine firmy, protoze leky od nasi firmy proste nebere. Dojdu do lekarny a "donutim" aby dany lek od nas brali (stoji me to 20% zisku). Vysledek: do konecne ceny leku (plati pacient a pojistovna) je samozrejme promitnuta cena za moji praci a nemaly baksis jak pro lekare tak pro lekarnu. Jako platce pojistneho se ptam: proc uz nejsou v lekarnach a na internetu seznamy vsech leku s uvedenim ucine latky a doporucenou cenou, proc uz lekar nepredpisuje pouze ucinou latku.
ODPOVĚĎ (9.5.2008 13:43)
Od letoška mají lékaři možnost předepisovat účinnou látku. Seznam registrovaných léků včetně informace o cenách je na webových stránkách státního ústavu pro kontrolu léčiv. Tento seznam zveřejňují i jednotlivé zdravotní pojišťovny. Informace o snižování prodejní ceny o 20% budou zcela jistě výše zmíněný ústav zajímat při dalším určování ceny. Pokud jí dokážete věrohodně doložit, může být celá skupina takto propagovaných léků o 20% levnější už za 90 dní.
OTÁZKA (8.5.2008 10:58) JJ
Pokud chci, tak muzu pozadat lekare o lek s co nejmensim priplatkem. Proc bych to mel nechat na lekarnikovi, ktery nezna detaily me nemoci a postupu leceni?
ODPOVĚĎ (9.5.2008 15:06)
Lékárník má povinnost Vás o levnější alternativě informovat. Pokud nesouhlasíte, nikdo vás nenutí změnu akceptovat. Výše už jinými tazateli bylo několikrát uvedeno, že lékař se v cenách léků příliš neorientuje. Vaší nemoc a detaily jejího léčení znáte vy sám. Je tedy jen na Vás, jestli o nich informujete ty, kteří Vám mohou v této léčbě nějak pomoci.