Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se na prasečí chřipku

MUDr. Kateřina Fabiánová

UKONČENO

Prasečí chřipka by mohla dorazit do Česka za čtyři až pět týdnů. Infekce se šíří vzduchem, takže její přenos je velmi jednoduchý. Zmutovaný virus se přenáší z člověka na člověka, což u ptačí chřipky nebylo. Na vaše otázky o prasečí chřipce odpovídala MUDr. Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu.

položených otázek: 100 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (27.4.2009 18:19) Komár
Za jak dlouho může být prasečí chřipka v ČR???
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:05)
Vzhledem k velkému pohybu obyvatel (cestování, pracovní výjezdy apod.) na velké vzdálenosti je pravděpodobnost výskytu onemocnění na našem území během několika týdnů vysoká.
OTÁZKA (27.4.2009 20:52) Iris
Dobrý den, všude se píše, že konzumace vepřového masa je bezpečná, neb virus nevydrží teploty přes 70 C. Jenže já kupuji maso syrové. Je nebezpečí nákazy při zacházení se syrovým masem? Jak vepřovým s ohledemn na prasečí chřipku, tak drůbežím s ohledem na ptačí chřipku? Děkuji.
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:11)
Konzumace vepřového masa a masných výrobků z vepřového masa po tepelné úpravě tzn. 70°C je bezpečná - virus chřipky při této teplotě hyne (obdobně to je s úpravou masa drůbežího při podezření na ptačí chřipku). Důležité je striktně dodržovat "kuchyňskou" hygienu, oddělovat provoz syrového masa od provozu vařeného, důkladně čistit používané povrchy (kuchyňská prkénka apod.). Konzumace syrového masa se nedoporučuje ani pokud není riziko onemocnění chřipkou. Problém je hlavně při zpracování masa na jatkách při bourání jednotlivých kusů zvířat a při porcování masa.
OTÁZKA (27.4.2009 20:56) Sonja
Dobrý den, jak by se léčili novorozenci, kojenci a malé děti vůbec, pokud by u nich došlo k nákaze prasečí chřipkou? Jsou pro ně vhodná antivirotika jako např. Tamiflu? Děkuji za odpověď,Sonja
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:18)
Obecně malé děti, hlavně kojenci a batolata při závažném onemocnění chřipkou a zejména pokud mají ještě další onemocnění např. alergie apod. patří do nemocniční péče s následnou intenzivní terapií. Dostupné antivirové preparáty (Tamiflu, Relenza) účinné na současný typ prasečí chřipky nejsou podle firemních údajů vhodné pro děti mladší jednoho roku života.
OTÁZKA (27.4.2009 21:22) charles
Dobrý den. Je situace s tou chripkou opravdu tak vázná, nebo jen média nemají nic jiného cím by strasily lidi = je to celé jen boure ve sklenici vody?
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:22)
Vzhledem k tomu, že podle laboratorních výsledků se jedná o zcela nový unikátní typ chřipkového viru a byl potvrzen mezilidský přenos, považují všechny zdravotnické organizace situaci za vážnou a je zde reálná předpoklad vzniku tzv. pandémie.
OTÁZKA (27.4.2009 21:44) Romana
Dobrý den.Proč a čím je tato chřipka pro nás nebezbečnější, než ostatní chřipky?
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:32)
Každý rok probíhá ve světě různě velká epidemie chřipky - každoročně totiž dochází k menším změnám v antigenní struktuře chřipkového viru (driftu). Ale víceméně pravidelně jednou za několik desetiletí dojde k větší změně struktury (shift) a vznikne nový chřipkový kmen, který bývá vysoce virulentní a lidská populace je vůčí němu vysoce vnímavá. Dochází tak k onemocnění velkého počtu lidí - ve 20. století proběhly 3 velké pandémie v roce 1918, 1957 a 1968. Odborníci již delší dobu očekávají vznik nového kmene - ten, který způsobuje současná onemocnění, je "namixován" ze čtyř různých druhů chřipkových virů a je otázka, zda bude mít potenci způsobit další pandémii. Velkou roli při vzniku onemocnění jednotlivce zde hraje i dostatečný přísun přirozených vitamínů a dobré životní podmínky, což je možná právě rozdíl, který je mezi nemocnými v Mexiku a v USA.
OTÁZKA (28.4.2009 7:06) Honza L
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jakým způsobem se virus může šířit z člověka na člověka, zda pouze sekrety, kapénkovou infekcí a jak dlouho chřipkový virus přežívá na předmětech, které přišli do styku s nakaženou osobou? Co je příčinou tak vysoké úmrtnosti, čím se liší od běžných kmenů chřipkových virů, že průběh nemoci je natolik vážný i u jinak zdravých lidí? Děkuji moc za odpověď. Zdraví Honza L
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:41)
Virus prasečí chřipky se šíří jako ostatní viry chřipky tzn. kapénkami při kašlání a smrkání, předměty, které jsou potřísněné sekrety z dýchacích cest nemocného člověka. Virus chřipky může přežívat hodiny na předmětech v závislosti na struktuře povrchu, na nízké vlhkosti a nízké teplotě prostředí. Podrobnější otázky ohledně věkové struktury, úmrtnosti apod. u současného onemocnění jsou předmětem pečlivého šetření, je možné, že na vyšší úmrtnosti v Mexiku se podílejí horší životní podmínky postižených. Zatím není k dispozici zpráva o jednotlivých případech, ze které by bylo možné vyčíst charakteristiku jednotlivých nemocných.
OTÁZKA (28.4.2009 7:46) Eva Ševčíková
Dobrý den, je lék proti prasečí chřipce dostupný běžným občanům a jak je možno jej získat? Děkuji.
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:48)
Zásoby antivirových preparátů k léčbě prasečí chřipky podle hlavního hygienika dr. Víta jsou v ČR zhruba 20% a jedná se o dalším předzásobení s výrobci. Preventivní podávání se nedoporučuje a je v podstatě mrháním drahých léků. Jsou určeny hlavně pro vysoce rizikové případy například pro domácí kontakty potvrzeného nemocného, pro ošetřující personál v riziku apod. Léky jsou dostupné pouze na lékařský předpis.
OTÁZKA (28.4.2009 10:14) veronika hůlová
Dobry den, pribuzny priletel o vikendu z Brazilie, ma navstivit miminko, je treba se obavat mozne nakazy? Jak dlouho cekat na pripadne priznaky? Predem dekuji za odpoved
ODPOVĚĎ (28.4.2009 11:56)
Brazílie do včerejšího večera hlásila výskyt 4 nepotvrzených případů onemocnění, ale na palubě letadla mohl být někdo z rizikových oblastí a mohlo k přenosu onemocnění dojít. Inkubační doba onemocnění je asi 5-7 dní, pokud po této době nedojde k projevům onemocnění, lze předpokládat, že člověk nemá prasečí chřipku.
OTÁZKA (28.4.2009 10:11) Petr B.
Dobrý den, zajímalo by mě, kdy budou obvodní lékaři v případě rozšíření prasečí chřipky u nás připraveni ji rychle rozpoznat a zahájit správnou léčbu bez toho, aby se muselo jezdit do nějakých specializovaných nemocnic na vyšetření. Děkuji.
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:04)
Onemocnění prasečí chřipkou probíhá podobně jako běžná chřipka tzn. náhlý začátek, bolest hlavy, svalová bolest celého těla, bolest v krku, bolest za očima, i zvracení a průjem, ale někdy příznaky mohou být mírnější a některé případy probíhají bezpříznakově. Rozpoznat, zda se jedná právě o nový typ onemocnění, je poměrně obtížné. Při podezření na onemocnění prasečí chřipkou, obzvlášť předcházel-li onemocnění pobyt v rizikových oblastech, je třeba udělat nazofarngeální výtěr a poslat do Národní refenční laboratoře pro chřipku v SZÚ Praha, kde se určí typ chřipkového viru.
OTÁZKA (28.4.2009 11:43) Hájek
Dobrý den, jak dlouho může trvat a je vůbec možné vyvinout účinné léky proti prasečí chřipce. Dá se to stinout ještě než propukne epidemie? Budeme taky, jako v Mexiku nosit na veřejnosti roušky?
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:13)
Léky proti prasečí chřipce jsou k dispozici - jsou to antivirové preparáty - inhibitory neuraminidázy. V případě ptačí chřipky se o výrobě a běžné dostupnosti účinné vakcíny na trhu uvažovalo o několika měsících. Pokud by prasečí chřipka měla velkou razanci, nošení roušky by mělo být samozřejmostí. Člověk tím chrání především sebe. V Japonsku a v dalších asijských státech je dobrovolné nošení roušky při běžných epidemiích chřipky normální a samozřejmé.
OTÁZKA (27.4.2009 17:24) kim
Mame jet za 14 dnu na kratkou dovolenou do New Yorku. Je to bezpecne? Jaka mame pripadne dodrzovat opatreni? dekuji
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:20)
Zatím nebyla vydána žádná restriktivní opatření týkající se cestování a obchodování. Sledujte vývoj situace a rozhodněte se těsně před cestou. Doporučuje se striktní dodržování základních hygienických návyků - opakované a časté mytí rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou a dobré je nosit sebou antiseptický gel na alkoholové bázi, který viry usmrtí. Určitě zvýšit přísun čerstvých vitamínů (ovoce, zelenina), nechodit na místa s velkou koncentrací lidí, omezit pobyt v zakouřené místnosti, nedotýkat se rukou obličeje, aby nedošlo k přenosu viru z potřísněných předmětů, nelíbat se a nepodávat při pozdravu ruku, nesdílet skleníce, příbory a jídlo s jiným člověkem.
OTÁZKA (28.4.2009 9:10) ReischigovaH@seznam.cz
A ještě prosím dotaz,je možné se vůbec k lékům dostat,když jich máme v ČR TAK MÁLO?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (28.4.2009 10:52) PJ
Dobrý den, při jakém počtu nakažených osob v ČR se přistoupí k razatnímu řešení???? = uzavření škol a jiných institucí, roušky apod. Myslím si, že by se tato situace neměla podceňovat. A divím se lidem, kteří mají v plánu vycestovat do rizikových zemí. Zakázala bych to.
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:24)
V současné době se pečlivě sleduje výskyt onemocnění chřipkovitého charakteru, pokud by se potvrdilo šíření onemocnění prasečí chřipkou v české populaci, rozhodně by Ministerstvo zdravotnictví vydalo příslušná opatření podle krizového pandemického plánu. Každý člověk může v současné době ovlivnit částečně situaci svým chováním, dodržovám preventivních opatření, omezit cestování apod.
OTÁZKA (27.4.2009 18:06) Jaroslav Brzobohaty
V CR je registrovan antivirovy pripravek Maridin (rimantadin), ktery je ucinny proti virum typu H1N1. Bude se pouzivat v boji proti praseci chripce ?
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:27)
O použití rimantadinu v současném onemocnění prasečí chřipkou jsem zatím neslyšela. Obávám se, že vzhledem firmou deklarované možnosti vzniku rezistencí, se zatím nepoužívá.
OTÁZKA (27.4.2009 18:08) Petra
Dobry den, chtela bych se zeptat, jaka muze clovek udelat preventivni opatreni, aby se chripkou nenakazil, az do Ceska dorazi. Zda krome omezeni spolecenskych akci by mel napriklad i upravit zivotospravu. Dekuji.
ODPOVĚĎ (28.4.2009 12:29)
Určitě - kvalitní strava a vynechání společenských akcí a zátěžových situací může i případný průběh onemocnění výrazně kladně ovlivnit.