Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

On-line s Danielou Filipiovou

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová na briefingu po jednání s řediteli zdravotních pojišťoven.

UKONČENO

V krajích probíhá inspekce, která má prošetřit, zda je správně zacházeno s penězi od státu. Je to forma boje proti novým hejtmanům, kteří v krajských nemocnicích odpouštějí poplatky? Na Vaše dotazy on-line odpovídala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

položených otázek: 210 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.2.2009 10:16) Moravec
Dobrý den.Z úst pravicových politiků je stále slyšet,že když kraje platí poplatky za pacienty,tak budou scházet peníze na opravy silnic,kulturu a spoustu jiných věcí,tak dovolte,abych Vám poradil,zrušte poplatky,kraje nemusí platit a bude peněz dost.Snad mi nechcete říct,že na všechny tyto investice vybíráte peníze od nemocných lidí a důchodců ?
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:05)
Dobrý den všem čtenářům serveru lidovky.cz Zrušením poplatků by došlo k opětovnému plýtvání léky a zneužívání zdravotní péče. Poplatky jsou příjmem jednotlivých zdravotnických zařízení. Peníze, kterými kraje hradí za některé pacienty poplatky, jsou buď z rezervních zdrojů, nebo z financí určených právě na Vámi vyjmenované investice.
OTÁZKA (25.2.2009 10:15) Peťa
Pokud si někdo nechává poplatky proplácet krajem a dosáhne limitu, bude mu pak pojišťovna vracet 30 Kč poplatky, které místo něho zaplatil kraj? Pro takového člověka by se pak poplatky staly motivačními - za každou návštěvu lékaře by od pojišťovny dostal zaplaceno 30 Kč. Je to nějak ošetřeno v zákoně? Je mi jasné, že dosáhnout limitu 5000 Kč jen 30 Kč poplatky je takřka nemožné, ale u limitu 2500 Kč už to tak nereálné není. Chápu, že lidé, kteří limitu dosáhnou, jsou nemocní, ale aby někdo dostával od pojišťovny zaplaceno za to, že jde k doktorovi, mi připadá divné, ale při současné praxi v krajích to může nastat.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:06)
V podstatě máte pravdu. Pacient jednak dostane peníze od kraje a překročí-li limit, budou mu částečně uhrazeny znovu.
OTÁZKA (25.2.2009 10:26) marek kucera
Dobry den pani Filipiova, muzete mi prosim rict, je li mozne krajske urady postihnout za navadeni k obchazeni zakona a za investovani statnich penez mimo schvalene investicni zamery - coz proplaceni regulacnich poplatku dle meho naplnuje. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:09)
Proplácení či vracení regulačních poplatků je v šetření zdravotních pojišťoven tak, jak to vyplývá ze zákona. Účelné nakládání s financemi je rovněz předmětem šetření, a to ministerstev vnitra a financí, rovněž v souladu s platnými zákony.
OTÁZKA (25.2.2009 10:28) anonym
Dobrý den, tak David Rath prý v případě, že pojišťovny dají krajům pokuty, vyhází po volbách jejich ředitele. Proč se bojí, že dostane pokutu, když nic neporušuje? :-)
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:11)
Výhrůžky a zastrašování jsou typickým projevem pana Ratha. Navíc v kompetenci ministra zdravotnictví odvolávání ředitelů zdravotních pojišťoven není. To mohou učinit pouze správní rady pojišťoven. Že by přeci jen tušil, že obchází zákon?
OTÁZKA (25.2.2009 10:30) Della
Dobrý den, ještě než se MUDr. Julínek stal ministrem, připravovalo se propojení lékařů systémem IZIP. Poté, co se pan Julínek stal ministrem, se tento systém prakticky ztratil z programu zdravotnictví ODS. Uvažujete opět o jeho zavedení popř. je tento program ještě "živý" ?
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:12)
IZIP se vytratil nástupem pana Ratha na ministerstvo. Elektronické zdravotnictví je však stále na pořadu dne, a to nejen u nás, ale v rámci celé EU. Minulý týden na toto téma probíhala v rámci českého předsednictví EU v Praze třídenní konference.
OTÁZKA (25.2.2009 10:37) Jiří Sládeček
Paní ministrině! Jak můžete řídit tak těžký a důležitý rezort, když nemáte příslušné vzdělaní a problematice zdravotnictví nerozumíte a ani nemůžete rozumět? Nebo jste tzv. managerka, která rozumí všemu, tak jako např, chytrá Vlastička? :)) Přeji hodně úspěchů. J.S.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:14)
Jste si naprosto jist, že titul MUDr. kvalifikuje na post ministra zdravotnictví?
OTÁZKA (25.2.2009 10:49) Ondřej Cabala
Dobrý den, paní ministryně. Chci Vám vyjádřit podporu a poprosit Vás, ať se nevzdáváte a nepodléháte reformy zabíjejícím kompromisům. Lidé teď možná skučí, že je bolí třicet korun, ale určitě je Vám jasné, že zpětně bude na Vás a na pana Julínka pohlíženo jako na zachránce českého zdravotnictví. Prosím, vytrvejte i kdyby Vás to mělo stát funkci. Pokud po Vás zůstane patrná vykonaná práce, snad se ani političtí šílenci typu D.Ratha neodváží jí po Vás bořit. Držím Vám palce.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:15)
Díky za podporu, nesmírně si ji vážím. Nikdy jsem na funcích nelpěla, takže jestli o ni přijdu za pár dnů či měsíců, mě nijak netrápí.
OTÁZKA (25.2.2009 10:57) buj
Průměrný věk Prakt. lékařů se blíží 55 rokům.Nikdo nemá zájem na tento obor atestovat. Podmínky k atestaci jsou téměř nevolnické.(Studovat do 30 let-bez příjmu).Slíbené půl mld na vzdělávání je nedostatečné.Co s tím. Hoří!!
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:16)
Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo, že v některých oborech - např. praktičtí lékaři, je velký nedostatek. Proto dalo 500 miliónů korun na vytvoření tzv. rezidenčních míst, která mají potřebné specializace vzdělat.
OTÁZKA (25.2.2009 11:02) R.
Dobry den! Asi jste to uz slysela mnohokrat, ale hluboce nesouhlasim s poplatky ve zdravotnictvi. Podle me to je jen neschopnost statu poprat se s pripadnym zneuzivanim zdravotnictvi. Proc na to maji doplacet vsichni? Nejste snad coby pravicova strana pro diferenciaci a ne plosna "reseni"? Lump ma byt "pristizen" a postizen a ne to resit apriori jakousi "kolektivni vinou" v podobe poplatku... Aby bylo jasno, nejsem levicovy volic...
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:19)
Chápu různé názory. Lze s poplatky nesouhlasit, ale pro zajímavost chci uvést, že ve všech "starých" zemích EU jsou poplatky zavedeny, a to v mnohonásobné výši oproti ČR. Např. v Rakousku za návštěvu lékaře zaplatíte 30 Euro a za pobyt v nemocnici 64 Euro denně. V ČR je spoluúčast 11 % a v zemích EU je průměr okolo 23 %.
OTÁZKA (25.2.2009 11:15) Lukáš
Pokusíte se nějak zabránit Rathovým totalitním taktikám - tedy jeho vyhrožování "likvidací" šéfů pojišťoven, které se "pokusí" dát pokutu? Umíte ze své funkce zabránit, aby k tomu v budoucnu nedošlo, jako např. v IKEMu, kde Rath vyhodil šéfa jen proto, že mu kdysi ublížil (třeba že k odvolání nestačí jen slovo ministra) ?
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:20)
Zabránit totalitním praktikám pana Ratha mohou jen občané svým hlasováním ve volbách.
OTÁZKA (25.2.2009 11:23) Vladimír
Nemyslíte, že šikanování krajů je hyenismus? Je to pomoc mnoha starým a nemocným lidem nevybíráním poplatků. Když Vy tvrdíte jak chybí peníze v systému nemceneské, Váš náměstek Šnajdr navrhuje snížit odvody do systému(ale jen a hlavně podnikatelům). Není to schizofremie?
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:21)
Máte naprosto mylné informace. Peníze v systému v důsledku krize rozhodně chybět budou (odhad je cca 8 miliard). Ministerstvo pracuje na "krizovém balíčku", který by tento propad měl vykompenzovat. Snížení odvodů rozhodně není na pořadu dne.
OTÁZKA (25.2.2009 11:45) pepa
Kdy zrušíte ty lichvářské poplatky? Člověk za to ,že onemocní dostane pokutu. Stačí, že nadostane zaplacené první tři dny nemocenské. Propagujete kolektivní vinu. Lidé musí platit za pár flákačů. Není Vám hamba?
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:23)
Lichva je půjčka s nepřiměřeným úrokem. Poplatek 30 korun je výrazem solidarity lehce nemocných s těžce nemocnými.
OTÁZKA (25.2.2009 12:05) lahman
Dobrý den. Tady se pořád hovoří o poplatcích ale víte vůbec že důchodci chodí do lékarny pro léky které potřebují na sekyru?. Z důchodu co za měsíc dostanou splatí dluh v lékarně, inkaso, něco jim zbyde na obživu a takový to je kolotoč každý měsíc.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:26)
Je mi líto, ale opravdu nemám jedinou informaci o tom, že by lékárníci dávali cokoliv "na sekeru". Navíc se důchodcům snižuje od 1. dubna roční finanční ochranný limit na 2500 korun a nově se do něj započítávají i další léčivé přípravky.
OTÁZKA (25.2.2009 12:18) Pavel
Paní ministryně, pokládám podle mého jednoduchou otázku: pokud kraje zaplatí za občany poplatky, co tím vlastně porušují? Sám považuji takový postoj sice za nesprávný, který může obdarovaným např. zkomplikovat daňové přiznání a vést k faktickému obcházení zákona, nicméně pregnantní odpověď na původní otázku může vnést do problematiky světlo.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:29)
Zákon o veřejném zdravotním pojištění jednoznačně říká, kdo a za jakých podmínek má poplatky hradit a kdo je má vybírat. A navíc je třeba si uvědomit, že kraje hradí některým lidem poplatky z peněz ostatních daňových poplatníků, a tím může dojít k tomu, že nebudou finance na infrastrukturu krajů, opravy škol, nemocnic, atd. Podle mých informací hradí kraje tyto poplatky dokonce z rezervních fondů. Až budou tyto fondy vyčerpány, nedovedu si představit z čeho budou kraje hradit eventuelní následky povodní a dalších přírodních katastrof.
OTÁZKA (25.2.2009 12:24) Della Streetová
Držíme Vám palce a přejeme Vám, nenechte se otrávit věčnými reptaly, všemi, kteří nemohou zapomenout na " výhody socialistického zdravotnictví ". Vytrvejte a posuňte naše zdravotnictví zase o kousek dál. Julínkova reforma určitě smysl měla. Podle nás, je třeba více zveřejňovat náklady na léčení, na jedinečné operace. Lidé nejsou o nákladech vůbec informováni. Televize by měla, po oznámení, že v Motole provedli unikátní operaci, říci, že tato operace stála jeden milion korun a na tuto operaci nikdy pacient nemůže našetřit z nemocenského pojištění. Držíme Vám palce.
ODPOVĚĎ (26.2.2009 13:30)
Děkuji za podporu. Uvědomění si pacientů, že náklady na jejich léčbu někdy mnohonásobně překračují částku, kterou sami zaplatili na zdravotním pojištění, je cílem osvěty, na kterou se MZ chce soustředit.