Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Výslech člena bankovní rady ČNB

Pavel Řežábek

UKONČENO

ČNB před pár dny ohlásila změny, jež se dotknout každého Čecha. První z nich je zvyšování úrokových sazeb. Centrální banka také rozhodla o tom, že se ruší padesátníky. Ptali jste se člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka 14. srpna v 11:00.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (13.8.2007 15:45) jindra
Dobrý den,zajímalo by mě jak může zvyšující se zadlužování našich spoluobčanů ovlivnit v budoucnu hospodářství naší země.A zda chce a může ČNB toto zadlužování reálně ovlivnit nebo i zastavit.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:09)
Dobrý den všem, kreří si našli v tomto letním dnu čas na položení otázek. ČNB nemůže v demokratické společnosti zásadně ovlivnit svobodnou volbu občanů a firem ohledně jejich zadlužování. CNB však svými nástroji měnové politiky reálně ovlivňuje výši úrokových sazeb v ekonomice s cílem, který je definován v Ústavě ČR, a to je péče o cenovou stabilitu. Rozumné zadlužování není podle mého názoru škodlivé a cílem ČNB určitě není zastavovat možnost pořízení movitých či nemovitých věcí na úvěr. Někteří spoluobčané si však berou půjčky od nebankovních subjektů za sazby podstatně vyšší než 10 % p.a. a právě tyto půjčky považuji za velice rizikové pro příjemce. Doporučuji všem, aby byli obezřetnější a před podpisem si dobře rozmysleli rizika, která na sebe dle smlouvy berou a výši splátek, ke kterým se zavazují.
OTÁZKA (13.8.2007 15:46) dr.Vaníčková
Jaká je hodnota našeho státního pokladu ? A má v současné době smysl tuto hodnotu zvyšovat ?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:14)
Nejsem si zcela jist, co myslíte pod pojmem státní poklad. Ani sám si nejsem schopen definovat, co by se pod tímto pojmem skrývalo (korunovační klenoty, obrazy, umělecká díla, památky, …). Pokud se týká ČNB, tak v naší bilanci a v našich trezorech se skrývá přibližně 13,5 tuny zlata. Každý z návštěvníků expozice ČNB (která je mimochodem velmi krásná a poučná – a je zdarma) může část zlata spatřit na vlastní oči v jedné z vitrín. Podrobnosti o možnosti návštěvy lze nalézt na www stránkách ČNB. Máte-li však na mysli ostatní vzácné předměty ve vlastnictví ČR (např. korunovační klanoty či originální obrazy, asi nelze skutečnou hodnotu pouze vyčíslit. Předměty zároveň odráží historii našeho národa.
OTÁZKA (13.8.2007 15:47) dr.Vaníčková
Co v současné době brání naší zemi v přijetí eura ?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:19)
V rámci vstupu ČR do EU (1. květen 2004) se ČR zavázala k následnému přistoupení do Eurozóny. Prozatím má ČR status členské země Eurozóny s dočasnou výjimkou pro zavedení eura a nemá tzv. trvalou výjimku na zavedení eura, kterou mají v současnosti Velká Británie a Dánsko. Před zavedením euro musí ČR splnit maastrichtská konvergenční kritéria. Tato kriteria se týkají oblastí jako je: 1. inflace, 2. kurzu koruny, 3. úrokových sazeb, 4. veřejných financí. ČR prozatím plní všechna kriteria s výjimkou veřejných financí, kdy se zatím nedaří držet roční schodek pod 3%HDP. Současné návrhy vlády však na tomto problému pracují. ČNB ze zákona zodpovídá za cenovou stabilitu a kritérium inflace je plněno.
OTÁZKA (13.8.2007 15:50) čtenář_Lidovek
Jaké má ČNB nástroje pro detekci finančních problémů bank, pojišťoven a kampeliček ?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:24)
ČNB v rámci své dohledové funkce bedlivě sleduje a kontroluje finanční trh. Dohledové činnosti jsou zařazeny pod viceguvernéra. Sekce používají mnoho různých nástrojů jako jsou například kontroly na místě, sledování účetních výkazů, vydávání závazných předpisů, vyhlášek či opatření, atd.
OTÁZKA (13.8.2007 16:53) Monika
Dobrý den, ráda bych se zeptala proč se v ČR musí platit za vedení účtu a za vybírání z karty? Žila jsem několik let v Austrálii a tam žádné takové poplatky nebyly. Mám mezi cizinci z různých zemí hodně přátel a každý se jen diví jaké poplatky si jsou v české bance schopny napočítat. Na adrese www.bankovnipoplatky.com to lidé hodně kritizují, v hlasování se za nejabsurdnější poplatek umístil právě poplatek za výběr platební kartou z vlastní banky. Chci se zeptat kdy to konečně zrušíte, je to jedna z věcí, která mě tu hodně vadí a staví ČR do velmi špatné pozice. Hodně lidí je tu i díky takovýmto věcem negativních a i já kdybych měla možnost, okamžitě se odsud odstěhuji.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:27)
ČNB není v pozici, kdy by měla přikazovat či dokonce vytvářet ceníky bank či jiných finančních institucí za poskytované služby. Centrální plánování je již minulostí. Žijeme v rozvinuté tržní ekonomice a pevně věřím v konkurenci nejen na trhu s bankovními službami a tedy i v to, že proces konkurence vybalancuje poplatky za služby na tržní úroveň. Osobně znám banky, kde jsou poplatky minimální či žádné. Poplatky jsou v poslední době velice diskutovány a banky je budou v rámci konkurenčního boje snižovat. Podle studie CapGemini poplatky v roce 2006 poklesky o 4 %.
OTÁZKA (13.8.2007 16:56) JUDr. Novák
Podle Vašeho vyjádření je cca 41 kusů 50h mincí na osobu. Jak je to s ostatními mincemi a kolik váží? Jak je to s bankovkami. Kolik jich je v oběhu a která bankovka je nejčetnější. Děkuji
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:32)
Mince 50h je skutečně nejpočetnější mincí na hlavu v ČR a váží 0,9 g. Nejméně je v současnosti na hlavu kovových 50,- (3 kusy, 9,7 g), dále pak 20,- (13 kusů, 8,43 g), 10,- (14 ks, 7,62 g), 5,- (16 ks, 4,80 g ), 2,- (27 ks, 3,7 g), 1,- (34 ks, 3,6 g). Bankovek je v oběhu 325 miliónů kusů, což je asi 32 kusů na osobu. Nejčetnější bankovkou je 1000,-, které je 127 miliónů kusů v oběhu, tedy skoro 40% ze všech bankovek.
OTÁZKA (13.8.2007 16:59) ¨Wenda
Zvyšování úrokových sazeb je nepříjemná věc. Podle posledního hlasování ani členové bankovní rady ČNB nejsou zajedno.Současný inflační trend přece není tak velký (můj názor), aby se k dalšímu zvyšování muselo nutně přistoupit.Tenhle krok má přece i svůj jeden velký negativní krok-a to zbrždění ekonomiky.Jistě,je zde méně příznivá zpráva o úvěrovém Armaggedonu,který se pomalu začíná rozpínat.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:37)
Zvyšování sazeb je vždy nepříjemné pro ty, kteří mají vyšší závazky než finanční aktiva. V ČR je to především případ podnikového sektoru, který má závazky vyšší a občanů, kteří mají hypotéční či jiný úvěr. Je to nepříjemné i z hlediska struktury těchto závazků, které jsou z větší části zafixovány na kratší dobu a každá změna sazeb je tedy velmi citelná. Primárním cílem ČNB je však zajistit cenovou stabilitu, a právě k tomuto účelu nastavuje výši sazeb na finančních trzích. Nicméně, jak správně zmiňujete, každý má trochu jiný názor na budoucnost a možné inflační tlaky vnímá jinak. Někteří z nás vnímají i zákonem definovaný druhý cíl ČNB, a to podpora udržitelného ekonomického růstu, kdy zvyšování sazeb má negativní dopad na poptávku a tím i na ekonomický růst.
OTÁZKA (13.8.2007 17:10) čtenář
Zrušení 50h mi narozdíl od zvyšování sazeb připadá jako rozumná věc. Prostě mi už nebudou vadit v peněžence. Je to racionální rozhodnutí a děkuji za něj. Jaké byly další důvody zrušení? Jaký bude vliv na ceny? Vadí mi však kovová 50,-. Kolik proboha váží? Jaká bude budoucnost papírové 50,-. Proč je kovových 50,- nyní více v oběhu.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:40)
Hlavními důvody pro toto rozhodnutí je skutečnost, že 50haléře přestaly plnit základní funkci oběživa. Je jich vyemitováno mnoho (skoro 41 na osobu včetně důchodců a kojenců) a příliš neobíhají. Dalšími důvody byla nákladná logistika a zpracování a motiv ušetřit obchodníkům a bankám náklady s tím spojené. Dopad do inflace bude zanedbatelný. Kovová mince 50,- váží skoro 10g. V oběhu je v současné době přibližně stejné množství jak papírových tak kovových 50,-. Papírové 50,- však budou v budoucnu postupně mizet (nejrychleji se opotřebovávají) a budou nahrazovány pouze kovovými 50,-.
OTÁZKA (13.8.2007 17:18) Jirka
Hezky den, na zaklade udaju z webu CNB jsem byl prekvapen vysi obeziva v ČR a predevsim jeho rustem. Cim si to vysvetlujete v dobe castejsiho pouzivani elektronickych platebnich prostredku? Je situace obdobna i ve vyspelem svete? Je to rustem HDP? Dekuji za odpoved
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:44)
Ano, oběživo neustále roste rychlým tempem, a to nejen v ČR, ale i ve vyspělých ekonomikách. Tempo růstu je dokonce rychlejší než růst HDP. Kvantitativně lze tento růst obtížně vysvětlit. Vysvětlení vidím spíše v kvalitativních faktorech jako snadná dostupnost hotovosti, všeobecná akceptovatelnost a jistota přijetí, uživatelská přívětivost, anonymita, nízké náklady spojené s užíváním hotovosti a další. K danému jsem napsal odborný článek, který mi Politická ekonomie snad vydá v blízké budoucnosti.
OTÁZKA (13.8.2007 17:21) Numismatik
Mohu v obchode zaplatit pametni minci a ma obchodnik povinnost ji prijmout?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:47)
Můžete to zkusit. Chytrý obchodník ji od Vás velice rád vezme. Nebylo by to pro Vás dobré ekonomické rozhodnutí, protože nominální hodnota mince je o mnoho nižší než reálná tržní hodnota mince. Musíte do ní započítat i uměleckou a sběratelskou hodnotu a zvyšující se hodnotu cenného kovu. Obchodník však nemá povinnost tuto minci přijmout.Podle vyhlášky 37/1994 Sb. mají tuto povinnost pouze komerční banky a ČNB.
OTÁZKA (13.8.2007 18:55) nat
a - rušení padesátníků? no budiž, ale zajímalo by mě, proč třebas banky pořád počítají v haléřích (viz např, výpis z účtu)? zřejmě to zase tak zanedbatelná částka není... b - mohl byste prosím alespoň přibližně odhadnout časový horizont rušení 1,- Kč mincí? c - jaký je váš osobní názor na přechod od Kč k Euru? co nejdříve? nebo co nejpozději??? díky za odpovědi....
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:56)
Počítání v haléřích je správné. Jedná se o elektronické platby, kterých se zaokrouhlování netýká. Zrušení 1 Kč mincí se asi nedočkáte. Euro je velice obšírné téma. Alespoň krátce. Jsem zastáncem názoru, že Česká republika je v procesu konvergence k nejvyspělejším ekonomikám. Náš růst je celkem robustní a definovat okamžik vstupu před přijetím reforem, které by měly zajistit plnění fiskálních kritérií, považuji za předčasný. Vraceli bychom se ke stejným chybám po nenaplnění Strategie k přijetí EURO z roku 2003. Samozřejmě vždy je ještě nutné hodnotit aktuálně i výhodnost daného kroku pro ČR. Velká Británie, Dánsko i Švédsko jsou dobře fungující ekonomiky i bez eura.
OTÁZKA (13.8.2007 20:44) Jitka Kaštánková
Jak člověk získá pořádnou trafiku? Zabýváte se stále alpinismem nebo už to není třeba?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:57)
Stačí založit firmu či získat živnostenské oprávnění a začít podnikat v oboru prodeje denního tisku, časopisů, tabáku, atd. Alpinismus je krásný sport, ale vzhledem k mým tělesným proporcím a preferencím sportem spíše nevhodným.
OTÁZKA (13.8.2007 21:18) Lída
Pane Řežábek, byl Vám někdy nabídnut úplatek?
ODPOVĚĎ (14.8.2007 11:59)
Ne.
OTÁZKA (13.8.2007 21:46) O.Neřežábek
Dobrý den, sám to neumím spočítat, ale zrušený 50 haléř bude mít vliv na růst inflace. Jak velký to bude vliv? Odpověď, že vliv bude "malý" mě neuspokojí. Odpovězte, prosím, číslem. A ještě poznámka: Proč nejsou 50 haléře vyrobeny z obdobného materiálu jako jiné nešpinivé mince? Děkuji.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 12:03)
Dle mého odhadu bude dopad do 0,1 procentního bodu do celkové inflace. Rozhodnutí o vzorech a materiálech padlo před mým příchodem do ČNB. Domnívám se, že se jednalo především o výrobní cenu.
OTÁZKA (13.8.2007 21:54) v.karásek
euro má nejnižší minci cent,což je asi 25 haléřů. Padesátník je nejfrekventovanější mince. Jejich rušení je z uvedeného nesmysl.
ODPOVĚĎ (14.8.2007 12:07)
Již jsem uvedl důvody ke zrušení. Mrzí mě, že to byla Vaše oblíbená mince, ale z hlediska celospolečenského byla tato mince neefektivní.