Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co stojí za sexuálním obtěžováním? A jak se mu bránit? Odpovídal právník a učitel sebeobrany

Právník zaměřující se na oblast kriminologie Pavel Houdek, který po celé...

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Konec listopadu bude patřit kvůli ženám, jež se staly obětmi násilí. Na 25. listopadu totiž organizace OSN vyhlásila Mezinárodní den proti násilí na ženách. O jak velký problém ve společnosti, který se týká i mužů, jde? Jak se lze takovému nežádoucímu chování bránit? Podle čeho si násilníci vybírají své oběti? A kdy je potřeba proti obtěžujícímu chování rázně zakročit? Na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídal právník se specializací na kriminologii Pavel Houdek, který po celé republice vyučuje metody sebeobrany a prevenci před násilím na veřejnosti.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (15.11.2017 12:50) Simona Menzl
Vy jste advokát, nebo máte nějakou právní kancelář?
OTÁZKA (15.11.2017 12:42) Jersi
Dost mě obtěžují vyzývavé ženské minisukně a hluboké dekolty. Jak se proti takovému měkkému sexuálnímu násilí mohu bránit? Netvrďte, že jedinou obranou je koukat jinam..
OTÁZKA (15.11.2017 12:10) Danny Vrbenských
Dobrý den, je nějaká možnost, jak se dočkat spravedlnosti ve věci sexuálního zneužití, když nemá člověk žádné důkazy a je to slovo proti slovu? Jak by se hodnotil případ, kdyby se jednalo o zneužití v rámci partnerského vztahu a člověk si ho nahrál? Nemohlo by to být bráno, jako že to oběť nafingovala a o znásilnění nešlo? Děkuji, DV
OTÁZKA (15.11.2017 12:06) Skeptik
Dobrý den, není to bohužel také tak, že ženy anebo případně i muži obtěžování sexuálně na pracovišti nemají reálnou šanci se efektivně ubránit bez následků. Za prvé v ČR nikdo nikdy žádnou žalobu proti obtěžování na pracovišti nevyhrál. A že by to znamenalo, že by nikdo obtěžován nebyl, přirozeně nemůže být pravda. Jsou to tedy soudy a soudci, kdo takovéto žaloby zamítají. Dále rada typu podejte stížnost nadřízenému může znamenat taky jen jedno a to vyhazov z práce pro jakoukoliv záminku například z organizačních důvodů a soud pak zkoumá pouze formální stránku výpovědi tedy, zda byly organizační důvody. A i kdyby vyhazov nenastal, tak bohužel platí, že vedoucí o problémy na pracovišti nestojí, protože pokud jsou problémy tak jsou za ně také svým způsobem odpovědní i vedoucí. Takže já bych prosil radu pro všechny, jak se bránit reálně a úspěšně. Pokud taková je. Tím ovšem netvrdím, že by se lidé neměli bránit. Bohužel není mi známo, že by se někdo dovolal ochrany u soudů, Policie a státního zastupitelství.
OTÁZKA (15.11.2017 12:04) Jane
Pepřák ano/ ne? Obecně se má za to, že se dá snadno použít, ale je to skutečně tak? Uzavřené prostory, vítr? Jak je účinný, když se netrefíte přesně? Díky.
OTÁZKA (15.11.2017 11:57) Hana Janouskova
Myslim, ze deti a dospivajici meli mit "Advokaty". Nekoho neutralniho, kdo by za nimi stal. Protoze ubranit se tezke, zpravidla obeti upadnou do soku, nemohou se ani hybat.
OTÁZKA (15.11.2017 10:33) Pirátská Hádanka
Dobrý den nedávno proběhl médii případ, kdy byl muž obviněný z pokusu o znásilnění soudem osvobozen pro nedostatek důkazů. Podle soudu šlo o nedorozumění, žena, která pokus oznámila, si dle výroku soudu jen špatně vyložila jeho chování, samo o sobě nevinné Jak na podobné situace nahlížíte jako právník? Myslíte si, že i mužů obviněných z činů podobného charakteru je stále bezpodmínečně nutné ctít presumpci neviny, pokud o vině nerozhodne soud? A co si jako člověk myslíte o situaci, kdy je pak žena, která obvinění vznese, po osvobozujícím rozsudku (často i před jeho vynesením) médi vláčena coby pachatelka "křivého obvinění" (přestože z něho také nebyla usvědčena)?
OTÁZKA (15.11.2017 10:21) Ch@ch.ar
Dobrý den. Jak se bránit obvinění ze sexuálního obtěžování? Samozřejmě jednou z cest je korektní chování za vśech okolností, ale jak se ukazuje na kampani #metoo, ani to nemusí vždy stačit. Vždyť jaké má obvinéný možnosti prokázat, že se choval korektně v néjaké situaci, která se odehrála před desítkami let?
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Bob
Jakým způsobem se může muž bránit sexuálnímu obtěžování ze strany ženy třeba v zaměstnání? Nevystavuje se riziku, že po zveřejnění ve skutečnosti bude obviněn on a všeobecně převládne přesvědčení, že agresorem je obvykle muž?
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Jana
Podle čeho si podle vás vybírají muži své oběti?
OTÁZKA (15.11.2017 10:17) Hynek
Dobrý den, může oběť při útoku použít zbraň, aby se útočníkovi beze zbraně ubránila, aniž by byla trestně stíhaná? Děkuji
OTÁZKA (15.11.2017 10:16) Bob
Jakým způsobem se může muž bránit sexuálnímu obtěžování ze strany ženy třeba v zaměstnání? Nevystavuje se riziku, že po zveřejnění ve skutečnosti bude obviněn on a všeobecně převládne přesvědčení, že agresorem je obvykle muž?
OTÁZKA (15.11.2017 10:16) Dana
Jak se nejúčinněji ubránit násilníkovi? Je lepší bojovat s ním, nebo utíkat?
OTÁZKA (15.11.2017 10:16) Marcela
Většina žen se sexuálním obtěžováním setkala, jak si pak vysvětluje reakce na kauzu METOO, že se jedná o hysterii, hon na čarodějnice, atd. - které píší právě ženy? Není to divné?
OTÁZKA (15.11.2017 10:15) Vojtěch Gibiš
Dobrý den, věříte opravdu všem příběhů z Metoo?
OTÁZKA (15.11.2017 10:03) Zbyněk
Dobrý den. Jak řešit dilema, kdy se oběť boji bránit, neboť má z minulosti zkusenosti, ze úspěšná obrana vedla k prohození útočníka a oběti - najednou oběť byla prezentována jako násilnická a z útočníka byl mučedník. Hovořím částečně z vlastní zkušenosti se snahami bránit se šikaně. Děkuji.
OTÁZKA (15.11.2017 6:26) Honza
Prakticky neexistuje účinná obrana proti křivého obviněni z násilí, ať už domácího či sexuálního, pokud žena podá oznámení. Právníci ji pořadí Rosu nebo nějakou jinou militantní feministickou organizaci a chlap si to muže tak akorát hodit. Mám osobní zkušenost mám dvě “dobrozdání, vyšetření” od takové organizace, jedno moji bývalé druhé , které pro mě sehnala známá tamtéž. Obě jsou doslova stejná plus minus dvě věty. Problem je ze druhá dáma nebyla vdaná byla o 5 let mladší než uvedla a byla bezdětná. Soudu je to úplně jedno. Netrvrdim ze problem neexistuje, ale spis bych se chtěl zeptat jak se bránit krivemu nařčení jinak než dokonalou sebevraždou.
OTÁZKA (15.11.2017 5:59) Standa Hammer
Tato problematika je úžasně stará, úžasně to celé neustále obkecává a oběti stále nechávají pachatele beztrestné. Pokud se společnost chce hrát na bohy všeodpouštějící, co čeká? Hrušky v županu? Proč se necílí osvěta na tento stěžejní problém: je nutno takové lid prostě oznámit? Proč se necílí osvěta na výchovu, co je správné a co špatné? Že oběť si svého násilníka vychovává, protože beztrestnost rodí ještě horší skutky? Proč společnost netlačí na to, aby tresty měly výchovný účinek a ne jako dosud, byly usvědčenými pachateli vnímány spíše jako křivda? Řešite pořád svědění kůže, ale chycená játra která to způsobují, vás nezajímají.
OTÁZKA (15.11.2017 0:33) ama
Z vlastni zkusenosti vim, ze naslnici si vybiraji svoje obeti casto bez jejich ucasti, nebo spise bez toho aby tyto budouci obeti tusili co se pripravuje. Samotna akce byva rychla, jiz neni casto moc prostoru ubranit se. Nicmene je nesmirne zlozite zapomenout na vse. Jak zit s tim co se stalo? Tohle je spis pro celou spolecnost, aby dokazala vcas odhalit osobu ve sve blizkosti, ktera muze ublizovat jinym. Ma otazka ale zni, jak se vyrovnat s ublizenim?
OTÁZKA (14.11.2017 23:48) František Rudl
Co je sexuální obtěžování? To že někoho pohladím po hlavě, to že jsem laborantku plácnul ať už maže domů, to že jsem podržel ženě ruku, když vystupovala z tramvaje, to že z radosti řeknu, že je ta a ta hezká babča? A co mám dělat, když mne obtěžují ženy a dávají blbé návrhy?
OTÁZKA (14.11.2017 22:09) GF
Je dostatek odborníků v ČR pro pomoc sex. obtěžovaným ženám a je dostatek anonymity a diskrétnosti pro tyto oběti?
OTÁZKA (14.11.2017 22:00) GF
V trafice RELAY v ČR obtěžoval jeden z šéfů zaměstnankyni, že se o ni otřel a měl nějakou narážku - jak to lze řešit?
OTÁZKA (14.11.2017 21:58) GF
Je dostatek právních nástrojů, osvěta v ČR pro boj se sexuálním obtěžováním žen?
OTÁZKA (14.11.2017 21:57) DISM
Jaká je latence u sexuálního obtěžování žen v ČR?
OTÁZKA (14.11.2017 21:37) martina drabova
Dobrý den, proč jsou čeští muži většinou kampaní metoo tak popuzeni a proč se k nim dokonce přidávají i některé ženy? V zahraničí jsem tolik nesouhlasných reakcí nezaznamenala.
OTÁZKA (14.11.2017 21:30) novotná
Do jaké míry mohou ženy svým stylem oblékání ovlivnit sexuálně nevhodné chování mužů? Děkuji za odpověď.