Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na co si dát pozor při nákupu potravin?

Dana Večeřová, tisková mluvčí Potravinářské komory ČR.

UKONČENO

Čechům už přestává být jedno, co jedí. Jejich nespokojenost s potravinami roste. A není divu - obchodníci často vydávají potraviny z Polska nebo ze Slovenska za typicky české výrobky, přelepují datum spotřeby nebo je opatřují nálepkou 'bio', přitom zdaleka nesplňují normy pro toto označení. Jak se bránit? Na co si dávat při koupi potravin pozor? A dá se vůbec poznat, že výrobek opravdu pochází z tuzemska? Ptali jste se mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (20.2.2012 15:10) Ing. Dana Rezlova
Koho kontaktovat, kdyz najdu defektivni potraviny? Pred casem jsem kontaktovala COI, ale rekli mne, ze nemaji zajem, protoze nalez musi poochazet z jejich kontrolniho nakupu. Vedouci prodejny TESCO mne dal kupon na 100 kc /nasla jsem v lusteninach opakovane brouky/; rekl mne, ze to neni jejich problem, ale dodavatelu, a oni s tim nemohou nic delat, protoze maji dlouhodobe smlouvy.
OTÁZKA (20.2.2012 14:20) Honza
Aby se brokolicová pizza nazývat brokolicovou, stačí, když má 0,2% brokolice. Aby se šunková pizza mohla nazývat šunkovou, stačí, když má 0,2% šunky. To růžový nahoře pak není šunka, ale tzv. výrobní salám, což bývá směs mouky, sóji, drůbežího separátu, chemie a barviv. Jak je možné, že to naše zákony dovolují?
OTÁZKA (20.2.2012 14:11) Na co si dát pozor???
Zásadně nic nekupovat v Česku a tak to i dělám
OTÁZKA (20.2.2012 13:52) Eso
Je to, že je výrobek s Česka dnes opravdu nějakou zárukou vyšší kvality, nebo je to třeba naopak?
OTÁZKA (20.2.2012 13:51) Eva H.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se dozvím složení čerstvého pečiva, nemělo by toto být uvedené přímo u cenovek? U všeho má člověk možnost studovat složení, ale bohužel u pečiva, které jí denodenně, ne. Děkuji. Eva H.
OTÁZKA (20.2.2012 13:47) Hanka
Dobrý den paní Večeřová , jak postupujete při nákupu potravin vy sama? Na Co si v první řadě mám dát pozor při nákupu potranin. Děkuji Hanka
OTÁZKA (20.2.2012 13:36) Anna
Primář plzeňské onkologie Jindřich Fínek nedávno publikoval na konkurenčním webu článek s názvem "Jíme potraviny špatné i pro dobytek." Uvádí, že Češi jsou na prvním místě v rakovině vylučovacího ústrojí. Tvrdí, že příčinou jsou nekvalitní náhražkové potraviny. Proč se o tom málo ví a proč se o tom veřejně málo diskutuje?
OTÁZKA (20.2.2012 13:32) Petr76
Dobry den, často jezdím do Rakouska nakupovat. Zpočátku to bylo pouze oblečení a teď se k tomu přidávájí čím dál více i potraviny a drogerie. Vždy když beru do ruky nějaký výrobek tak je tam z trikolory udělané A a v tom napsáno Austria. Pro mě je to hned jasný signál, že výrobek je z Rakouska. Nestálo by opravdu sjednotit ty naše značky Klasa, Bio, regionální potravina a nechat jenom Bio a Klasa? Co třeba vrátit do hry Czech made? Znamenalo by to samé co Austria v Rakousku.
OTÁZKA (20.2.2012 13:29) Anna
Dívala jsem se na Máte slovo s Jílkovou, kde ukazovali med v takovém medvídku pro děti. Dočetla jsem se, že je v tom namíchán čínský med, který není ve skutečnosti med, ale spíše směsice medu, škrobu, kukuřice, třtiny a různých sirupů. Navíc prý v tom mohou být těžké kovy a zbytky antibiotik. Jak je možné, že je toto svinstvo určeno jako výrobek pro děti?
OTÁZKA (20.2.2012 13:25) Bohumila
Bude prosím znovu navrženo, že na potravině musí být uvedena země původu ? Případně velikost písma ?A zejména výrobce ? (nikoliv jen dovozce či prodejce) Toto mi v zákoně chybí. A pokud jde o uvedení obsahu transtuků, tento údaj také. Děkuji. bohumila
OTÁZKA (20.2.2012 13:22) Jirka
Často se mluví o tom, že éčka jsou sice zdravotně nezávadná, ale nedoporučuje se je používat ve velkém množství. Mnohá éčka nejsou vhodná pro děti nebo mohou způsobit alergie. Problémem je jejich nadměrné užívání v potravinách obsahujících náhražky. Např. taková normální šunka, kterou si dneska vyrobíte akorát doma, se skládá z vepřové kýty trošky vody, jediným éčkem je rychlosůl. Dnešní šunky mnohdy obsahují jen 7% svalové bílkoviny, jinak je to samá voda, mouka, sója, tuky, kůže, rostlinné bílkoviny či mořské řasy, které jsou schopny vodu absorbovat ve velkém množství (až 50% obsahu). Aby to tu vodu drželo, jsou v tom polyfosfáty, aby to mělo růžovou barvu, dává se do toho další chemie, aby to mělo nějakou chuť, dává se do toho glutaman. Zkrátka takový chemický ráj, který bych nedal svému domácímu mazlíčku, natož dítěti, i kdyby to mělo velký nápis "Dětská šunka." Nedomníváte se, že akumulace éček může mít vliv na zdravotní stav konzumentů?
OTÁZKA (20.2.2012 13:06) Emailenka
Mám malou dcerku (2roky) a paní doktorka mi doporučila jen určité značky mléčných výrobků (Hollandia, Olma bílý jogurt, Madeta Lipánek Baby), jiné naopak zavrhla (Activia, Pribináček ve větším množství, Kostíci apod). Souhlasíte s tímto přerozdělením? Jsou nějaké jogurty a mléčné výrobky, které jsou sice určeny pro děti, ale raději bych jim je dávat neměla? A proč? Díky.
OTÁZKA (20.2.2012 13:05) Odpurce hypersupermarketu
Kdyz uz se dotahne nejaka kontrola kvality prodavanych potravin do konce a padne trest, jak je mozne, ze vyse penezni pokuty neni odpovidajici obratum/ziskum, ktere tyto firmy na ceskem trhu maji. Nehlede na fakt, ze za opakovane prohresky by mely byt tresy o rad vyssi nemylim-li, se? Dekuji
OTÁZKA (20.2.2012 13:04) Emailenka
ještě se zeptám, jak je to s kvalitou tzv. rozpékaného pečiva v hypermarketech (zamrazí se a rozpečou se až na místě v obchodě)? Jaké jsou tam přídatné látky a hrozí nějaká rizika při požití, například u malých dětí?
OTÁZKA (20.2.2012 13:01) Tomáš
Dobrý den, zajímalo by mne, proč se složení a podmínky výrobků průběžně mění? Když jsem dotazoval Delta pekárny, byl jsem informován, že mi sdělují pouze aktuální složení, které už tak, u pečiva, které jí většina populace, je velmi nevyhovující. Alergici a lidé zdravíchtiví, kteří jí také pečivo, jako ostatní lidé, pak nemají vůbec šanci vědět, co je a co není pro ně, jelikož složení pečiva není pro výrobce závazné v tom, aby se průběžně neměnilo. Dále by mne zajímalo, proč se potraviny mixují s naprosto nevyhovujícími složkami? Vegetariáni, alergici a lidé s náboženským přesvědčením, kteří nejí ryby, mají např. nevýhodu, když nejí ryby, jelikož postřik z ryb nebo hnojivo se používá např. na brambory. (potkalo to mého kamaráda, který je alergický jen na ryby, domácí brambory zvládne, ale určité druhý nemůže právě kvůli již zmíněným chemikáliím) Pokusil bych se to ještě shrnout. Proč není na každé potravině napsáno z čeho se opravdu skládá a kde je původ jednotlivých složek? Tomáš
OTÁZKA (20.2.2012 12:57) Jirka
Český zemědělec dnes prodává svoje produkty za světové ceny. Za obilí, živý dobytek, mléko apod. dostává prakticky stejné ceny, jako zemědělec německý, rakouský či polský. V obchodech je ale výsledný produkt (mouka, chleba, maso, máslo, sýr) dražší a kvalitativně horší, než v Německu, Rakousku nebo Polsku. Je na vině neefektivnost českých zpracovatelů či spíše vysoké marže obchodních řetězců?
OTÁZKA (20.2.2012 12:53) Emailenka
Dobrý den, paní Večeřová, sice jsme si psaly minulý týden na chatu Komunity 111, ale kvůli uspávání malé jsem nestihla položit ještě jednu otázku - týká se sítě obchodů s označením Lidovka - jak je možné, že prodávají zboží, které snad ani nesplňuje základní hygienické normy? Prošlá či procházející trvanlivost či doba použitelnosti, nedodržení skladovacích a přepravních podmínek (mimo chladící či mrazící zařízení, v nevyhovujcích prostorách, teplotách apod.)? I co se týče složení a kvality některých produktů, taky bych řekla, že je to na hraně nebo i za ní. A jaká rizika hrozí lidem, kteří tam nakupují? A jak je to s produkty, které tam dávají renomované firmy (např. Meggle, Danone,Milko či další) a označují takové výrobky natištěným nápisem DOPRODEJ? Stane se pak, že sice doba použitelnosti je v pořádku, ale koupíte si třeba vanilkový tvaroh a v kelímku je čokoládový, jsou i takové výrobky v pořádku, nebo by měly z pultů zmizet? Provádějí se kontroly i v těchto prodejnách a jsou i jim ukládány pokuty (pokud ano, za jaké prohřešky konkrétně a v jakých přibližně cenových relacích)? Děkuji moc za odpovědi, jsou pro mě důležité, neboť u nás ve městě je tento obchod nesmírně populární, maminky tam třeba nakupují jogurty, uzeniny a čokolády pro své ratolesti, tak chci mít pádné argumenty, jestli jim to opravdu dále vyvracet... Emailenka
OTÁZKA (20.2.2012 12:53) Tomáš
Dobrý den paní Večeřová, zajímalo by mne, proč se u bio-potravin udělují zcela nevyhovující vyjímky, které z daných potravin dělají nebio? Přidávají se tam ty horší typy éček a další aditiva, která by dle legislativy v BIO neměla vůbec existovat. Tomáš
OTÁZKA (20.2.2012 12:52) Petr
Actimel, Activia, podle dr. Fořta výživová "svinstva", Něměckým ústavem pro ochranu spotřebytele byly rekalmy vyhodnoceny za klamavé a zakázány. Opravdu jsou prospěšné nebo mohu více škodit? S díky, Petr
OTÁZKA (20.2.2012 12:48) Tomáš
Dobrý den paní Večeřová, zajímalo by mne, jak stát zlepšil za posledních pár let kontrolu kvality potravin? Před 15 let pod nosem panu Xinopulovi, který kontroloval, měnili data potravin. V současné době se objevilo v médiích to samé, že se prošlé potraviny znovu objevily.
OTÁZKA (20.2.2012 12:42) Adam
Dobrý den, paní Večeřová, zajímalo by mě, jak je to s minimální trvanlivostí výrobků. Je to opravdu jen doporučená doba a tudíž můžu potraviny sníst i 2-3 dny po uplynutí této lhůty? Jak je možné, že existují obchody (Levné potraviny), kde prodávají zboží (jídlo) s prošlou trvanlivostí? Mají nějakou výjimku ze zákona? Díky, A.
OTÁZKA (20.2.2012 12:40) Jana K.
Dobrý den, když nakupuji potraviny, na co bych si měla dávat pozor? Mám důsledně pročítat etikety? A dá se jim vůbec věřit?
OTÁZKA (20.2.2012 12:30) Tomáš V.
Dobrý den, kdo nejvíce profituje na tom, že stejné výrobky jsou u nás kvalitativně horší než na západě (někteří taky-výrobci si dokonce dovolují tvrdit, že je to kvůli různorodosti kultur a tradic), byť cenově to pro koncového spotřebitele vychází podobně jako v tom Německu např.? Jsou to výrobci, nebo řetězce? Markety nemají povinnost uvádět složení a zemi původu u pultového prodeje např. uzenin? A co složení? Pokud ne, je možné ho alespoň požadovat ústně, a má být zákazníkovi ze zákona vyhověno? Díky za odpovědi a přeji hezký den, Tomáš V.
OTÁZKA (20.2.2012 12:28) Jiří Havelka
Spotřebitele, by měla průběžně a aktivně bránit ČOI a hygiena. Nepoctivostí a neochoty prodavačů je tolik, že časté dohadování s prodavači nebo vedením prodejen je velmi stresující a v menším městě ve své podstatě nemožné. V řeznictví odmítají překrojit předpřipravené maso, zbytek by prý neprodali. Datumy spotřeby jsou těžko k nalezení, nečitelné nebo velmi malé. Složení zboží se bez lupy nedá přečíst. Původ potravin u pultového prodeje není označený. Cenovky jsou v marketech (mražené ryby a pod.) umístěny tak, že je nemožné poznat k jakému zboží patří. Zelenina a ovoce na hromadách v Kauflandu často shnilá a je nutné pozorně přebírat a kontrolovat. Jak vypadá hygiena v restauracích se opakovaně přesvědčujeme z pořadu "ano šéfe". Opravdu si myslíte, že má někdo náladu stále se hádat?
OTÁZKA (20.2.2012 12:19) Tomáš Vejmělek
Dobré odpoledne paní Večeřová, měl bych na Vás velmi konkrétní dotaz, který snad může být odpovězěn obecně (doufám). Jak poznám v obchodě, že si kupuji máslo opravdu vyrobené v ČR? Ještě na sklonku minulého roku jsem na obalech másel českých značek našel alespoň "vyrobeno v Belgii", nyní už je tam pouze uveden prodávající, ale výrobce nikoliv (proto se zdráhám věřit, že "Jihočeské" je opravdu jihočeské...). Jak to tedy je s másly? Jak s dalšími mléčnými výrobky? A obecně s potravinami? Když už dávám dost vysoké sumy, chtěl bych alespoň podporovat českou produkci. Děkuji.
OTÁZKA (20.2.2012 11:36) Jan Šťastný
Dobrý den, před deseti dny byly zveřejněny dost trisní výsledky testu kuřat a například Vodňanské kuře - držitel ocenění "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou" (1) obsahovalo nebezpečnou salmonelu. (2) Jak budete po tomto zjištění postupovat? Další kuřata obsahovala nebezpečné i smrtelné mikroorganismy E-coli, kampylobakter, listerii a zlatý stafylokok. Co chcete v tomto dělat pro spotřebitele. Otázka je jednoduchá - kolik vašich členů nebo držitelů ocenění (a kteří) patřilo k těmto negativně testovaným producentům kuřat? (1) http://www.vodnanskadrubez.cz/garance-kvality/cesky-vyrobek-garantovano-potravinarskou-komorou.html (2) http://byznys.lidovky.cz/test-odhalil-salmonelu-v-ceskych-kuratech-proveri-je-veterinari-pxj-/firmy-trhy.asp?c=A120210_144525_firmy-trhy_mev
OTÁZKA (20.2.2012 11:19) Josef Rohlík
Dobrý den, občas nakupuji potraviny ve vietnamských "večerkách", prochází i toto zboží kontrolou? Zejm. by mě zajímaly různé asijské nudle a další exotický sortiment jako např. nakládaný bambus, rybí omáčky atd. Moc děkuji za odpověď.
OTÁZKA (20.2.2012 11:12) Jan Šťastný
Dobrý den, proč jste se vyslovila – a i Potravinářská komora - proti označování výrobků, které jsou bez přídatných látek tzv. "éček"? Skutečně se domníváte, že (dle vašich slov) to "mate spotřebiítele" a že nelze vyrobit nakládané okurky nebo sýr bez éček? (1) (jak to asi před sto lety ve Znojmě dělali? ) Pro mne bohužel stojíte spíše na straně těch, kdo potraviny nastavují a šidí a nechtějí aby lidé věděli co v potravinách je. Jinak by Potravinářská komora bojovala právě za označení výrobků bez éček, Klasa pro mne neznamená nic než velmi draze dotované logo, vždyť ani nezaručuje že je výrobek z českých surovin. Proč sama tvrdíte, že škodlivá éčka neexistují, a jsou jen povolená nebo nepovolená, (2) když jich v posledních letech EU několik těch povolených zakázala jako zdraví škodlivých, mj. způsobujících rakovinu a další tento zákaz čeká nebo byla přijata omezení či varování?(3) (4) Nebo jste to myslela tak, že ta škodlivá neexistují jen do té doby než je EU zakáže? :) Vím, že častý trik potravinářů, jak mást spotřebitele, je právě tvrdit, že mnoho éček je neškodných a běžně používaných. To každý samozřejmě ví, ale těch nezdravých je také dost a od Potravinářské komory bych čekal větší snahu a ne bagatelizaci problému.. Co chce Potravinářská komora udělat pro spotřebitele, aby se ČR nestávala potravinovou popelnicí Evropy a aby nás „domácí“ výrobci nekrmili podřadnými potravinami? (1) http://www.vitalia.cz/clanky/skodliva-ecka-neexistuji-tvrdi-potravinari/ (2) http://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi/159729/jedy-v-jidle-chteji-je-utajit.html (3) Barvivo působí rakovinu, párky ale dojíme http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=471870 (4) http://ekonomika.idnes.cz/konec-chemie-v-potravinach-po-novem-narizeni-eu-ecka-zmizi-p38-/ekonomika.aspx?c=A091111_203721_ekonomika_mmb Jan Šťastný, autor knihy Hřbitov na talíři
OTÁZKA (20.2.2012 10:08) Katka
Dobrý den, jak se dá zabránit výrobcům, aby neinformovali klamavě o složení výrobku na obale? Jsem jedna z těch, co si rádi "připlatí za kvalitu", proto mne informace o tom, že za své peníze dostávám ve skutečnosti úplně stejný šunt, jako ti, co kupují jen to nejlevnější, ale pětkrát dráže, velice zhnusila. Třímilionové pokuty jsou v tomto případě směšné, když na svém podvodu vydělá výrobce stamiliony.
OTÁZKA (20.2.2012 9:15) Pepa
Prodejci často pompézně deklarují český původ, což však nebývá pravda. Vezměte si takový Globus, např. ten brněnský nakupuje maso od firmy Bajer Bučovice. Bajer Bučovice však značnou část masa, zejména vepřového, dováží z Německa, Holandska apod. V masokombinátu vepřové půlky rozbourá, čímž se z toho masa stává "typicky český" výrobek. Lidi v Globusu ovlivnění jejich reklamou pak chrochtají blahem, že nakupují české maso, což nemusí být pravda. Nemyslíte si tedy, že se spotřebitel stejně nemá šanci dozvědět, odkud pochází prvotní surovina (nebo aspoň její stěžejní část), ze které je ten či onen výrobek vyroben?
OTÁZKA (20.2.2012 8:47) Pepa
Jak je známo, tak ani značka Klasa neznamená, že výrobek je z českých surovin, bývá často vyrobený v Česku ze zahraničních surovin. Např. takové salámy Vysočina, Poličan, Lovečák a další bývají často vyrobeny ze zamraženého zahraničního masného odpadu, který se vozí do ČR ve velkém (až 50% z celkového dovozu masa). Proč nemají výrobci povinnost uvádět i údaje o původu stěžejních prvotních surovin?
OTÁZKA (20.2.2012 8:31) Vaclav Klempera
Proc tisk neinformuje vice o cislech na ctecim kodu? Prvni cislo je vzdy zeme puvodu. Za zneuziti musi hrozit trest odebrani obchodni licence.
OTÁZKA (20.2.2012 8:20) Karel
Dobrý den, myslíte si, že by si toto řetězce mohly dovolit v "civilizované" Evropě? Podle mě rozhodně ne a pokud ano, mají takové pokuty, že jim strach nedovolí. Děkuji.
OTÁZKA (17.2.2012 22:40) Leona
Dobrý den, zajímá mě, co přesně u mletého masa znamená označení "mletý masný polotovar" případně "výrobek z mletého masa"? Znamená to snad, že nejde o čisté maso, ale i o další přídatné látky? O jaké složky například jde? A druhá otázka: je možné přidávat do mléčných výrobků škrob a neuvádět jej na obale? Například do jogurtů, šlehačky, smetany nebo sýra typu cottage? Většinou ve složení napsaný není, chuť by tomu ale odpovídala. Za odpovědi děkuji.
OTÁZKA (17.2.2012 18:58) Terez
Dobrý večer. :) JAK tedy poznat, že potravina je SKUTEČNĚ z ČR?? Díky, Terez :)
OTÁZKA (17.2.2012 11:19) Josef Vyborny
Je dobre, ze bojujete za kvalitu skutecne ceskych potravin a pusobite i na vetsi agilnost statnich kontrol. org. Napriklad jak SZPI odhalila klamani spotrebitele v retezci PENNY za zneuzivani oznaceni puvodu potravin z Ceske republiky, ktere byly z PL a jin.. Podobne nas klame retezec LIDL, viz. reklama v TV ....mame pro vas to nejlepsi z CR...Ja tam nic ceskeho nej nenasel, proc se na to media neptaji, asi je LIDL dobrym inzerentem. Bohuzel hodne nasich obcanu nehleda kvalitu potravin, ale cenu a je jim jedno, ze nepoznaji jak chutna skutecne maslo, mleko nebo pravy spekacek atd., budou znat jen chut lidlu.
OTÁZKA (16.2.2012 18:08) Táta Vašek
Co dělá potravinářská inspekce ,ta nás musí chránít .Tak že bych posílil tuto organízaci a nemilosrdně a bezúplatně chránil českého spotřebitele.Jsou věci v potravinách ,které oběví jen dobře vybavená potravinářská inspekce.
OTÁZKA (16.2.2012 15:02) V.Stejskal
Jak může PENNY market prodávat vakuově zabalené drůbeží špekáčky,které jsou vyrobeny z drůbežího masa a jak to může někdo takto vůvec pojmenovat?Několik let na zpět špekáčky, které nesplňovali svým složením (vepřové a hovězí maso,špek)cca 80 až 85% masa zbytek přísady.Nesměli být nazývany špekáčky výrobce je nazval opekáčky apod.Tak nechápu jak se může výrobek vyrobený ze strojně odděleného drůbežího masa nazývat špekáček.Děkuji za odpověd.
OTÁZKA (16.2.2012 14:21) Jirka
Proč není udělována maximální výše pokuty za každý další opakující se případ? Jestliže byl řetězec již jednou v minulosti pokutou potrestán za klamání spotřebitele nesprávně uvedeným, dokonce úmyslně nesprávně uvedeným, údajem o trvanlivosti zboží a on se dopouští tohoto přestupku znovu, tak by přece měla být uložena pokuta v nejvyšší možné výši a to opakovaně při všech dalších pochybeních (klamavém a podvodném chování). Vždyť obchodní řetězec svým chování způsobuje veřejné ohrožení, tzn. vypuknutí infekčních onemocnění s následkem smrti skupiny obyvatelstva, tak proč státní správa dostatečně nechrání zájmy občanů ???
OTÁZKA (16.2.2012 14:06) Adam
Je poviností obchodníka informovat na požádání o složení nebalanehého pečiva? Jakou by to mělo mít formu? Mají mít nějaký papír se složením výrobku, nebo stačí ustní informace?
OTÁZKA (16.2.2012 14:01) Kalábová
Dobrý den, kupujeme stejný výrobek, když je a není "v akci"? děkuji
OTÁZKA (16.2.2012 13:44) Semenec IIvan
Proč nepadají hlavy majitelům ale pouze pracovníkům .Není přece možné aby se skladník rozhodoval co přelepí ,přebalí apd. sám !?
OTÁZKA (16.2.2012 13:42) Vodáková Petra
Dobrý den. Je možné se nějak bránit proti tomu, že ve většině obchodů u pečiva nejsou uvedeny žádné údaje - typ mouky, spotřeba, suroviny, hodnoty apod.? Děkuji Petra.
OTÁZKA (16.2.2012 13:39) Martina
Dobry den jak si mohu overit zemi puvodu potraviny? Prijde mi to temer nemozne, protoze jedinou informaci o vyrobku, co mam, je ta, co udava sam vyrobce. To same i pro BIO puvod potravin. Dekuji Martina
OTÁZKA (16.2.2012 13:23) Jiří
Dobrý den, v obchodě si mohu na obalu přečíst složení. V restauraci však nemám ani tušení, jaká škodlivá "éčka" mám na talíři. V Německu údaje o přídavných látkách na jídelníčcích najdu. Nemělo by se něco takového uzákonit i u nás?