Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Nedůstojnost v psychiatrických léčebnách jako běžná praxe? Ptejte se odborníka

IVAN DAVID (SPD). Bývalý ministr zdravotnictví ze Zemanovy vlády působil jako...

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Vdova, která podala ústavní stížnost, je přesvědčená, že ošetřující personál v brněnské psychiatrické nemocnici pochybil při léčbě a péči o jejího dnes již zesnulého manžela, který trpěl Alzheimerovou chorobou. V nedožitých 89 letech byl údajně hubený Otakar R. pravidelně kurtován k posteli těžkými koženými popruhy. To mu prý způsobilo výrazná zranění a podlitiny. A nejde o jediný případ. Česko prý ignoruje úmluvy o lidských právech. Je kurtování, ponížení a podávání silných léků běžnou praxí v psychiatrických léčebnách? Jde o ojedinělé případy, nebo systémovou chybu? Pomůže chystaná reforma psychiatrie? Odborník Ivan David, bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích, odpovídá na dotazy serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 42 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (16.1.2017 14:27) orion789@email.cz,...
Dobrý den, opět mě zaujala Vaše odpověď, tentokráte na mé otázky. Citace: "Každý je schopen kvalifikovaně rozhodovat na úrovni svého dosaženého poznání. Myslíte, že ne? Antidepresiva musejí být na předpis. Pro jednotlivého konkrétního pacienta se nic nevyrábí. Léky se vyrábějí tak, aby pomohly velké skupině nemocných. O vhodné indikaci musí rozhodnout lékař." Ale jistě, dosaženého poznání. A vtom to právě vězí. To pacient má ono poznání, zatímco lékař má vzdělání. Teprve kombinací obého je možné léčení. Proč si myslíte, že antidepresiva musí být na předpis ? Samozřejmě, že chápu, že pro jednotlivého konkrétního pacienta se nic nevyrábí. Nicméně často existuje několik skupin léčiv, z nichž některá by mohla být pro toho kterého konkrétního pacienta vhodnější než jiná. Proč by nemohl rozhodovat lékař společně s pacientem ?
OTÁZKA (16.1.2017 14:02) Zuzana Pavlovska dcera...
Pripad meho otce je ten v clanku pod vasi fotografii. Pokud jde o utlumeni agrese lekem, nemusi to prece vzdy koncit nekolikadennim bezvedomim. V pripade meho zesnuleho otce Orakara R. bohuzel neni k dispozici dokumentace k jeho "agresivite" a na to jsem se take ptala. Proc nemusela brnenska psychyatricka lecebna v Cernovicich vest podrobny zapis o poskytovane "peci"? Kde je potom nejaka fakticka dokumentace, ktera by mohla byt pouzita? Je to zacarovany kruh?
OTÁZKA (16.1.2017 14:00) V.Čech
Proč, pro Leninovy rány, se česká psychiatrie pořád opičí po psychiatrii evropské, euroamerické? Jen proto, že jsme stále ještě okupováni silami EU a NATO?! Vždyť celá naše vlast, vší náš lid se již vrací k tamtomu na Východě mocnému dubisku, pod osvíceným vedením našeho Miloše a našeho Babiše! Tak proč chcete pokračovat v reformě psychiatrické péče, té reformě, která vás už odvedla daleko od ruského vzoru?! Proč chcete nadále humanizovat celkový přístup k pacientům? Proč chcete nadále cpát DĚSIVÉ peníze do oprav a rekonstrukcí pavilonů (viz právě v Bohnicích pavilony č. 28 a 26, fyzioterapii atd.? Navíc peníze Norských fondů?! Vždyť Norové kradou naše děti! A peníze EU – vždyť EU zakazuje naše osvědčená klecová lůžka!! Proč chcete dál odstraňovat mříže v oknech léčebných pavilonů, a nahrazovat je sítěmi? Že je to pacientům příjemnější? Že to přispívá k té „slavné“ humanizaci? A k tomu všechny ty krásné prostory pro blázny, nádherné koupelny, které nemá ani lecjaká pracující rodina v paneláku! Tělocvičny, hřiště, procházky v parku, projížďky na koni … A k tomu „Práva pacientů“, viz webové stránky Psychiatrické nemocnice Bohnice!! A co ta konference na téma „Vliv prostředí na péči o duševně nemocné“, konaná od 26. ledna? Že tam budete přednášet, pane náměstku MUDr. Davide? Prostě: Kdy se KONEČNĚ připojíte – vy čeští psychiatři – k našemu lidu, a začnete se k choromyslným chovat jako ve Velikém Rusku?
OTÁZKA (16.1.2017 13:59) MUDr. David Studnička
Spory pacientů s vedením psychiatrických zařízení jsou dopředu prohrané z více důvodů. Veškerou zdravotní dokumentaci vedou lékaři, a pokud to udělají precizně, tak je to nenapadnutelné. Pacient dostává léky, které nemůže odmítnout, a když má přijít úřednice ze soudu nebo nezávislý psycholog, tak odpůrce dostane vysokou dávku klasických neuroleptik, takže se klepe, slintá, a není schopen ani vyslovit větu, poskládat figurky na šachovnici, a může mít jakkoliv vysoké IQ před touto „terapií.“ A pokud Vás tam zavře přímo BIS (provádí se tam chemické výslechy), tak Vám žádná komise nepomůže z principu. To je jako s radioaktivními drogami. Policie mě nebrala vážně. Dokud v Nedvědicích nenašli tunu radioaktivních látek ve varně drog v pozůstalosti včetně solí uranu, tak mne nebrali vážně.MUDr. David Studnička Šimáčkova 40 62800 Brno mobil: +420 604 305 006 skype: davidstudnicka https://www.facebook.com/davidstudnicka68 https://plus.google.com/u/0/103460812155844596158/about/p/pub
OTÁZKA (16.1.2017 13:42) Nováková Ivana
Dobrý den pane doktore, co byste považoval za nejdůležitější v reformě psychiatrické péče u nás? Děkuji
OTÁZKA (16.1.2017 13:03) orion789@email.cz,...
Dobrý den pane doktore, v předchozích odpovědích mě zaujal Váš přístup cituji: "Pacienti, pokud sami nejsou lékaři specialisty nikdy nevědí "co je to za lék". Je však zbytečné jim tajit, jak se lék jmenuje. Za výsledek odpovídá lékař, tak musí rozhodovat. Pokud chce rozhodovat pacient, tak ať se léčí sám." Skutečně si myslíte, že se pacient nedokáže orientovat v problematice nemoci, kterou trpí ? Sama trpím depresí a například farmakoterapii mám zvládnutou velmi slušně. Věřte mi, že bych se opravdu ráda léčila sama, bohužel přístup k většině léčivům je silně omezený. Váš přístup naznačuje, že lékař ordinuje a pacient má ... ehm ... "zobat", to co mu pan doktor předepíše. Zejména z psychiatrických pacientů se pak stávají oběti "léčiv první, druhé, třetí.... volby" ordinovaných podle zaběhlých schémat a nikoli podle konkrétního pacienta. Nemáte pocit, že lékař a pacient by měli naopak více spolupracovat ?
OTÁZKA (16.1.2017 12:30) Ludvík Šarina
Manželka 77 let, má stařeckou demenci, vyžadující dozor, nebo pozornost,péčí,24 hod. denně. kdo, kdy, kdy určí že musí, nebo má vůbec právo se do nějaké psychiatrické léčebny dostat, bydlíme v Aši a široko daleko nic takového není. Další otázka financování takového pobytu, jsme oba důchodci, tak máme zájem i po stránce finanční . Děkuji. L.Šarina Aš
OTÁZKA (16.1.2017 11:36) Zuzana Pavlovska dcera...
Omlouvam se, ale jeste mam jeden dulezity dotaz. Jakym zpusobem se mohou pribuzni , a i sami pacienti, branit proti neprofesionalnimu, nedustojnemu a nehumanimu pristupu zdravotnickeho personalu? Kde se da na takove chovani a praxi upozornit? Jsou organizace, ktere se tim zavyvaji? Jaka jsou prava poskozenych? Dekuji.
OTÁZKA (16.1.2017 11:32) Zuzana Pavlovska dcera...
Dobry den, vzhledem k tomu, ze jsem od mladi zila dlouha leta v zahranici, kde je pristup (a osveta) k Alzheimerove chorobe a vubec mentalnimu zdravi zcela odlisny, dost dobre nechapu zdejsi system, ktery se zabyva Alzheimerovou chorobou na psychiatrii. Vzdyt je tato nemoc neurologickeho puvodu. Dale, proc se "kurtovani" vubec pouziva? Jsem presvedcena, ze primerena davka uklinijiciho leku je daleko dustojnejsi a humanejsi. A jak je mozne, ze u tatinka vznikl nedostatek horciku,se kterym musel byt prevezen z psychiatricke lecebny do brnenske Vojenske nemocnice. Pokud vim, tak byl zpusobeny zanedbanim dodavani stravy a tekutin? Zaroven, je to bezna praxe, ze se nemusi vest podrobna dokumentace o tom, cose s pacienty deje? Dekuji dopredu za odpoved.
OTÁZKA (16.1.2017 10:48) Tomáš Skalský
Dobrý den, rád bych se zeptal zda a případně jak často dochází k vyhodnocení přístupu personálu k pacientům v Psychiatrické léčebně v Bohnicích? Jak jsou přísné vstupní požadavky na kandidáty na pozice zřízenců v této léčebně? Jsou tito lidé, dle Vás, poté dostatečně platově motivováni? Předem Vám děkuji za odpovědi.
OTÁZKA (16.1.2017 9:46) Oleg Prokop
Pokračování: Jak jsem si přečetl všechny ty dotazy, nespokojenost s léčbou, s jídlem, prostředím na psychiatrii atd atd, tak mne napadlo, ať si všichni tito stěžovatelé přečtou mojí otázku. Pokud chtějí jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku, tak ať žádají politiky, aby skončil ten socialismus ve zdravotnictví. Děkuji
OTÁZKA (16.1.2017 9:40) Oleg Prokop
Vážený pane doktore,postupná personální devastace, podfinancování všech oborů nejenom psychiatrie, směšný výběr peněz ze zdravotní daně ( cca 850 Euro na občana na rok oproti 3000 vedle v Rakousku), švédský stůl ve zdravotní péči, žádné připojištění atd atd - to vše není taky výsledek lží ČSSD ( alei ostatních stran), která nás- občany voliče- pacienty oblbuje, že máme nárok pomalu na vše ... Jako bývalý ministr necítíte spoluodpovědnost za tento stav? Z toho plyne i to úmrtí zmíněné v článku. Jaký máte podstav, kolik je pacientů na jednu sestru? Děkuji
OTÁZKA (16.1.2017 7:13) Petr
Dobrý den pane doktore. nevěřím, že nevíte co se dělo na psychiarických odděleních dříve (za komunismu) a co se může dít i dnes. Člověk se může snadno stát obětí těchto institucí! Stačí když udělá něco morálně nepřípustného - např. chodí s dívkou kterou má rád (kamarádi mu ji doporučily - má prý špatný vztah) je však stále ještě také platonicky zamilován do zralé ženy její kolegyně- vdané ženy. Verbálně pak atakuje onu vdanou ženu, kterou má jinak velmi rád, ale vzhledem k tomu, źe se dochází ke tzv. kamarádskému přesvědčování aby se s dotyčnou miloval (prý pomůže mu to psychicky) postaví se ktomu to odmítavě A jediné řešení, které jej napadne je jeho východisko z této situace , a to že se to nesmí stát a že radši udělá ze sebe šaška před všemi než aby ženě nějak ublížil. Jenomže provede slovní atak na tuto , řekne jí přitom, že jí miluje a ještě , že holku s kterou chodí nemá rád, že se na ní může vykašlat., (dříve pohádali a dívka mu tenkrát 3 týdny dříve řejkla že se na něj může vykašlat, že má ještě někoho v záloze). Prostě to neunese, následně chce o onu mladou dívku bojovat a přesvědčit jí, že jí má rád, to se mnu však pčes depresi nepoovede a dostrane se do spirály, kterou bychom, možná dnes mohli nazvat počáíteční stalking.Jelikož mu však policie nemůže nic dokázat rozhodne se pan doktor v Riapsu spolu s policií, že jej pošlou za trest na psychiatrii. Tam je držen v uzavřeném odděleni - detenci on ani rodiče nejsou obeznámeni o příkazu k detenci a po 5 dnech je nucen podepsat nevyplněný souhlas s hospitzalizací. Posléze je mu vyhrožováno ze strany spolubydlícího, že zemře na elektriku, následně jsou u něj prováděny elektrošoky a snaha nepustit jej za každou cenu z ústavu trvá. Byl by propuštěn pouze pokud řekne, že trpí depresí, když říká , že se mu stal totální krach (ztráta lásek a kamarádů) prřipíší mu diagnozu paranoidní schizofrenie. Takto odchází domů zlomen a špatně si hledá práci. Děkuji, že mi v skrytu duše věříte, že jde pravdivý případ.
OTÁZKA (16.1.2017 6:50) Hana
Dobrý den, navštívila jsem jednu známou paní v Bohnicích, na oddělení pro ženy s depresemi. Byla jsem šokovaná podmínkami uvnitř pavilonu. Na pokoji bylo umístěno odhadem deset žen, každá s hromadou svých problémů, na topení se sušilo spodní prádlo, které si musely máchat v umyvadle, pokud nechtěly nosit špinavé, lůžka, noční stolky, zdi, chodby, vše jako v padesátých letech. Kdy se to zlepší? Neumím si představit, že takové prostředí přispívá k léčbě depresí.
OTÁZKA (16.1.2017 5:57) Teru
Dobrý den, chci se zeptat, zdali se dá v ČR některá z psychiatrických léčeben doporučit k léčbě diagnózy HPO, resp. duálních diagnóz, případně nakolik je léčba úspěšná, v jakých intervalech se tito pacienti vracejí, jaké zlepšení lze očekávat, jak fungují oddělení pro tuto poruchu. Dále by mně zajímalo, zda existují nějaké certifikáty nebo podobné ukazatele v oblasti lůžkových psychiatrických zařízeních pro děti, jakou možnost zasahovat do léčby má rodič, zda může být dítěti ukončena hospitalizace na základě rozhodnutí rodiče, zda existuje možnost pobytu rodiče s dítětem, zda ma rodič nárok odmítnout medikaci. Bohužel mám velmi špatnou zkušenost z dětské PN v Praze-Krči, kdy paní primářka ještě před setkáním s dcerou rázně prosazovala měsíční diagnostický pobyt a hbitě předepsala Ritalin, který byl posléze v jiném zařízení striktně kontraindikován. Za odpovědi předem děkuji.
OTÁZKA (16.1.2017 2:54) WARMAST
Před hospitalizací na psychiatrii jsem bral jeden lék předepisovaný ambulantním psychiatrem, v hospitalizaci na psychiatrii mi byl vyměněn za jiný a po hospitalizaci mi jiným ambulantním psychiatrem zcela zrušen, co vy na to?
OTÁZKA (16.1.2017 1:08) antib
Věnuje se dostatečně česká psychiatrie nemocným s OCD? Kde v ČR nejlépe léčit OCD?
OTÁZKA (16.1.2017 1:08) STOFM
Co když je psychiatr politik - jako vy? Jaké to je pro psychiatria a jaké pro jeho pacienta? A co když je psychiatr mediálně známý - jaké je to pro psychiatra a jaké pro jeho pacienta?
OTÁZKA (16.1.2017 1:05) BRKB
Při psychiatric. hospitalizacích na mne lékaři ke kt. jsem patřil měli hrozně málo času - dokonce to jedna lékařka sama uznala - co si o tomto problému myslíte...
OTÁZKA (16.1.2017 1:03) IGR
CHtěl jsem dobrovolně hospitalizovat na otevř. psychiatric. oddělení a došlo na mne až za 4 měsíce a to jsem to musel urgovat. Co si o tom myslíte?
OTÁZKA (16.1.2017 1:02) VATA
Hodně mi při psychiatric hospitalizacích vadili psychologové, podle mne na psychiatrii nepatří...
OTÁZKA (16.1.2017 1:01) ANTI
Při hospitalizaci na psychiatrii mi můj psychiatr sdělil že má jako ambulantní pacientku ženu, kterou znám, porušil tím něco?
OTÁZKA (16.1.2017 1:00) MORTAR
Jaká je ona chystaná reforma psychiatrie?
OTÁZKA (16.1.2017 0:59) DAYD
Při psychiatrických hospitalizacích jsem se bohužel setkal s tím, že tam pracoval můj známý, moje známá a bývalá milenka - co má v takovém případě pacient dělat a jaká má práva?
OTÁZKA (16.1.2017 0:58) BEN
Co chybí nejvíc české psychiatrii - personál, peníze, lepší budovy nebo léky?
OTÁZKA (16.1.2017 0:58) INNERS
Při hospitalizaci na psychiatrii na otevř. oddělení působila na tomto oddělení žena kterou jsem kdysi intimně znal. Nebylo to pro mne příjemné. Co si o takovém případu myslíte a jak by se měl řešit?
OTÁZKA (16.1.2017 0:56) GF
Zažil jsem na psychiatrii na otevřeném oddělení, že pacienti dostávali trestné body za nesmysly - bouchnutí dveřmi, vulgární slovo. Co si o tom myslíte?
OTÁZKA (15.1.2017 21:43) Michal
Co by vás vedlo k pravdivé výpovědi o stavu české psychiatrie? Jste spojen s velkokapacitními psychiatrickými zařízeními, které by v případě reformy měli být zrušeny. Současný stav nepomáhá duševně nemocným. Po ulicích se plouží zbědovaní bezdomovci, kteří prakticky nemají šanci nalézt potřebnou pomoc, ačkoliv duševní nemocí trpí většina z nich. Kolem nich nevšímavě procházejí laici i lékaři, kteří by za neposkytnutí pomocí měli vrátit diplom.
OTÁZKA (15.1.2017 21:16) ludmila vinařová
Co mam dělat, pokud mne a mé dcery psychicky terorizuje bývalý manžel. Jde o psychopata a nevím jak to u soudu prokázat! Prisím o radu jak začít cestu nesnadnou a podplacený lidi na siudě přesvědčit o jehi šíleném jednání, které se táhne již od roku 2003!!! Můj email: ludmila.vinarova-iczvyroba@seznam.cz. Tel.:773495203 . S úctou a pokorou Vám přeem moc děkuji za jakoukoliv radu, aby jsmevkonečně s dcerkami našli klid v roztržené rodině neetickým teririzováním!!! Více na mém profilu facebook;-)
OTÁZKA (15.1.2017 21:11) Robert Janč
Dobrý den, pracuji pro Zdravotní Klaun o.p.s. Na odděleních psychiatrie (Krč, Louny) jsou často umístěny dlouhodobě (několik týdnů) velmi malé děti (do 6let). Jejich diagnózu neznám, ale nepůsobí ani náhodou jako děti psychiatricky nemocné. Na základě čeho jsou takto malé děti diagnostikovány k hospitalizaci na psychiatrickém oddělení? Jsou opravdu nemocné? A není jiná cesta je léčit než je hospitalizovat? Je pro Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (15.1.2017 20:46) T.Gm.
Dobrý den, u Alzheimerovy choroby se agresivita především mužských pacientů vyskytyuje poměrně často. Proč tito lidé končí stále psychiatrických klinikách a nikoliv ve specializovaných zařízeních typu Anavita? Děkuji.
OTÁZKA (15.1.2017 20:41) Vláďa
Dobrý den pane doktore, mám dva dotazy. Nemyslíte, že by psychicky nemocní lidé měli být raději léčeni nebo dozorováni v menších skupinách a zařízeních než ve velkokapacitním léčebnám? Druhý dotaz je mnohdy k nahodilému předepisování medikace u praktického "obvodního" psychiatra? Mám tím namysli ty různé dvoj a trojkombimace léků, které u pacienta mnohdy způsobují další nekontrolovanou závislost na lécích typu Xanax, Neurol apod. Děkuji Vláďa
OTÁZKA (15.1.2017 20:38) MUDr. David Studnička
Pane doktore, napsal jsem to jako kasuistiku, ale zeptám se přímo. Neberu lehké ani tvrdé drogy, výjimečně se napiji alkoholu, a mám bolesti hlavy. Kouřím tabákové cigarety. Přivezou mne s bolestí hlavy do psychiatrické léčebny. Je adekvátní přikurtování na lůžko a změna terapie, po níž rok mám deprese? MUDr. David Studnička Šimáčkova 40 62800 Brno mobil: +420 604 305 006 skype: davidstudnicka https://www.facebook.com/davidstudnicka68 https://plus.google.com/u/0/103460812155844596158/about/p/pub
OTÁZKA (15.1.2017 20:18) Jan - doplnění
(omlouvám se za dlouhý dotaz, ale hodně mi to vrtá hlavou). 4) Po celou dobu pobytu jsem byl pod vlivem slilných léků (antipsychotika a benzodiazepiny). Ten pocit "prázdné přeplněnosti" nebo "přeplněné prázdnoty" v hlavě bych nepřál nikomu zažít. Nedokážete nad ničím pořádně uvažovat, nic cítit, na nic se soustředit. Máte jen narvanou hlavu, a nevíte čím. Co mi ale vrtá hlavou, je - jak mohou lékaři, uvedou-li člověka do takového stavu, správně diagnostikovat, zdali ještě potřebuje léčbu (a jakou), či ne? Neměly by takovéto silné léky být podávány jen v případě, kdy pacient ubližuje sobě či okolí, nebo kdy mu psychický stav bez léků způsobuje utrpení? (odstavec) Následkem svého pobytu v Opavě mám TOTÁLNÍ NEDŮVĚRU k psychiatrii. Nechtěl bych mít psychické problémy, kvůli nimž bych se musel do takového prosteřdí znovu dostat. Dá se s tímto stavem psychiatrie vůbec něco dělat? A je k tomu vůle?
OTÁZKA (15.1.2017 20:12) MUDr. David Studnička
V roce 2013 jsem dostal zničující záchvat migrény se zvracením. Bolesti byly naprosto neuvěřitelné. Zavolal jsem si sanitku a byl jsem odvezen do Vojenské nemocnice Brno. Tam mi vypumpovali žaludek, bolest hlavy mírně ustoupila, ale léky od bolesti jsem nedostal. Poté mi zavolali sanitku a nechali mě transportovat místo domů, kupodivu do Psychiatrické léčebny Brno Černovice. Tam mi migrénu léčili tak, že mne přikurtovali popruhy a s plenami na lůžko, a pozorovali mne. Poté mne hospitalizovali. Kolega pan primář oddělení se jmenoval MUDr. Hošťák. Změnil mi léčbu, a tak kromě migrén jsem asi rok díky tomu trpěl depresemi. Migrény mám léčeny několik let na neurologii, v té době jsem nevěděl, že na ně trpím. Každopádně nepovažuji přikurtování na lůžko jako adekvátní terapii u bolestí hlavy. (MUDr. David Studnička)
OTÁZKA (15.1.2017 20:05) Jan - konec předchozí otázky
...na výše zmíněné (vycházeje z toho, že to, co píšu, je pravda - neboť nemáte šanci si to ověřit). Chodí to tak všude? I v Bohnicích? Nebo je stav v jiných léčebnách lepší?
OTÁZKA (15.1.2017 20:04) Jan
Když jsem se dostal do psychiatrické léčebny v Opavě následkem tripu na LSD, zaznamenal jsem následující zkušenost: 1) Na přivítanou jsem asi na 8 hodin přikurtován k posteli, aniž bych kladl na místě jakýkoliv odpor nebo se vzpouzel (byl jsem již pod vlivem sliných léků). Nesnáším ležení na zádech a nemohu v této poloze usnout. Bylo to utrpení. Jako důvod mi bylo sděleno: 1) "abych si neublížil", 2) "abych si pamatoval, že takové věci nemám dělat" Nemá personál připoutat člověka k lůžku až v případě, pokud jiné prostředky selžou a pacient dál klade odpor a je nebezpečný sobě či okolí? Jaké má pacient možnosti, se bránit? (je-li v danou chvíli schopen komunikovat, což já jsem byl?) Má pocit totální bezmoci - kdyby křičel a dožadoval se propuštění, personál by to přeci právě bral za důvod jej z kurtů nepustit. Jenže, co má dělat jiného? Ležet a mlčet? 2) Po propuštění z kurtů jsem si nemohl odnikud zavolat domů, abych informoval rodinu. Telefon k dispozici nebyl. Musel jsem přemluvit jednoho z pacientů, aby mi půjčil mobil. Neměli by pacienti mít možnost si zavolat? 3) Jediné msíto, kde bylo přes den možno "pohodlně" spočinout (nechtěl-li člověk sedět na zemi na chodbě, kde pořád někdo chodil) byla místnost s potrhanými křesly, kde neustále nahlas hrála televize. Vzhledem ke svému psychickému stavu jsem ale potřeboval klid a velmi špatně jsem to nesl. Terasa byla jen "za odměnu" (tak to stálo v řádu oddělení) a asi jen na dvacet minut denně. Jsem nekuřák, takže posedět do kuřárny jsem nechodil. Neměli by pacienti, zvláště, jsou-li psychicky "na dně", mít místo ke klidu a odpočinku? Je vhodné dávat takové místo jen "za odměnu"? Celkově jsem měl pocit totální bezmoci vůči systému, ve kterém jsem se ocitnul. V podstatě nikdo se mnou nemluvil o tom, jak se cítím, a co bych chtěl. Až po několika dnech lékařka těžce před propuštěním. Rád bych znal Váš názor na výše zmíněné... [tato otázka byla zkrácena]
OTÁZKA (15.1.2017 19:41) Anna
Manžel má paranoidní schizofrmii, je mu 63 let. Dlohodobě bere Olanzapin Apotex 5 mg.V léčebně byl před 5i lety. Vždy po přeléčení má o hodně lepší chování cca půl roku. Pak se jeho stav zase zhoršuje. Jsme manželé 28 let, můžu posoudit. Podle mě léky pomáhají jen k dobrému spaní, nic víc. Manžel nemá vůbec o nic zájem, je apatický, zanedbává se, co se týká hygieny. Je i tělesně postižený, chodí s franc.berlemi.Ven jde 1x za 5 dní, pár kroků. Jinak sedí a denně je až 16 hod v posteli. Jelikož se neprojevuje agresivně, není důvod k přeléčení v léčebně. Já to vidím ale jinak, potřeboval by přeléčení 1x za rok. Jak by mi mohl někdo pomoct, aby manžel vůbec věděl, že žije. On jen přežívá ve svém světě. Je mi ho líto a chtěla bych mu pomoct. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (15.1.2017 19:20) Lucie
Dobrý den, nebojujte někdy s myšlenkou, že relativně zdravý člověk může v bezútěšnosti prostředí, kde není normální nic, ani obvyklý vnitřní stav v jeho těle, neboť se octne pod vlivem silných léků, podlehnout neúměrnému tlaku na podmínku dosažení nějaké vize normality a zcela se ztratit? To jest, zbláznit se?
OTÁZKA (15.1.2017 18:32) Martina
Měli by lékaři psychiatrických diagnóz spolupracovat s rodinou pacienta, pokud o to rodina i pacient stojí? Ze zkušeností vím, že namítají, že u zletilých pacientů není třeba. Je správné, když lékaři nesledují, jak s pacienty zachází sestry? Mám na mysli něco jiného než jak podávají léky apod. Nezajímají se, jak s pacienty jednají. Komu si lze ztěžovat, pokud s jednáním sester nesouhlasím - lékaři neřeší, co nevidí. Je možné podávat pacientovi léky, aniž by věděl co je to za lék? Sestra prý nemůže podat info a při nesouhlasu dělá zápis "odmítá léky", což často znamená zákaz vycházek apod. Zní to jak z filmu, ale děje se to.
OTÁZKA (15.1.2017 18:15) Michal
Dobrý den, Dokáže zdravotní systém odhalit syndrom vyhoření u pracovníků, kteří přicházejí do styku s duševně nemocnými?
OTÁZKA (15.1.2017 18:05) Marcel Pokorný
Dobrý den,matka mého kamaráda byla s Alzheimerovou chorobou umístěna do domu s pečovatelskou službou.Když za ní přišel ráno byla aktivní,ale když ji přišel navštívit k večeru,tak byla a nejen ona naprosto apatická.Domnívá se tedy,že je personál něčím utlumoval aby tzv. ty babky a dědkové nezlobili. Byla hospitalizována v Beřkovicích kde si s ní personál hrál,věnoval se jí a vyráběli spoustu věcí.V další léčebně se poflakovali po chodbách a sestry hráli na počítači hry a tady v pečovatelském domě ji pro změnu utlumovali.Je možné že se to stává,že je to normální ? Dá se s tím něco dělat,tak aby nebyl pacient posléze vystaven šikaně personálu. Jeho maminka zesnula a on s tím nehodlá nic dělat,tak se ptám pro to,že už také nejsem nejmladší a až mě tam mladí šoupnou,nechci polykat bobule a koukat celý den do blba. Děkuji za odpověď