Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Jakubem Klouzalem, whistleblowerem z ministerstva zahraničí

Jakub Klouzal dostal první Cenu za odvahu roku 2012

UKONČENO

Jakub Klouzal upozornil na předražené zakázky na ministerstvu zahraničí, kde pracoval jako ředitel odboru IT. Čtyři jeho podněty police odložila, i tak se případem zabývá Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Z ministerstva odešel, po upozornění na nekalou praxi se stal obětí nátlaku a výhrůžek. Naopak Nadační fond proti korupci ho před týdnem ocenil Cenou za odvahu s finanční odměnou 100 tisíc korun. Vyplatí se v Česku upozorňovat na korupční praktiky, nebo je výhodnější zavírat před zlem oči a mlčet? Jsou české úřady a ministerstva nenávratně prorostlá korupcí, nebo se situace zlepšuje? Ptejte se oceněného whistleblowera Jakuba Klouzala, odpovídat bude v úterý od 10:00.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
 1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
 2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
 3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
 4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
 5. Podepište se.
 6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (23.10.2012 9:55) Zuzana
Jak se stavíte k (ne)reakci knížete Schwarzenberga, opravdu nešlo zabránit Vašemu vyhazovu?
OTÁZKA (23.10.2012 9:39) eudoxos
Dobrý den, velké IT firmy často vysoutěží podobné zakázky u různých subjektů a recyklují tentýž produkt, který jen doupraví. Kde by podle Vás narazila snaha, aby při výrobě software na míru přecházela autorská práva automaticky na zadavatele (kraj, ministerstvo), který by povinně zveřejňoval zdrojový kód (včetně zadávací, návrhové, vývojářské a uživatelské dokumentace) na speciálním portálu. Každá zakázka v IT (v určité hodnotě) by musela nejprve zjistit, zda by nebylo levnější již existující software upravit - úpravu by opět vysoutěžila nějaká firma. Pokud vím, snaží se o něco podobného projekt osor.eu, ale ten je na dobrovolné bázi. Díky za odpověď, vážím si Vás a držím palce.
OTÁZKA (23.10.2012 9:19) Tomáš
Na NFPK mi jsou podezřelé jejich politické ambice (Michálek, Randák..) a s rostoucím mediálním zájmem o ně poroste i vliv nové instituce (tedy i potenciální zkorumpovatelnost) a pod svícnem je tma... Jejich tvrzení, že korupce je v Česku oslavovaná a je to zde norma je také manipulativní (jde pouze o státní správu). Jejich představitelé ale žádnou "kvalitu charakteru" neprokázali...Nemáte pocit, že Vás pouze zneužívají a fotí se s Vámi (koupili si Vás za 100.000,-)? Myslíte si opravdu , že odměny za odvahu s korupcí ve státním sektoru něco zásadního udělají? Děkuji a přeju hodně štěstí.
OTÁZKA (23.10.2012 9:02) Andy
Pokud vezmeme v potaz nikou moralku v Cesku /to je ale dlouhodoby problem uz od rozbiti Rakouska Uherska/, myslite ze se da neco zmenit? Vetsina cechu vyrusta v algoritmech zavisti, nenavisti, intolerance, ale zaroven i s pocitem, ze je mozne vse ukrast, znici a korupce je normalni ukaz.
OTÁZKA (23.10.2012 8:28) Anna Mikesková
Dobrý deň, pane Klouzale. Máte za svoju odvahu môj obdiv a úctu. Môžete dať stručný návod, ako von z tohoto morálneho marasmu v ktorom sa nachádzame? Ako môžeme, my ľudia dosiahnuť to, aby sa dodržiavali zákony, ak sú dobré, aby sa zmenili, ak dobré nie sú, aby spravodlivosť dostihla každého, teda aj politika? Vyriešia voľby niečo? Americká novinárka Emma Goldman kedysi dávno povedala, že keby voľby niečo zmenili, dávno by ich zakázali. Tiež tomu veríte?
OTÁZKA (23.10.2012 7:53) Frantisek Klinger
Dobry den, jakou roli ve Vami rozkryte kauze sehral pan Schwarzenberg? Bylo dle Vas v jeho zajmu to ututlat?
OTÁZKA (23.10.2012 2:26) Jiří Hovorka
Dobrý den. Vážit si čistého štítu více než pohodlí je dnes vzácné - Vám i Vašim rodičům/vychovatelům blahopřeji. Rád bych se zeptal, zda byste při pohledu zpět něco udělal jinak nebo lépe? Který krok byl pro Vás nejobtížnější a s čím jste v té chvíli potřeboval pomoci a našel jste ji v sobě nebo Vám někdo pomohl? Poradil/vzkázal byste něco budoucím whistleblowerům? Děkuji.
OTÁZKA (22.10.2012 22:31) Darja
Díky vám za vaši odvahu a poctivost. Clověk opravdu podléhá hrozné depresi a beznaději když vidí tu nekonečnou zlodějnu hlavně v těch horních patrech. Chtěla bych se jen zeptat - máte pocit nebo zkušenost, že více úplatní jsou ti starší nebo i mladí lidé? Pořád se říká, že mladá generace to spraví, věříte tomu? Děkuji.
OTÁZKA (22.10.2012 21:21) Ivan
Ceho se musi, podle vas, jedinec v podobne situaci zasadne vyvarovat, aby uspesne upozornil na porusovani zakona a pritom neztratil zamestnani ?
OTÁZKA (22.10.2012 21:01) Viktor Vereš
Už jste pochopil, že K. Schwarzenberg v korupci jede taky, a proto jste neměl naději na úspěch?(viz jeho přiznaná korupce při restitucích nebo tvrzení, že je ministr dopravy Vít Bárta pitomec, protože sepsal něco, co si ostatní jen myslí. Na mysli měl Bártovu strategii, jak pomocí vstupu do politiky posílit své ekonomické zájmy.)
OTÁZKA (22.10.2012 20:51) Jůlina
Zdravím vás, kde je podle vás chyba, že to celé neskončilo u soudu - na straně MZV nebo policie? Z toho co jsem dosud četla byl i ministr nepříjemně překvapen, že to policie odložila. A z jakého (formálního?) důvodu vás odvolali z té funkce vedoucího na ministerstvu? Resp. jaké místo vám nabídli jako náhradu.
OTÁZKA (22.10.2012 20:22) Karel a Karel
Zdravíme z Prahy 6, držíme palce a přejeme hodně úspěchů
OTÁZKA (22.10.2012 20:13) Radek
Byl jsem okraden vícekrát, ale 2 x jsem se pokusil sjednat nápravu a dodal policii perfektní důkazy včetně podezřeých (jasných zlodějů), ale vždy to policie pro mě nepochopielně odložila, teď např. se mi snaží tvrdit, že to ukradli "neúmyslně", když už je jasné, že kradli. Mám podezření i na spoluvinu policie, podezřelí si s uniformovanými strážníky tykají. Co se s tím dá dělat? Jak jste dokázal nečinnost policie zdolat? Mám se bát následné šikany ze strany policie?
OTÁZKA (22.10.2012 18:57) Pavel
Nechapu proc pana Klouzala nazivate "whistleblower" a jeste se ty anglicke vyrazy snazite sklonovat. Cestina neni dost "IN"? To je jako clanek v nejakem platku pro pubertaky! Vam pane Klouzal fandim a doufam, ze se najde i vice takovych jako jste vy, kteri se tomuto korupci prolezlemu systemu postavi. Take samozrejme doufam i v to, ze je prislusne organy nalezite potrestaji!
OTÁZKA (22.10.2012 17:26) Alan
Chtěl byste ještě pracovat ve státní správě po zkušenosti, kterou máte?
OTÁZKA (22.10.2012 17:25) Em.
Dobrý den, myslíte si, že podobně děsivá situace jako na MZV panuje i na dalších ministerstvech? Máte pro to nějaké důkazy? Díky
OTÁZKA (22.10.2012 17:17) Jag
Ahoj, rad bych se zeptal jestli se pan Schwazenberg sam aktivne podilel na tech nekalostech pripadne je tise toleroval? Nekde jsem cetl, ze Vam bylo vyhrozovan likvidaci, bojite se jeste o svuj zivot? Pripadne zivot Vasi rodiny? Litoval jste nekdy, ze jste se nezachoval jinak? Diky
OTÁZKA (22.10.2012 16:58) Tomáš
Dobrý den, z médií jsem se dozvěděl, že jste shromáždil důkazy o předražených zakázkách, či přímo korupci, které po vás policie následně vůbec nechtěla. Nenapadlo vás třeba ty důkazi policii aktivně předat? Jestli je to jak říkáte, tak policie sice pochybyla, ale váš postup nebyl o nic lepší.
OTÁZKA (22.10.2012 14:22) Marek
Předně Vám chci vyjádřit podporu. A nyní k dotatu, jaké kroky podnikl ministr zahraničí, předseda TOP 09 a prezidentský kandidát po té, co jste mu oznámil podezření z korupce na jím řízeném úřadě ?
OTÁZKA (22.10.2012 12:47) Petr
Můžete říci, co v současné době děláte a zda budete výhledově kandidovat do senátu nebo do PS. ? Budete se aktivně účastnit boje proti korupci ?
OTÁZKA (22.10.2012 12:34) Petr Konečný
Dobrý den, děkuji, že jste se pokusil věc dotáhnout do konce. Jsou lidé, kteří stáli za předraženými zakázkami, stále na ministerstvu? A realisticky: je šance, že tunelování MZV někdy skončí? Děkuji, držím palce.
OTÁZKA (22.10.2012 12:05) Jan Kaczor
Pane Klouzale, lidé, kteří takto upozorní na nějakou nekalost, mají poté často problém najít si práci (například případ pana Michálka). Zažil jste něco podobného, když jste, s pověstí "udavače" (tím nechci říci, že Vás já za udavače mám, ale mnoho lidí to tak jistě vnímalo) hledal práci poté, co jste byl z ministerstva vyštván?Děkuji,
OTÁZKA (22.10.2012 12:01) Martin Starý
Dobrý den, rád bych zeptal, jak se k celé věci stavěl ministr Schwarzenberg? Měl vůli věc vyšetřit a případně odvolat odpovědné úředníky? Nebo vás prostě hodil přes palubu?