Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Proč nebudeme zdravější a proč jsme neplodní? Ptejte se psychogynekoložky Máslové

Psychogynekoložka Helena Máslová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Helena Máslová vystudovala lékařství a má za sebou kariéru gynekoložky, kterou v nemocnici pro její názory na antikoncepci a rutinně prováděné porody přesouvali přes internu až na léčebnu dlouhodobě nemocných. O několik let později založila Centrum psychosomatické péče, kam za ní přichází stále více žen kvůli poruchám menstruace, neplodnosti nebo proto, že se jim nedaří v životě najít své místo. Bez skurpulí mluví o o škodlivosti antikoncepce, o zbytečně dlouhé školní docházce, ale také o tom, že možná neplatí, že díky vědě budeme zdravější. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpoví na dotazy v pátek ve 13:30 hodin.

položených otázek: 56 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (18.6.2015 15:05) Janka
Myslíte si, že za neplodnost, ztrátu zájmu o sex a celkové odcizení partnerů může antikoncepce a porno? dík
Helena Máslová: (19.6.2015 15:00)
I tak se to dá říci, ale nejenom...
OTÁZKA (18.6.2015 13:32) Pavla
Dobry den pani doktorko, velice si vazim Vasi prace a sdilim Vase nazory. Chtela bych Vas pozadat o radu. Je mi 25 let, jsem se svym partnerem 2 a pul roku a jsem s nim velice stastna, pritahuje me a jsem do nej stale zamilovana. Jedina vec, co me trapi, je me libido. Hormonalni antikoncepci jiz pres 6 let nepouzivam a ztrata zajmu o sex me velice trapi. Pravou je, ze jsme momentalne oba velice vytizeni a vystresovani, ale i tak. Nejak se do toho nemuzu dostat ani sama. Drive jsem masturbovala velice casto a s oblibou, ale poslednich par mesicu na to nemam ani myslenky. Mate nejakou radu, ktera by mi mohla zvysit me sexualni libido? A je to caste u mladych zen v trvalem vztahu, ze se tyto potize vyskytuji? Predem dekuji za odpoved a preji krasny den.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:59)
To je na osobní analýzu situace.
OTÁZKA (18.6.2015 13:22) Jarka Mládková
Dobrý den, poraďte, prosím, kdy je vhodná doba na první návštěvu gynekologické ordinace.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:58)
Záleží na potížích. Zdravá dívka klidně může být v první návštěvě zdrženlivější.
OTÁZKA (18.6.2015 13:16) Mária SK
Dobrý deň mám 13 ročnú dcéru , od 12-ich má mesiačiky, zatiaľ nepravidelné, ak sa to neupraví, v akom veku tomu treba venovať väčšiu pozornosť. ( ja som začala mať pravidelnú menštruáciu až po 3 pôrode, po 30-ke). Mám ešte jednu otázku, aký máte názor na očkovanie detí (od 12 rokov) proti rakovine krčka maternice.(moja lekárka ma vyzvala aby som ju dala zaočkovať) Ďakujem za odpovede a prajem Vám veľa úspechov vo vašom obore.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:56)
Vy sama jste odpověděla - i s nepravidelnou menstruací můžete mít tři děti, tedy rozhodně bych vyloučila tzv."léčbu nepravidelné menstruace antikoncepcí" což považuji za medicínský omyl a matení veřejnosti. Cyklus se upraví buď sám, nebo tomu lze pomoci šetrně různými metodami, ale počkala bych do fyzické vyspělosti tj.kolem 18 let.
OTÁZKA (18.6.2015 13:15) Magda
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli byste jako gynekoložka, doporučila ženám trvat, aby jejich partneři byli obřezaní a to z důvodu zvýšené hygieny a nižšího rizika přenosu různých virů a bakterií pohlavního ústrojí ženy. Děkuji za odpověď. Magda
Helena Máslová: (19.6.2015 14:52)
Ne nedoporučila. Hygienické návyky muže jsou důležité a nesporně žádané, ale mají vliv spíše na sexepeal než na skutečné mikrobiální zdraví. Mikrobiální život v pochvě souvisí více s hygienickými návyky ženy a to přesně opačně - ženy, které jsou zvyklé se holit a různě chemicky intervenovat do ekosystému pochvy mívají častěji problémy s dysmikrobiemi a výtoky či záněty. V současné době máme v pochvě spíše mikrobiálně chudé monotonní prostředí - až o třetinu méně druhů než bylo obvyklé dříve. Je to paralela k jiným ekosystémům v přírodě.
OTÁZKA (18.6.2015 13:00) Gabriela
Dobrý den, ze všeho nejdříve: interview s vámi, které vyšlo nedávno v LN, mám doma založené a vracím se k němu... Děkuji vám i LN. Můj dotaz: existuje souvislost mezi diagnozou - heterozygot pro leidenskou mutací se samovolnými potraty? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:44)
Dříve se tato souvislost nezkoumala, nyní v rámci rozšířeného vyšetřování je toto zmiňováno, ale pokud vím, zvýšená potratovost u heterozygotních gravidit je velmi nepatrné.
OTÁZKA (18.6.2015 12:59) Milada
Je mi 32 a mám tři děti. Nebrala jsem antikoncepci a ani o tom do budoucna neuvažuji. Jaký typ ochrany byste mi doporučila? Kondom nám nevyhovuje a další děti již neplánujeme. Děkuji!
Helena Máslová: (19.6.2015 14:42)
Bariérové metody . pesar, tělísko, sterilizace, ejakulace mimo pochvu ... záleží na spolehlivosti partnera jakožto milence, zda je schopen spolehlivé přerušované soulože, kterou považuji za nejméně náročnou a při určité životní zkušenosti i za spolehlivou metodu.
OTÁZKA (18.6.2015 12:57) Jura
Paní doktorko, domníváte se, že současná snížená plodnost u mužů i žen je způsobena převážně nezdravým životním stylem, stresem nebo je prostě jen důsledek toho, že řada párů odsouvá pokusy o reprodukci až do vyššího věku, než bylo ještě před pár desítkami let zvykem a přirozené? Hezký den.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:40)
Jedno s druhým souvisí. Reprodukční prokrastinace jde ruku v ruce s užíváním HA a ta zase v sobě nese riziko hormonální dysfunkce. Mít pohlavní styky od patnácti do třiceti bez jediné gravidity znamená patnáct let dráždit reprodukční soustavu bez koncové realizace. Na to není připravena a chová se, jako by se jednalo o reprodukční fiasko - vypíná se.
OTÁZKA (18.6.2015 12:42) Eliška
Dobrý den paní doktorko, je mi 35 let a s manželem se 3 roky snažíme o dítě. Absolvovala jsem hormonální vyšetření a měla bych být v pořádku. Ale co by mě zajímalo je, myslíte si, že položení děložního čípku může ovlivnit schopnost otěhotnět, protože při každé prohlídce mi pan doktor říká:" Vy máte tak vysoko položený děložní čípek." A je jedno v jaké jsem části menstruačního cyklu. Ptám se, protože jsem se nikdy nechránila, ani s předchozím partnerem, a nikdy jsem neotěhotněla. A to se mi zdá velmi zvláštní. Děkuji.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:36)
I mě se to zdá zvláštní, nevím přesně, co tím pan doktor myslel...Pokud by byl problém v čípku, lze to obejít inseminací.
OTÁZKA (18.6.2015 12:26) Daniel
Dobrý den, existuje nějaká ´´stejně pohodlná, ale méně škodlivá´´ alternativa k horm. antikoncepci? Že je sexem spojená značná odpovědnost k tomu člověk musí dospět. Ale co s puberťačkou? Pěkný den, ať se Vám daří a víc lidí jako jste Vy a doktor Hnízdil :)
Helena Máslová: (19.6.2015 14:34)
No když to jinak nejde, tak holt HA. Nic není v životě černobílé a i HA může být v určité chvíli užitečná. Jde o to, aby to byla chvíle a ne patnáct let...
OTÁZKA (18.6.2015 12:22) Jan
Dobrý den, jakou délku školní docházky byste doporučovala, věk od-do, kdybyste měla pravomoc to rozhodnout ?
Helena Máslová: (19.6.2015 14:32)
teď jste mě dostal :-) Pro přípravu na jakékoliv povolání by mi přišlo adekvátní studovat třeba do dvaceti. Problém ale není ani tak v délce studia, ale v tom, že ženský organismus, když od šesti let sedí v lavici pod zářivkou, se přizpůsobuje tomuto většinovému fungování - tedy inaktivitě v poloze vsedě, nedostatku denního osvitu, to sebou nese změny na páteři, rozložení svalů a tuku, uložení orgánů v malé pánvi a hlavně endokrinologické změny. Další problém je v to, že když věnujete dvacet let života přípravě na povolání, tak se vám pak do mateřství nechce, protože riskujete zmaření této investice.
OTÁZKA (18.6.2015 12:10) Iva Guthová
Dobrý den, jaký je Váš názor na očkování proti rakovině děložního čípku ? Děkuji!
Helena Máslová: (19.6.2015 14:24)
Nenaočkovala jsem ani sebe ani dceru, ale jde o subjektivní rozhodnutí, Objektivní informace v tuto chvíli nemá nikdo z nás k dispozici. Studie, které byly předloženy při registraci mi nepřipadají dostatečně dlouhodobé.
OTÁZKA (18.6.2015 12:07) Iveta Přibylová
Dobrý den, máte můj respekt.Ráda bych se zeptala, co si myslíte o módní vlně veganství. Je opravdu prospěšné? Jíte maso a mléčné výrobky?
Helena Máslová: (19.6.2015 14:22)
Já jím maso, mléko jen v capuccinu, které si neumím odříct. Moje dcera je veganka, vedeme o toto téma dlouhé rozhovory, zatím je to nerozhodně. Ukazovala mi film Pozemšťané, chápu všechny etické aspekty a souhlasím s nimi. Četla jsem knihy od R.Dahlkeho, psychosomatika, který je také vegan. Argument proti vidím v tom, že žena v reprodukčním věku nutně potřebuje být saturovaná minerály a živinami, které jsou v dobrém farmářském masu obsaženy a několikrát jsem měla v péči veganky, jejichž hladiny B12, byly téměř nulové. Tedy pokud chcete mít teď dítě, tak se kloním k ne. Zjednodušeně řečeno veganství je prospěšné pro agresivní tlusté muže a ne pro hubené mladé ženy.
OTÁZKA (18.6.2015 11:54) Jaromíra Teplá
Mám nepříjemné svědění,pálení na přirození. Zjistila jsem, že když si masíruji bradavky tak se intenzita svědění zmírňuje. Je to možné ? Mám v tom pokračovat ? Moc děkuji za odpověd.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:13)
Ano je to možné a krásně jste popsala podstatu vaginálního dyskonfortu - stimulací bradavek se vzrušujete a aktivujete činnost Bartoliniho žlázek, které zvlhčují pochvu a přispívají i k lepší mikrobiální rovnováze v pochvě.
OTÁZKA (18.6.2015 11:53) Milena
Dobrý den, paní doktorko, je mi 33 let a pět let se snažím otěhotnět. Všechna vyšetření v normě, nalezeny hraniční autoprotilátky proti fosfolipidům a kardiolipinům. Léčbu IVF jsem podstoupila, ale kvůli užívání hormonů ji nehodlám opakovat. Žádný z odborných lékařů mi nenastínil možnost psychické příčiny mých potíží, jaký je Váš názor na psychickou příčinu neplodnosti, na koho bych se mohla obrátit? Děkuji.
Helena Máslová: (19.6.2015 14:11)
To bych vás musela vyšetřit, takto do jedné věty to nelze shrnout. Podotýkám, že v současnosti mám stop stav a v tuto chvíli nové pacienty nepřijímám. Bohužel..
přeposlat e-mailem