Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč prodala Krtečka do Číny? A jak hodnotí díly s pandou? Ptejte se vnučky Zdeňka Milera

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Karolína Milerová (26) je vnučkou autora legendárního Krtečka výtvarníka Zdeňka Milera. V roce 2011 vytvořila firmu Little Mole, která má veškerá práva na postavičku Krtka. Velké diskuze vzbudilo "prodání" Krtka do Číny. Komunistická země natočila nové díly, v nichž se mimo jiné objeví mezi hlavními hrdiny i panda. Čtenárům serveru Lidovky.cz bude odpovídat v pondělí od 11 hodin.

položených otázek: 35 | jak se správně ptát | Aktualizovat
 1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
 2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
 3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
 4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
 5. Podepište se.
 6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (13.7.2015 11:08) olga
Myslím, že dědeček udělal pěknou hloupost, že dědická práva přenechal této osobě. Dcera Kateřina by jistě věděla lépe, jak s ubohým krtkem zacházet.
OTÁZKA (13.7.2015 11:04) Milan
Dobrý den, ještě se chci zeptat jestli jste s dědečkem konzultovala Vaše plány s krtkem a pokud ano jaký byl jeho názor na expanzi do zahraničí? Záleželo mu na tom co se s postavou bude dál dít?
OTÁZKA (13.7.2015 10:57) Milan
Dobrý den, jde ve zkratce vysvětlit jak se dostává tak netradiční "produkt" jako je animovaná postava na zahraniční trhy? Co to obnáší? Kolik let vyjednávání? Komu vděčíte za pomoc? Je těžší dostat(prodat) krtka na východ nebo na západ? A jaké máte další plány s krtkem?Děkuji za Vaši odpověď a nenechte se otrávit závistivými a jedovatými poznámkami.
OTÁZKA (13.7.2015 10:49) Naďa
Nová, ať třeba i čínská dobrodružství, by se měla jmenovat dobrodružství vnuka krtečka, prostě pokračovat s novým krtečkem a toho původního nechat původním... takto se mi to jeví jako neetické P.S. neviděla jsem čínského krtečka
OTÁZKA (13.7.2015 10:43) Július Sobota - SK
Dobrý deň ,prosím bol to šťastný ťah s tou Čínou ??? ďakujem . :)
OTÁZKA (13.7.2015 10:31) Slávek
Co na to tu čínskou zhovadilost říká vaše svědomí?
OTÁZKA (13.7.2015 10:28) Radek
Nas marketingovy reditel chtel do vlakovych detskych kupe krtecka a prej jste mu to zatrhla, chovala se arogantne a on na vas pak nadaval, ze jste jen povolanim vnucka. On se taky chova jak naprosty idiot, takze by jste si mohli podat ruce. Neni vam hanba prodat Cine krtecka a na ceske cestujici deti se vykaslat? Dekuji za odpoved.
OTÁZKA (13.7.2015 10:25) Nikolas Petrov
Dobrý den, jak stavíte k tvrzení, že Váš dědeček si přál, "aby krteček umřel s ním"? Zakládají se na pravdě? Děkuji, přeji Vám hezký zbytek dne.
OTÁZKA (13.7.2015 9:47) Ondřej
Dobrý den. Když si vedle sebe položíte obrázky z filmů původního Krtečka od vašeho dědečka, a nového seriálu, přijdou vám umělecky srovnatelné? Přijde vám, že podobně jako Krteček znamenal ve své době špičku mezi výtvarnými seriály, i čínská 3d verze vyjadřuje špičku soudobí animace? Byl záměrně zvolen jiný styl tak odlišný od původního stylu? Děkuji
OTÁZKA (13.7.2015 9:29) Tonda Chramosta
Dobrý den, je sice fajn, že o dědictví krtečka se stará potomek pana Milera, nicméně po zhlédnutí úryvku z nového filmu s krtečkem musím konstatovat, že působí velmi nevkusně - animace velice pochybná, stylově zcela neslučitelná s krtečkovou estetikou, dialogy spíše trapné - a že z vaší strany to nebylo nejšťastnější řešení ani nejlepší volba; mám dojem, že takto se krtečkovo dědictví spíše kazí než posouvá do nové éry. Co na to říkáte? Díky a přeji do budoucna snad lepší rozhodnutí.
OTÁZKA (13.7.2015 9:25) Ferda z Brna
Dobrý den, Karolíno, co říkáte na čínskou okupaci tibetu?
OTÁZKA (13.7.2015 9:21) Zdeněk Gardelka
Byl prodej natáčecích práv definitivní, nebo lze do budoucna uvažovat o tom že by se o další díly někdy pokusil i někdo s většími ambicemi přiblížit se rukopisu a práci vašeho dědečka, než se povedlo čínským tvůrcům? Jinak snad vás potěší, že můj rok a půl starý syn má plyšového krtečka, prakticky identického jako držíte na fotce u tohoto článku jako jednu z nejoblíbenějších hraček, předevčírem ho například neustále vozil na vozíčku po bytě a když se zastavili, tak se s ním mazlil :-) Stejně jako leporelo o tom jak krteček pěstoval kytičky a myšička pekla dort. A to i přesto že zatím žádný seriálový díl, ani původní ani nový, neviděl. S poděkováním za odpověď a pozdravem Zdeněk
OTÁZKA (13.7.2015 9:21) Karel U.
Blondýnka a ožralý státník zaprodají geniální dílo státu, kde se porušují lidská práva... co máte za školu, smím-li se ptát?
OTÁZKA (13.7.2015 9:15) Martin
Zdravím Karolíno, animovaný krteček byl a je dětmi velmi oblíbený hlavně proto, protože jej váš dědeček animoval s láskou, laskavostí či trpělivostí a určitě se vždy těšil na rozzářené oči dětí, včetně těch vašich, které budou sledovat každý jednotlivý, řemeslně dokonalý díl. Z jeho díla je zřejmé, že krtečka měl rád jako své dítě a zasvětil mu celý svůj život. Nebylo vám trochu smutno, jako všem kteří na českém krtečkovi vyrůstali, jak celý dědečkův odkaz v číně znehodnotili?
OTÁZKA (13.7.2015 8:57) Ladislav Otoman
Dobrý den, kolik stál prodej krtečka do Číny a stálo to za to, když se podíváte na omezený výsledek?
OTÁZKA (13.7.2015 8:54) Petr Timkovič
Dobrý den, Karolíno, jak reaguje vaše bezprostední okolí na českého krtečka z dílny Made in China?
OTÁZKA (13.7.2015 8:44) Karel Opatrný
Dobrý den, slečno Milerová, jaká jsou Vaše očekávání od prodeje práv na krtečka? Jaké jste měla požadavky na budoucího majitele práv a jak jste se rozhodovala při jejich výběru? Máte ve smlouvě právo veta nebo nějaká práva zasáhnout pokud nový majitel nebude splňovat to, co slíbil ve smlouvě? Jaké máte kontrolní mechanismy, aby nedošlo ke zneužití? Nebo jste prodala práva jen té nejvyšší nabídce? Děkuji Karel Opatrný
OTÁZKA (13.7.2015 7:39) jana
Krtecka jsem mela rada a poustela jsem ho svym detem.dostaly i par veci s nim.uz ho mam ale plne zuby,protoze je uplne na vsem, chystate i toaletni papir s krteckem?ten bych si mozna jeste koupila.nepripadaji vam cinske dily krtka priblble a graficky nepovedene?mohla jste mluvit do "dila"?
OTÁZKA (13.7.2015 5:58) Jaroslav Obšourný
Dobrý den. Kdy se můžeme těšit na první pornofilm s krtkem? Myslím, že by to skvěle neslo. Děkuji.
OTÁZKA (13.7.2015 5:47) gollum
what the fuck?
OTÁZKA (13.7.2015 5:37) Ivo
Jak vnímáte Čínu v kvalitě života ? Děkuji Vám. nas-sen.cz
OTÁZKA (12.7.2015 21:17) Miroslav Ch.
Dobrý den slečno Milerová,asi půjdu proti většinovému názoru,ale to jak naložíte s dědečkovým odkazem je jen Vaše věc....Nevyznám se v právech na postavičku,ale mělo by jasně a nepopiratelně zakotveno,že o tom zda se bude vysílat či ne budete rozhodovat Vy.Právo veta !!! Jinak ten odkaz bude znehodnocen.Je tomu tak?....Děkuji a přeji hezký den.
OTÁZKA (12.7.2015 20:33) Miroslav Frank
Stojí vám za to, chvat se jako hloupá, chamtivá nána? Nechcete dokázat něco sama? Dědečka jsem znal, styděl by se za vás.
OTÁZKA (12.7.2015 19:54) Martin Hocek
Dobrý den, slečno nebo paní Milerová, otázku nemám, ale chtěl bych Vás pouze podpořit ve Vašem rozhodnutí o prodeji práv. Dnes jsou peníze nejvíc a Vy máte produkt, který je dovede vydělat a i dlouhodobě vydělávat. Buďte chytrá, ostražitá a opatrná, jelikož závistivců, příživníků a zlých lidí se okolo Vás bude asi motat hodně. Držím palce a ať Vás toto dědictví i s rodinou zabezpečí minimálně do konce života. Přeji hezký den
OTÁZKA (12.7.2015 19:09) Iveta
Dobrý den, jsem rada ze krtek žije dal, ale proč zrovna komunistická Čína? Jinde neměli zájem?
OTÁZKA (12.7.2015 17:23) Jan
Dobrý den, opravdu vaše rozhodnutí o prodání práv považujete za správné rozhodnutí i vzhledem k odkazu Vašeho dědečka, děkuji.
OTÁZKA (12.7.2015 15:46) Jan
Dobrý den, Ústavní soud letos rozhodl, že společnosti Jerry Fabrics a Bino Fabrics, kterým jste prodala autorská práva, nesmějí vyrábět výrobky s Krtečkem. Výrobky mohou vyrábět jen společnosti, které dřív nakoupily práva od Zdeňka Millera. Nehrozí v tuto chvíli podobný problém s Vašim prodejem autorských práv na Krtka do Číny? Nehrozí anulování celé transakce?
OTÁZKA (12.7.2015 14:52) Jiří F.
Dobrý den slečno Milerová, myslíte si, že by Váš dědeček jako špičkový výtvarník ocenil vizuální stránku a výtvarnou kvalitu čínské verze Krtečka? Děkuji předem za Vaši doufám upřímnou odpověď S pozdravem
OTÁZKA (12.7.2015 14:37) jirka
Dobrý den, chci se zeptat, zda "prodáním" Krtečka do Číny je nějak omezena (autorskými právy, licencí apod.) možnost českých (nebo jiných) výtvarníků realizovat vlastní filmy s touto postavičkou. Jinými slovy - může v této chvíli vznikat paralelně s čínskou produkcí jiná verze Krtečka? Děkuji.
OTÁZKA (12.7.2015 12:59) Eva Petrová
Zajímalo by mě, jaké byly podmínky pro prodej Krtka čínské televizi - například zda bylo nějak omezeno, jak mohou nakládat s postavičkou, nebo zda byly stanoveny podmínky ohledně vizuální podoby Krtka případně celého seriálu?
OTÁZKA (12.7.2015 12:57) Tomáš Potomský
Jste na straně Ukrajiny nebo Ruska?
OTÁZKA (12.7.2015 12:54) Zdeněk Sláma
Vážená paní Milerová, měl jsem možnost vidět ukázky toho, jak čínští animátoři zpracovali Krtečka, vpravdě kultovní postavičku české animované tvorby pro děti. Je to typicky čínské, tedy barevně přeplácané, naprosto nevkusné a na hony vzdálené tomu, co vytvořil Váš dědeček a co si pamatuji ze svého dětství já (jsem ročník 1970) i mé děti. Ptám se tedy, věděla jste, jakým způsobem s postavičkou Krtečka Číňané naloží nebo vše skončilo souhlasem s použitím Vašich autorských práv a do způsobu zpracování příběhů jste neměla možnost mluvit? Nechce se mi totiž věřit, že byste vědomě dopustila tak hanebnou parodii na úžasné dílo Vašeho dědečka. Děkuji za odpověď a pevně doufám, že tento "Krteček" po čínsku v Česku nebude vysílán.
OTÁZKA (12.7.2015 12:50) Alfred Rudys
Dobrý den slečno Milerová. Proč je nový krteček ve 3D a má zuby, ačkoliv původní krteček byl klasický animák a zuby nikdy neměl ? Nešlo udělat krtka v klasické podobě, jak ho máme rádi :) ? Díky !
OTÁZKA (12.7.2015 11:37) Pavel Vosáhlo, Mladá Boleslav
Karolíno, úpřímně.. Přijde Vám to vkusné? Nejedná se ani o nějakou kreslenou postavičku, která musí tancovat, jak Zeman pískal, ale spíš o ztrátu české původní tvorby, která byla svým způsobem zásadní. V době, kdy všechno prodáváme, budeme možná litovat. Kdy bude Rumcajs poskakovat s Tomem a Jerrym? To také budeme umět zdůvodnit tím, že máme na to právo, když jsme zdědili?
OTÁZKA (12.7.2015 11:30) Jan Votava
Moc by mne zajímalo, jetli jsou čínské díly stejné, jako vše co ti matlalové vyrobí?