Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se na asistovanou reprodukci

Milada Brandejská

UKONČENO

Umělé oplodnění u nás podstupuje každý rok více párů, ročně se v ČR provede zhruba 9000 mimotělních oplodnění. Problém s neplodností byl obvykle na straně ženy, nyní se situace otáčí. Otázky jste pokládali 7. října od 15:00 doktorky Milady Brandejské z Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet.

položených otázek: 25 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (7.10.2008 12:00) marek
Dobrý den, nikdy nepochybujete o smyslu své práce? nepřijde vám přinejmenším diskutabilní, jestli opravdu mají mít děti i páry, kterým to nejde přirozenou cestou? vždyť na světě je tolik dětí, které potřebují rodiče a nemohou je sehnat...
OTÁZKA (7.10.2008 11:37) Petr
Dobrý den, křivka výskytu neplodnosti ve vyspělých zemích se nápadně podobá křivce rozšíření umělých zdrojů elektromagnetického záření. Doporučujete svým klientům omezení užívání např. mobilního telefonu nebo bezdrátového internetu? Děkuji Vám, hezký den
OTÁZKA (7.10.2008 10:56) lomihnát
Promiňte, asi jste četla mou otázku příliš rychle, tak znovu: Dobrý den, paní doktorko. Zajímá mě Váš názor na vliv (rozšiřujícího se rozsahu) asistované reprodukce na růst počtu poruch plodnosti v populaci jako takové.
OTÁZKA (6.10.2008 21:16) Karel Bidlo, Ústí nad Labem
Páni dochtor! Němislytě si o sebe že stě najchitrajší! Níbrž fagánov bes šugački, vjedecki gopuĺovaňyho peňysom vo vagýňa možno robyť naozaj yba podvodmy! A to bich Vam naozaj neraďyl! Ženskích treba šugať a ym biť v ynáču yba po šugačke chapetě ma páni dochtór? Spítajtě sa na mňa u nas v Ústí ma
OTÁZKA (6.10.2008 19:50) Alžběta
Kolik stojí asistent.reprodukce, pokud se vše povede na první pokus a v případě, že nejsou jiné komplikace? Pro klientku, která má nárok na úhradu od zdravotní pojišťovny (tj.věk do 38let). Děkuji
OTÁZKA (6.10.2008 19:28) richard
a) Hodláte uměle vyrábět děti i ženám bez partnera a lesbám. b) Hodláte prolomit anonymitu dárců a zajistit jim, aby na své umělé děti platily alimenty.
OTÁZKA (6.10.2008 17:58) lucka
minuly rok jsem mela menstruaci jen 7krat. Snizuje se mi tim sance mit deti? Pokud si neplatim zdrav. a soc. v CR (zivot v zahr.), kolik by stala asist. reprodukce v CR? Dekuji L
OTÁZKA (6.10.2008 17:55) František K., Praha 6
Dobrý den. Vážená p. doktorko, rád bych se zeptal na Váš názor, zda klesající plodnost mužů může být ovlivněna širokými psychosociálními změnami, (jako je například relativizace mužsko-ženských rolí, společenský tlak na úplnou zastupitelnost mužů a žen nejen v pracovním procesu, ale též v rodině a výchově dětí). Děkuji.
OTÁZKA (6.10.2008 17:48) Jarmila Veselá, Praha
Dobrý den. Rád bych znala Váš postoj ke skutečnosti, že v ČR téměř není v této souvislosti aplikována celostní medicína, zejména psychosomatický přístup a dále párová psychoterapie. Přitom je znám poměrně vysoký počet případů kdy po adopci nebo osvojení dítěte se stal pár plodným. A dále - neplodný pár je často udržován ve vysoce nákladné medicínské péči po celou řadu let kdy s věkem klesá nejen jeho šance zplodit dítě, ale získat dítě do adopce (na ní se také čeká řadu let). Neplodné páry (pro něž je ostatně obtížná akceptace diagnózy) jsou také udržovány v naději a nevědomosti (např. že mohou souběžně o adopci požádat ). Zdá se, že motorem tohoto stavu jsou příjmy zdravotnických zařízení nejprve od zdravotních pojišťoven a následně od pacientů. Pokládáte to prosím za eticky přijatelné? Děkuji.
OTÁZKA (6.10.2008 17:26) Ivana
Dobrý den, nám Crohna a rok se s partnerem marně pokoušíme o dítě. Můžete mi poradit jaké centrum asistované reprodukce bych - s ohledem na své primární onemocnění - měla vyhledat? Potřebuji doporučení od gynekologa, nebo se můžu někam obrátit přímo?
OTÁZKA (6.10.2008 17:22) Mirek
Je všeobecně známo, že schopnost otěhotnět a kvalita spermiogramu se snižují kouřením a pitím alkoholu. Zajímalo by mě proč ČR je k tomuto problému tak liberální a lékaři nebijí na poplach? Jsme jedna z posledních zemí, kde dosud nebyl schválen přísnější protikuřácký zákon a kde je nealko v restauracích dražší než alko. Dokonce jsem někde četl(zřejmě nějaký průzkum kuřácké lobby), že pár cigaret ani v těhotenství nevadí. Kde to jsme?
OTÁZKA (6.10.2008 17:15) Martina
Paní doktorko, ráda bych se zeptala, proč není umělé oplodnění hrazeno státem alespoň do 45 let? To žena, které je 39 je mladá a žena, které je 40 je již stará? Moje kamarádka například nemohla podruhé po třicítce normálně otěhotnět, gynekolog jí neporadil o asistované reprodukci a pak jí řekli, že už nedoporučují umělé oplodnění. Nakonec otěhotněla po čtyřicítce přirozenou cestou a má obě děti zdravé. Nebo je to tak, že doktoři si vybírají komu nabídnou umělé oplodnění - například spoustu umělkyň má umělé kolem čtyřicítky a tam lékaři jsou schopni udělat cokoli, ale u obyčejných lidí je jim to asi jedno?
OTÁZKA (6.10.2008 15:57) Justýna
Nejste vy sama ze zkumavky?
OTÁZKA (6.10.2008 15:36) Ka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je plodnost podmíněna geneticky. Konkrétně se jedná o to, že manželův bratr má špatný spermiogram a mě by zajímalo, zda je předpoklad podobných obtíží také u mého muže. Děkuji.
OTÁZKA (6.10.2008 15:21) Karel V.
Jak je možné,že dva lidé, kteří spolu žili asi 5 let a stále zkoušeli přivést na svět potomka,(nechráněný sex), ale neůspěšně, se pak rozešli a našli si jiné partnery a oba mají zdravé děti, přirozenou cestou,tedy s jiným protějškem?Tedy: Y+X=0,ale Y+x=5..i ..X+y=5????Zdravím a těším se na odpověď....šlo to i bez zkumavky.
OTÁZKA (6.10.2008 15:12) john58
pls, nezda se Vam divny titulek "asistovana reprodukce"? btw: nejste "asistentka" :) ? HLBF :)
OTÁZKA (6.10.2008 14:44) Jan Losenický
V blízké budoucnosti již zřejmě bude možné z buněk různých tkání vytvořit vajíčko či spermii, takže bude v moci člověka např. vyměnit genetickou informaci dvou homosexuálních žen či mužů. Kdy si myslíte, že tato doba může nastat. Brání něčemu podobnému u nás zákony? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (6.10.2008 14:23) áčko
Ráda bych se zeptala, jestli existuje nějaká studie, která by porovnávala výskyt psychických poruch( jako LMD, poruchy učení, i psychická onemocnění) u dětí narozených díky asistované reprodukci a u dětí počatých přirozeně.
OTÁZKA (6.10.2008 14:18) Robin
Mají naše ženy možnost za úplatu získat pro oplodnění spermie pro ně sice anonymního,ale nějakou autoritou garantovaného významného vědce nebo sportovce či umělce ?
OTÁZKA (6.10.2008 13:26) Hana
Byla byste, paní doktorko, ráda, kdybyste sama přišla takto na svět? Zatímco v dětských domovech v naší zemi citově strádá snad nejvíc dětí z celé Evropy, přibývá našeho rozmnožování pomocí "techniky." Opravdu je to tak, že má každý pár právo na dítě? Mám závažnější oční vadu. Mám tedy v duchu podobné logiky právo na špičkovou operaci za statisíce (kterou mi pojišťovna uhradí), protože mám právo na zdraví?!?
OTÁZKA (6.10.2008 13:23) miki
Dobré odpoledne, po jaké době "snažení se" o početní je pravděpodobné, že je někde problém a je nutné vyhledat odbornou pomoc? Děkuji
OTÁZKA (6.10.2008 12:51) Jirka
Dobrý den, já se zeptám obdobě: Nemyslíte si, že když to takhle půjde dál, bude lidská rasa skrz na skrz nemocná a neschopná života bez lékařských zásahů? Když např. člověk s poruchou plodnosti přivede na svět potomka - jaká je pravděpodobnost, že i jeho potomek bude mít později stejné problémy? U zvířat se tomu říkalo "přirozená selekce". Je to jistě na dlouhou diskuzi...
OTÁZKA (6.10.2008 12:47) Agáta
Jaký je názor ministerstva a pojišťoven na možnost placení většího počtu pokusů o mimotělní oplodnění ženy pouze jedním vajíčkem,tak aby se snížil počet dvojčat,které mohou být pro rodičku větším rizikem ?
OTÁZKA (6.10.2008 12:36) lomihnát
Dobrý den, paní doktorko. Zajímá mě Váš názor na vliv (rozšiřujícího se rozsahu) asistované reprodukce na růst počtu poruch plodnosti v populaci jako takové.
OTÁZKA (6.10.2008 12:28) Mirek
Dobrý den paní doktorko. Máte doopravdy pocit, že je dobré zasahovat do průběhu reprodukce lidí, když zřejmě příroda nechce, aby daní jedinci děti měli? Příroda asi ví, proč tomu tak je a navíc se tím zasahuje do karmy oněch lidí. Nezdá se Vám, že by se mělo nechat na přírodě, aby dělala svou práci a nezasahovat do těchto cyklů násilným způsobem a hrát si tak na Bohy?