Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line o blokování telefonů

Tomáš Almer

UKONČENO

Krádeže mobilních telefonů jsou mezi českými zloději velice populární. Od pondělka je ale možné ukradený přístroj nahlásit na policii a zablokovat. Otázky jste pokládali 5.10 v 16:00 šéfovi policejního útvaru, který se mimo jiné zabývá odposlechy, Tomáši Almerovi.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (5.10.2007 5:49) Mirek
Dobrý den.Všude čtu,že se bude blokovat pouze telefon,který byl ukradený.Když je ale ztracený a někdo ho nevrátí,je to svým způsobem také krádež,alespoň podle trestního práva.Proč nechcete blokovat i ztracené mobily?Tím byste potrestali i ty "poloviční zloděje"-nepoctivce,kteří mobil našli a nevrátili.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:00)
Již jsem uvedl, že se jedná zejména o preventivní opatření zaměřené proti zlodějům. V tomto případě mobilních telefonů.
OTÁZKA (5.10.2007 7:08) Rad
Chápu, že by se pak mohly míň krást mobily, když kupující nebude vědět, jestli mu ho nezablokují, ale jak se bude řešit zablokování omylem? Přepnou se všechny hovory zablokovaného mobilu na nějaké centrum, kde to bude možné napravit? Může to způsobit značné škody.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:02)
Systém počítá i s odblokováním dříve zablokovaných mobilů. Zejména pro případ, že se ukradený telefon podaří nalézt a bude moci být vrácen původnímu majiteli.
OTÁZKA (5.10.2007 9:04) Z-S
Pane Almere, v minulosti se mi několikrát stalo, že mě policista v rámci silniční kontroly, kterou zdůvodnil pátráním po kradených předmětech, vyzval abych mu sdělil IMEI telefonu co jsem měl u sebe. Je tato praxe vůbec legální a přípustná? To by stejně dobře mohl přijít ke mě do bytu a opisovat si výrobní číslo mojí televize. Jak se zabezpečeno že se takto získaná čísla nedostanou do jiných rukou a nebudou zneužita k legalizaci kradených telefonů a pak nebude zablokován i můj (třeba až operátor zjistí že má v síti dva přístroje se stejným IMEI)? Databáze IMEI teď asi značně stoupnou na ceně.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:09)
Nemohu se vyjádřit k postupu policistů při silniční kontrole, ale předpokládám, že pro svůj dotaz měli nějaký dobrý důvod. Bezpečnost systému blokací odcizených telefonů je zajištěna poměrně velmi dobře. Příslušné databáze jako celek nejsou dostupné ze žádné pracovní stanice k systému připojené. Každý "administrátorský" přístup je evidován a archivován. To znamená, že kdyby někdo z administrátorů své přístupové právo zneužil, zjistí se kdo to byl.
OTÁZKA (5.10.2007 10:19) V.M.
Bude policie blokovat i mobily, které byly zcizeny před více lety? (doklad o koupi mám.)
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:10)
Pakliže jste tehdy hlásil krádež, je to možné.
OTÁZKA (5.10.2007 14:20) Honza
Útvar zvláštních záležitostí Policie ČR, to zní strašně tajemně. Můžete napsat čím se vlastně zabýváte? Děkuji
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:13)
Souhlasím s vámi, zní to tajemně. Zabýváme se zákonným prolamováním lidských práv a svobod v rámci trestního řízení. Našim úkolem je realizaci těch průlomů, které vyžadují utajení před těmi, proti kterým jsou namířeny. A tohle zní pro změnu hrozně.
OTÁZKA (5.10.2007 14:23) dr.Vaníčková
Dobrý den.Zajímalo by mě s jakou přesností lze třeba v horách najít osobu,která má u sebe mobilní telefón.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:16)
Záleží na zařízení, které se použije. Pokud se provádí pouze vyhodnocení zjednodušeně řečeno síly signálu mezi jednotlivými základnovými buňkami sítě, je přesnost zaměření závislá na hustotě základnových buňek v dané lokalitě. Existují ale mobilní zařízení, která umožní zaměřit telefon s přesností na metr.
OTÁZKA (5.10.2007 14:26) Alex.
Proč se tohle prosté a nenáročné opatření nemohlo zavést už před mnoha lety? A k tomu postihovat majitele zástaváren, prodávající kradené zboží, jako spolupachatele. Připomíná mi to postoj bývalého policejního presidenta, který tvrdil, že v cizinecké policii neexistuje korupce, i když jsem mu přinesl seznam zprostředkovatelských firem i s ceníkem úplatků a kontakty. Odmítl se tím zabývat. Teď, více než po roce, zavřeli jednu malou rybu... Není divu že policie nemá důvěru veřejnosti a proto i nevalné výsledky.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:18)
Jsme teprve třetí zemí v Evropě, ve které legislativa umožnila zavedení takovéhoto systému. Nepříjde mě, že to je pozdě. Ke zbytku vašeho dotazu se necítím kompetentní odpovědět.
OTÁZKA (5.10.2007 14:35) Jakub
Dobrý den, myšlenka blokování uukradených mobilů se mi líbí, ale napadla mně zajímavá věc. Co když někdo nechá zablokovat mobil, kterému následně po blokaci v nějakém bazaru změní IMEI pomocí počítače, což není až zase tak velký problém, na stejné číslo, jaký má můj mobil. Ten bude prodán a zase ukraden a nový majitel ho nechá zablokovat. To asi nejspíš zablokují i můj mobil a já budu muset těžko dokazovat, že jsem nic neukrad a telefon je můj. Jak takovou situaci řesit?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 17:24)
Dobrý den, počítáme s tím, že se může stát, že dojde k zablokování více přístrojů se shodným IMEI. Situaci budeme řešit individuálně podle konkrétních okolností. Na vašem místě bych se příliš nebál, že si někdo nechá přepsat IMEI ve svém telefonu právě tím vaším. pokud jste ovšem telefon koupil v kameném obchodě a nenechal si ho například odblokovat, abyste jej mohl používat v síti jiného operátora, než u kterého jste jej koupil. Děkuji všem za dotazy, některé byly opravdu podnětné a přeji hezký večer.