Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Tomášem Cikrtem

UKONČENO

Minulý týden odvolal premiér Mirek Topolánek z vlády Tomáše Julínka. Co bude dál s resortem zdravotnictví? A co si o celé věci myslí ministrův mluvčí? Ptali jste se Tomáše Cikrta.

položených otázek: 145 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.1.2009 0:02) Ladislav N
Zajímá mě, proč jste zavedené poplatky ve zdravotniství pojmenovali nešťastně "regulačními poplatky" a ne třeba vhodněji např. "symbolická spoluúčast pacienta na vlastním léčení"? Domnívám se, že už samotné používání pojmu "regulační poplatky" nadělalo při jejich vysvětlování veřejnosti mnoho politických škod. Že jejich technicko-ekonomickou funkcí je regulační záporná zpětná vazba, je mimo diskusi. Název pro veřejnost (a zvláště pak pro Paroubkovy voliče) to rozhodně vhodný nebyl.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:36)
Možná by se daly nazvat i administrativními, ale každý pojem má svá úskalí. S pojmem spoluúčast bychom asi narazili u Ústavního soudu. Obávám se, že pro Paroubkovy voliče by byl jakýkoliv název nevhodný.
OTÁZKA (20.1.2009 0:26) MV
Dobrý den, pane Cikrte, média vás často chválila jako komunikatovního, příjemného mluvčího. Podle pana premiéra je ale pan Julínek odvolán z vlády kvůli špatné komunikaci. Ptám se, jestli vy za sebe cítíte nějakou chybu v komunikaci politiky ministerstva a co byste s dvouletou zkušeností na MZ udělal jinak. Mějte se, MV
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:39)
Dobrý den, občas bych se kousl do jazyka a některé větičky si odpustil. Myslím, že by měl odpovědět i pan premiér. Jak velké téma bylo zdravotnictví uvnitř jeho strany a celé koalice? Mrzí mě, že pan premiér, kterého si nadále velice vážím a fandím mu v mnoha politických otázkách, nakonec v oblasti zdravotnicví klesl na úroveň pana Zemana či Klause, kteří se nikdy svých ministrů zdravotnictví pořádně nesastali. Přitom začal tak nadějně.
OTÁZKA (20.1.2009 6:14) Honza
Dobry den pane Cikrte. Co povazujete za svoji nejvetsi chybu v pozici mluvciho ministra zdravotnictvi a co za svuj nejvetsi uspech?
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:41)
Pane Honzo, stalo se mi poměrně nedávno, že jsem se neudržel a měl trošku vypjatější výměnu názorů s jednou hezkou redaktorkou TV Nova a ona mi to potom pěkně v hlavním vysílacím čase spočítala. Za největší úspěch považuji, že ač jsem častován všelijakými nelichotivými nálepkami, nikdo o mě netvrdí, že mám v hlavě seno.
OTÁZKA (20.1.2009 8:45) Václav
Dobrý den, nechal jsem si vyjet účet VZP za rok 2008 a zjistil jsem, že do limitu nejsou vůbec započítávány úhrady za léky, ale pouze 30,-- Kč regulační poplatky. Doplatky za leky tvoří poměrně velkou částku. Děkuji. Václav Hrach
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:42)
Dobrý den, pane Hrachu, patrně užíváte léky, jejichž doplatek je nezapočitatelný do limitu, neboť tyto léky jsou již dnes překonané nebo podpůrné.
OTÁZKA (20.1.2009 9:03) KUK
co říkáte tomu,že Rath chce nechat zkrachovat malé lékárny,jako chtěl kdysi zrušit 80 menších nemocnic na úkor klinik?
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:46)
V tomto je třeba Ratha ocenit. On se nemění, sice upravue své výroky podle toho, jak vítr fouká, ale základních cílů, jak ovládnout české zdravotnictví se drží neochvějně již několik let. Jednoduše: chce vytvořit jednotné státem ovládané zdravotnictví pro chudé, které bude on a jeho přátelé politicky řídit a vedle toho nechá žít hrozinky pro bohaté, na kterých zase on a jeho přátelé budou vydělávat. To první začal budovat na ministerstvu zdravotnictví a nyní se o totéž pokouší ve Středočeském kraji. To druhé už dávno provozuje jako polikliniku.
OTÁZKA (20.1.2009 9:42) Vlad
Vážený pane Cikrte, mnozí sledují zprávy o zdravotním stavu pana Václava H. Několikrát zazanělo, že je mu poskytována stejná péče jako ostatním pacientům, jen si připlácí na nadstandradní pokoj. Můj kamarád leží v IKEM po transpalntaci a nyní se potýká s občasnými horečnatými stavy. Co mohu, prosím, udělat pro to, aby se i jím začal zabývat tým těch nejlepších specialistů a pomohl mu? (Vím, IKEM je naše špičkové pracoviště, ale přál bych si, aby i o něj pečoval ten nejlepší tým, který je v Česku dostupný. Následné tiskové konference pak být nemusí...) Děkuji Vám moc za radu i případnou pomoc a přeji Vám pevné zdraví a hodně úspěchů.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:50)
Dobrý den, především z celého srdce přeji panu prezidentovi brzké zlepšení jeho zdravotního stavu. Považuji za naprostou samozřejmost, že se mu dostane té nejšpičkovější péče v tom nejkomfortnějším prostředí. Oceňuji, jakým způsobem to má motolská nemocnice zorganizováno a jak dobře a přiměřeně informuje o celé situaci. Pokud Váš kamarád leží v IKEM po transplantaci, má stoprocentní jistotu, že je v v rukou těch nejlepších specialistů. Také Vám přeji vše dobré.
OTÁZKA (20.1.2009 10:07) Vašek
Je v pořádku, aby resort zdravotnictví řídila architektka?
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:51)
To je úplně jedno, svým způsobem to může být výhodou. Důležité je, aby ministr či ministryně rezort znal a nedal se opít rohlíky zájmových skupin.
OTÁZKA (20.1.2009 10:30) Michaela Mrowetz
Pane Cikrte, dobrý den. Začne ministerstvo, nebo Vy sám podporovat práci samostaných porodních asistentek? Začnete podporovat klientky a zajímat se o jejich potřeby při nízkorizikovém fyziologickém způsobu vedení porodu se samostatnou porodní asistentkou, který je dle dostupných zdrojů levnější, a hlavně bezpečnější, než-li medicinsky vedený porod s lékařem? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:53)
Dobrý den, ministerstvo vytvořilo podmínky pro samostatnou práci porodních asistentek a většina z nich tento vstřícný krok pochopila. O tom, že by porod vedený asistentkou byl bezpečnější než porod vedený lékařem, vážně pochybuji.
OTÁZKA (20.1.2009 10:38) Milan Valenta
Vážený pane Cikrte, bylo by i v Českých Budějovicích možné uskutečnit za Vašeho přispění a vedení panelovou diskuzi podobnou té, která se konala loni na Inmedu v Pardubicích? Děkuji
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:53)
Dobrý den, už jste mi někde psal. Asi ano, ale zatím o tom víc nevím.
OTÁZKA (19.1.2009 15:32) Zbyněk V.
Vážený apne Cikrte, domnivám se, že odvolání ministra Julínka je hrubá chyba a populistické gesto, které nejvíce poškodí nemocné a nakonec i lékaře. Na druhou stranu: copak jste si nevšimli, že přes veškeré řeči tento systém - nesystém většině vyhovuje?
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:57)
Vážený pane Zbyňku, myslím si, že způsob, jakým to proběhlo, byl nešťastný a chybí mi představa, co bude dál. Důležité je, zda se bude pokračovat v tom, co Tomáš Julínek tak skvěle připravil. Pokud by mělo dojít k destrukci dosavadních reformních kroků, pak by to mohlo poškodit i nemocné. Nemyslím si, že nereformovaný systém většině vyhovuje, ale určitě jsou s ním spokojeni ti, které se podařilo přilákat sociální demokracii ke krajským volbám.
OTÁZKA (19.1.2009 15:44) Josef
Jak můžetetvrdit, že nevybírání 30 ti korun u lékaře může přivodit krizi ve zdravotnictví? Kde ty peníze končí- u doktorů a je tojejich mzda. S úrovní zdravotnictví to nemá tedy co společného. Pokud nemám pravdu tak mi to vysvětlete, budu rád.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 12:58)
Například: zrušením poplatků za položku na receptu vzrostou doplatky na léky. Budou chybět peníze pro centra léčící vážně nemocné lidi. Jestliže se začne zdravotnictví zadlužovat, začnou se zpožďovat platby od pojišťoven a prodlužovat čekací doby např. na náročné operace, atd...
OTÁZKA (19.1.2009 16:10) Baloun
Dobrý den, pane Cikrte! Vím, že tiskový mluvčí není totéž, co marketingový ředitel, ale přesto: Necítíte spoluvinu za špatnou komunikaci pozitivních stránek zdravotnické reformy? Příklad - manželka má roztroušenou sklerózu a díky reformě zdravotnictví se dostala včas do betaferonového pogramu. Tím včas myslím v době, kdy může normálně a bez omezení pracovat, v porovnání s "kolegy" nemá žádné dramatické vedlejší účinky léčby medrolem (řídnutí kostí, poškození ledvin, jater...). Dnes je v ČR asi 10 000 lidí s diagnózou RS a dalších asi 5000 ještě tuto diagnózu nezná, přestože už jsou zasaženi. V drtivé většině jsou to lidé v produktivním věku, kteří by mohli při správné, existující a v dnešní situaci i dostupné péči pracovat a místo aby ze systému ještě více čerpali, mohou do něj přispívat. Teď místo toho hrozí, že mnozí z nich spadnou do sociální sítě se všemi důsledky (přestanou přispívat, začnou více čerpat),. A to jen proto, že spousta lidí, kteří dnes vypadají jako sobci, protože stojí fronty na Dráthovy darovací smlouvy, netuší, co je podstatou reformy a kdo a co reformou získá. Je velmi pravděpodobné, že kdyby to věděli, svých 30 korun by v klidu oželeli. Myslím si, že kdybyste dokázali obyčejným lidem vysvětlit a na příkladech že 30 Kč u doktora není odírání z kůže, ale smysluplné a užitečné opatření, které mnoha lidem pomůže žít důstojný a kvalitní život, dopadly by volby jinak a političtí fekálníci typu Paroubka a Ratha by utřeli nos...
ODPOVĚĎ (20.1.2009 13:03)
Pane Baloune, máte naprostou pravdu. Mohu Vás ujistit, že jsme to říkali snad tisíckrát. Velmi často jsme používali i příklad RS. Možnosti tiskového mluvčího jsou omezené. Nemůže přinutit média, aby namísto krve a senzací servírovala občanům pozitivní výsledky zdravotnické reformy, ale současně média neviním. Ono těch pozitivních informací nebylo tak málo a v monitoringu bych našel všechna vysvětlení, po kterých se dnes volá. Nestačí totiž jenom nějaké informace vysílat, pak je dál přenášet, ale musí být i někdo, kdo je schopen je vnímat. Na ministerstvo nám píše spousta lidí, kteří naše argumenty znají a pochopili je. Jsou to většinou lidé s inteligentním písemným nebo mluveným projevem, kteří jsou zvyklí sami za sebe a za své blízké zodpovídat. Chce to čas. Anebo nějakou hodně drsnou krizi. Tím neříkám, že si ji přeji. Jenom upozorňuji, že by probudila národ z nevědomosti.
OTÁZKA (19.1.2009 16:15) Jan
děkuji za vaši práci.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 13:03)
Já děkuji za Vaši podporu.
OTÁZKA (19.1.2009 16:30) Stanislav
pane Cikrte, stále si myslíte, že vaše mise byla "OK", vždyť každý již dnes ví, že žádný zákon, zde o poplatcích, nesmí odporovat základnímu zákonu státu, což je ústavě, kde je zdravotniotví bezplatné (sporné rouhodnutí ÚS o 1 hlas).Pokud neodpovíte, píši před několika svědky.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 13:03)
Pane Stanislave, mýlíte se, Ústavní soud rozhodl jinak.
OTÁZKA (19.1.2009 17:16) Janek
Říkal jste, že reforma zvýšla solidaritu! Otázka je koho s kým? Je-li pravdou, že odpuštění poplatků důchodcům by likvidovalo jejich smysl, pak se zvýšila solidarita jen mezi nemocnými důchodci a nikoliv zdravých s nemocnými.
ODPOVĚĎ (20.1.2009 13:04)
Zdravých a občas nemocných s vážně nemocnými. Přeci důchodci nejsou homogenní skupinou, a přitom spotřebují dvě třetiny péče.